YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızılay’dan 'helal kan' iddialarına cevap
Kızılay’dan 'helal kan' iddialarına cevap
22 Temmuz 2013 16:36
Türk Kızılayı, basında yer alan "helal kan" iddialarına yaptığı açıklamayla yanıt verdi.

Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, basında yer edinen, "Plazma Fraksinasyonu Projesine’ yönelik "Türk Kızılayı Helal Kan Üretecek" şeklinde haberler yayımlandığı belirtildi. Türk Kızılayı’nın kan üretmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı, Türk Kızılayı’nın sadece gönüllü kan bağışçılarından aldığı kanın ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığına yer verilen açıklamada, yurt dışından ithal edilen bazı kan ilaçlarının, ’Plazma Fraksiyonu Projesi’ ile toplumun kendi kanından elde edilebilecek bileşenlerle üretileceği belirtildi.

2 milyon ünite kana ihtiyaç var

Ülkede 2 milyon ünitenin üzerinde kan bağışına ihtiyacın olduğunun kaydedildiği açıklamada, kan bağışları ile toplanan tam kanlar Eritrosit, trombosit ve plazma olarak bileşenlerine ayrılarak kullanıldığı bildirildi. Tam kan bağışı ihtiyacının halen devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, "Güvenli Kan Temini Programı’’ kapsamındaki çalışmaların Avrupa Birliği Kan Bankacılığı standartları esas alınarak sürdürüldüğü ifade edildi.

Çalışmalar hız kazandı

Açıklamada, son yıllarda ’Avrupa Birliği Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’ ile bu alandaki yatırım ve ilerlemelerin daha da hız kazandığı belirtildi.

İlaç üretimine geçilecek

Tam kanlardan elde ettikleri plazmaların, plazma fraksiyonasyon sanayinde kullanılabilecek kalite standartlarında olmasına yönelik hazırlık içinde olduklarını bildiren Türk Kızılayı, bu alanda yapılacak yatırımların sonucunda, plazma işleme tesisinde hammade olarak kullanılmaya uygun nitelikte plazmanın hazır olacağı, böylelikle ilaç üretimine geçileceği açıkladı.

Kan bağışı sayısında artış

Kamuoyunda oluşan yanlış algılamalara dikkat çeken Türk Kızılayı, "Güvenli Kan Temini" programı kapsamında 2005’ten beri yürütülen çalışmalar sonucunda, kan bağışı sayısının 305 bin 324’ten 2012’de 1 milyon 469 bin 807 üniteye çıkarıldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu bileşenlerden plazma, hastanelerde hastalarımızda kullanılmakla birlikte, dünyada, plazma işleyen tesisler aracılığı ile ilaç hammaddesi olarak da kullanılmaktadır.

Plazmadan; bağışıklık sistemleri desteklenmesi veya düzenlenmesi gereken hastalar için kullanılan “İmmünglobulinler”, kalıtsal eksiklik nedeniyle kanaması durmayan hastalar için kullanılan “Pıhtılaşma Faktörleri”, çok kan kaybedilen ağır yaralanmalar ve karaciğer yetmezliği gibi durumlarda kullanılan “Albümin” ve benzeri ilaçlar elde edilebilmektedir. Bu ilaçların büyük çoğunluğunun da tek kaynağı insan plazmasıdır. Ülkemiz bu ilaçlar açısından yurt dışına bağımlı durumdadır. Plazma Fraksiyonasyon sanayi olarak isimlendirilen bu alanın kendine has katı kuralları vardır. Tam kandan elde edilerek hastanelerde hali hazırda kullanılan plazmalara göre daha katı ve farklılık gösterebilen standartlar uygulanmaktadır. Dünyada insan plazmasını işleme yoluyla ilaç elde etme teknolojisine sahip kuruluş sayısı sınırlıdır. Kan bağışı gibi, kişi ve toplum sağlığı açısından hayati öneme sahip bilgilerin kamuoyuna en doğru şekliyle aktarılması ve yanlış algıların ortadan kaldırılması için desteğinizi talep ediyor, güvenli kan bağışı çalışmalarımıza sağladığınız katkı için teşekkür ediyoruz.’’

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler