YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kirli savcıya suç üstü
EDİRNE'nin Uzunköprü ilçesinde görevli Cumhuriyet Savcısı C.K., rüşvet alırken polis tarafından suçüstü yakalandı
Kirli savcıya suç üstü
02 Haziran 2012 / 10:27 Güncelleme: 02 Haziran 2012 / 10:27

Edirne’de görevli Cumhuriyet Savcısı Can Karakılıç, bir iş adamından rüşvet alırken polis tarafından yakalandı. Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen Karakılıç, ‘rüşvet almak’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Savcı Karakılıç, bir yıl önce Sakarya’da meydana gelen ve Susurluk skandalını andıran bir kazaya da karışarak yaralanmıştı...

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde yaşayan bir işadamı, ilçede görevli Cumhuriyet Savcısı Can Karakılıç’ın kendisinden 15 bin TL rüşvet istediğini öne sürerek Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Yiğitbilek’e başvurdu. Başsavcı Yiğitbilek’in talimatı ile Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, rüşvet operasyonu için özel bir ekip kuruldu. Büyük bir gizlilik içinde yürütülen operasyonda, önceki gece iş adamından para alırken Savcı Karakılıç’a suçüstü yapıldı.

Komplo kuruldu

“Şüpheli kişiden rüşvet aldığı” gerekçesiyle gözaltına alınan ve geceyi KOM Şube Müdürlüğü’nde geçiren Savcı Can Karakılıç’ın dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Savcı Karakılıç, çıkarıldığı mahkeme tarafından “rüşvet almak” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Savcı Karakılıç’ın avukatı Özgür Yıldırım, yaptığı açıklamada müvekkiline komplo kurulduğunu iddia ederek, “Savcı Bey daha önceki bir dosyadan tutuklattığı kişiler, cezasını çektikten sonra savcı beye komplo kurmuşlar. İddiaları kabul etmiyoruz” dedi.

Susurluk kazası gibi...

Uzunköprü Cumhuriyet Savcısı Can Karakılıç, geçen yıl mayıs ayında Sakaryalı iki işadamı ve bir polis memurunun bulunduğu cipin Sakarya’da şarampole devrilerek takla attığı kazada yaralanmıştı. Kazada işadamı Serdar Çolak ile polis memuru Bülent Yılmaz yaşamını yitirmiş, Savcı Karakılıç ise kazadan iki dakika önce emniyet kemerini taktığı için yaralı kurtulmuştu. Araçtan etrafa saçılan paralar dikkat çekmişti. İddiaya göre olaylar şöyle gelişti: Ardahan’a atanan Karakılıç, yıllık iznini geçirmek üzere eşinin memleketi Sakarya’ya geldi. Burada, daha önceden tanıştığı Bülent Yılmaz ile görüşmek üzere anlaştı. Saat 23.00’e kadar Sakaryaspor’un Bank Asya 1. Lig’e çıkış kutlamalarında görevli olan polis memuru Yılmaz, görevi bitince Karakılıç ile buluştu. Emniyet Müdürlüğü’nün karşısında işyeri bulunan müteahhit Hüseyin Şarkıcı, Mümin Uysal ve Serdar Çolak da ikiliye katıldı. Grup, yemek yemek üzere yola çıktı. Saat 23.30 sıralarında Çamyolu Mahallesi Karasu Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre; otomobil galerisi sahibi Uysal (28) 06 ZCK 66 cipiyle Sakarya’dan Söğütlü yönüne giderken, aşırı hız nedeniyle direksiyon hâkimiyetini kaybetti. Cip, virajı alamayarak yoldan çıktı. Şarampole uçan araç 6 takla attıktan sonra durabildi. Çolak olay yerinde polis memuru Yılmaz ise Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi’ne öldü. Yaralanan savcının, kazadan iki dakika önce emniyet kemerini taktığı ortaya çıktı.

Kazadan sonra ortaya çıkan bilgiler akıllara Susurluk kazasındaki gibi çete, polis ve yargı üçgenini getirmişti. İddiaya göre kazada yaralanan Mümin Uysal ’ın çeşitli suçlardan aranması vardı. Savcı Karakılıç ve Uysal ’ın ortak iş yaptıkları ve birlikte oto galerisi işlettikleri de ileri sürüldü. Kazanın ardından Cumhuriyet Savcısı Can Karakılıç hakkında soruşturma başlatıldı.

Uzunköprü’ye atanmıştı

Soruşturmayı yürüten müfettişlerin hazırladığı rapor sonunda görevinden uzaklaştırılan Karakılıç, görevi kötüye kullanma, suçluyu korumak, soruşturma dosyasını kapatmaya çalışmak gibi iddialarla suçlandı. Cumhuriyet Savcısı Can Karakılıç, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun geç yıl yaz kararnamesi ile Ardahan’dan Uzunköprü’ye atanmıştı.

Cipten para saçılmıştı

Tutuklanan Cumhuriyet Savcısı Can Karakılıç, geçen yıl mayısta Sakaryalı iki iş adamı ve bir polisin bulunduğu cipin Sakarya’da şarampole devrilerek takla attığı kazada yaralanmıştı. Kazada iş adamı Serdar Çolak ile polis memuru Bülent Yılmaz yaşamını yitirmiş, Savcı Karakılıç ise emniyet kemerini taktığı kurtulmuştu. Kazada araçtan etrafa saçılan paralar dikkat çekmişti. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler