YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kısıklı Abdullahağa Camisi yeniden ibadete açıldı
Kısıklı Abdullahağa Camisi yeniden ibadete açıldı
05 Haziran 2016 15:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da Kısıklı Abdullahağa Camisi'ni yeniden ibadete açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar'da inşaat çalışmaları devam eden Çamlıca Camisinin kaba inşaatının büyük kısmının bittiğini, tezyinatıyla alakalı ön hazırlıkların tamamlandığını belirterek, "Hedefimiz iki yıla kalmaz orayı da bitirmek ve Türkiye'nin en büyük camisini yine Üsküdar ilçemizin sınırları içerisine kazandırmak. Onun için de yoğun çalışma devam ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da restorasyonu tamamlanan Kısıklı Abdullahağa Camisinin ibadete açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kısıklı'nın geçmişi itibariyle bostanlarla dolu olan bir bölge olduğunu belirtti.

Taksi durağını ziyaret etti

Tören alanına İstanbul Valisi Vasip Şahin ile aynı araçla gelen Erdoğan, vatandaşların sevgi gösterileriyle camiye giriş yaptı. Erdoğan tören öncesi cemaatle öğle namazını da burada eda etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törenin ardından caminin karşısında bulunan taksi durağını ziyaret etti. Daha sonra makam aracıyla ayrılan Erdoğan'a vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.
Bu esnada tekerlekli sandalyeli 19 yaşındaki engelli Okan Kuruoğlu'nu gören Erdoğan, burada bir süre Kuruoğlu ve annesiyle sohbet etti.

"Ümmetin emrinde olacak"

Tarihi itibariyle beş asırlık Bostancıbaşı Abdullahağa Camisinin yıllar içinde bazı restorasyonlar geçirdiğini, şimdi de son restorasyonunun hayırsever Erkan ailesi tarafından yapıldığını anlatan Erdoğan, "Bu camimiz, bu yenilenmiş haliyle ümmetin emrinde olacaktır." diye konuştu.
Üsküdar'ın, manevi havası itibariyle farklı bir belde olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu beldede şimdi de Çamlıca'da bir mabedimiz yükseliyor. Şu anda kaba inşaatının büyük kısmı bitmiş vaziyette. Tezyinatıyla alakalı ön hazırlıkları tamam. Hedefimiz iki yıla kalmaz orayı da bitirmek ve Türkiye'nin en büyük camisini yine Üsküdar ilçemizin sınırları içerisine kazandırmak. Onun için de yoğun çalışma devam ediyor.

Bu konuda hep söylediğimiz şu; 'Ya Rab bizleri ezansız bırakma, ya Rabbi bizleri mescitsiz bırakma'. İşte bu dualarınızla, bu gayretlerinizle inanıyorum ki ülkemiz dünyada örnek yerini koruyacaktır. El ele vereceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız ama birbirimizi Allah için sevecek, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız."

"Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ebedi azaptan kurtuluş..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul İl Müftüsü rahmi Yaran'ın duasının ardından, "Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif'in arifesinde hamdolsun böyle hayırlı bir adımı atıyoruz. Bu akşam uzun bir aralıktan sonra tekrar Abdullahağa camimiz, mescidimiz, teravihle inşallah açılışı yapmış olacak. Tüm Müslümanlara hayırlı olsun diyor, kurdelayı kesiyoruz" diyerek caminin açılışını gerçekleştirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler