YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızılay Haiti'ye gidiyor
Kızılay, 7.0 şiddetinde sarsılan ve yüzlerce kişinin öldüğü belirtilen Haiti'ye 2 kişilik öncü ekip gönderdi.
Kızılay Haiti'ye gidiyor
13 Ocak 2010 / 16:51 Güncelleme: 13 Ocak 2010 / 16:53

Bir afet müdahale uzmanı ve bir psikologdan oluşan ekibin Haiti'de incelemelerde bulunmasının ardından, bölgeye gerekirse buradan ekip ve malzeme gönderilecek. Afet Müdahale Uzmanı Kemal Pehlivanlı ve Psikolog Uğur Demirbaş'tan oluşan öncü ekip Haiti'de durum tespiti yaparak bir rapor hazırlayacak. Haiti'de tespit edilen malzeme ve kurtarma ekibi ise bu rapora göre yola çıkarılacak.
 

Pehlivanlı, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, haberi alır almaz Türk Kızılayı'nın afet müdahale sürecinin başlatıldığını, kriz merkezinin toplandığını ve Haiti'deki Türk Büyükelçiliği ve Kızılhaç ile bağlantı kurularak durum tespiti yapıldığını söyledi. Türk Kızılayı'nın bölgeye merhamet elini ulaştırmak üzere bir öncü ekip oluşturulduğunu ifade eden Pehlivanlı, Haiti'ye vardıklarında ilk acil ihtiyaçların yerel kaynaklardan karşılanması için çalışmalar yapıp, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında görev yapacaklarını bildirdi.
 

Türk Kızılayı'nın afetlere müdahale çerçevesinde yürüttüğü çalışmaların bir boyutunun da psiko-sosyal destek olduğunu ifade eden Pehlivanlı, depremden psikolojik olarak etkilenen insanlara Psikolog Uğur Demirbaş'ın psiko-sosyal destek sağlayacağını kaydetti.
 

Pehlivanlı, bölgedeki çalışmalar çerçevesinde ilk acil durum raporunu Kızılay Genel Merkezi'ne göndereceklerini, ekip ve yardım ihtiyacının boyutunun tespit edilerek önümüzdeki günlerdeki yardımın ona göre şekilleneceğini belirtti.
 

Kemal Pehlivanlı bir soru üzerine, Haiti'de Birleşmiş Millet çok uluslu güçte görev yapan Türk polislerinin durumu konusunda ayrıntılı bir bilgi alamadıklarını, gidince onların bir ihtiyacı olup olmadığını da tespit edeceklerini söyledi. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler