YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kışla önünde protesto
Kışla önünde protesto
08 Kasım 2010 15:02
Toplumsal Bellek Platformu, 12 Eylül askeri müdahalesini protesto etti...

Aralarında Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, yayıncı İlhan Erdost, Abdi İpekçi, Necip Hablemitoğlu, Turan Dursun, Çetin Emeç, Musa Anter gibi gerek 12 Eylül döneminde gerekse daha sonraki dönemlerde faili meçhul cinayetlerde hayatını kaybedenlerin yakınların olduğu grup Toplumsal Bellek Platformu adı altında General Eşref Akıncı Kışlası önünde toplandı. Gruba eski Bakanlardan Yaşar Okuyan da destek verdi.

"Gerçekler ortaya çıksın, kim incinirse incinsin" yazılı bir pankart açan grup adına Rakel Dink bir açıklama yaptı. 30 yıl önce işkenceyle öldürülen İlhan Erdost için toplandıklarını belirterek "Bizim yerimize adalet konuşmalıydı, biz konuşuyorsak adalet yoktur, kulağı olan işitsin" dedi.

Sevdiklerini 12 Eylül'de yitirdiklerini belirten Dink, "Onlar, 12 Eylül'e giden yolda, askeri yönetim sırasında veya 12 Eylül'ün kurduğu düzende öldürüldüler. Şimdi bunun hesabını sormak için buradayız, adalet için buradayız" diye konuştu.
Geçici 15. maddenin kaldırıldığını hatırlatan Dink, "Peki, 12 Eylül ile hesaplaşıldımı? Yoksa hesaplaşma yeni mi başlıyor? Yürüdüğümüz ve yürüyeceğimiz yol sabrımızdan uzundur. Bu yolda atılacak her doğru adım aslında çok gecikmiş bir adım olacak" şeklinde konuştu.

Adalet aradıklarını söyleyen Dink, "Kendi yitirdiğimize ağlarken utanmamak için bir araya geldik. Tüm bu davaların hep birlikte takipçisi olacağız. Suç duyurularında bulunmaya devam edeceğiz" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler