YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kirli plana özel hareket darbesi
Kirli plana özel hareket darbesi
09 Ağustos 2012 07:39
PKK'nın ilk kez mevzi çatışmasına girdiği Şemdinli ve Çukurca saldırılarının kodları çözüldü.

8 ay Hakurk'ta eğitilen teröristler, yüzerli gruplar halinde sınırı geçti, bölgeyi mayınladı. Dinlenmemek için notlarla haberleşen teröristlere 'Hakurk'a dönen infaz edilir' talimatı verildi. Ancak alınan istihbarat ve iki PKK'lının itirafları planı bozdu. Şemdinli'ye jandarma ve polis özel harekatından 2 bin kişilik özel birlik gönderildi. Halkı çatışmaya çekmek istediği sokaklar bu birlikler tarafından kontrol altına alınınca teröristler kırsalda ağır kayıplar vererek çekildi.

PKK'nın, Şemdinli ve Çukurca'ya saldırının hazırlıklarına 2011 yılında başladığı ve Hakurk Kampında 7-8 aydır özel eğitim verdiği ortaya çıktı. Eğitim ve intikaller sırasında saldırı tarihinin gizli tutulduğu öğrenilirken, Şemdinli ve Çukurca'ya saldıracak olan militanların saldırı grubu, sızma grubu, sabotaj grubu ve destek grubu şeklinde eğitildikleri belirlendi. Şemdinli ve Çukurca saldırısında farklı bir konsept deneyen örgütün, ilk kez 'Savunma grubu'nu görevlendirmediği ortaya çıktı.

Hakkari bölgesine yönelik hazırlıklarını büyük bir gizlilik içerisinde yürüten örgütün, örgüt militanlarına telsiz kullanmayı yasakladığı, kuryeler arıcığıyla, 'kağıtla not göndermek' suretiyle haberleştikleri ve acil durumlarda 'şifre' kullandıkları tespit edildi.

200 TERÖRİST SALDIRDI

Hakkari bölgesini Kuzey Karargah'tan ayırarak yurtdışı komutanlığına bağlayan örgütün militanlarını 100'erli gruplar halinde içeriye soktuğu ve "Kışa kadar bölgede kalın' talimatı verdiği öğrenildi.

Hakkari bölgesinde 700-750 militanı bulunduran örgütün, 300 kişilik bir grubu bulundurduğu Şemdinli'ye 200 militanla saldırdığı, zayiat verilmesi üzerine, 'Geri çekilelim' çağrılarına kesin bir dille, "ret' cevabı geldiği belirlendi. Çatışmanın şiddetinden dolayı geri çekilmede ısrar eden timlere ise, 'Hakurk'a dönen infaz edilir' diye karşılık verdiği tespit edildi.

Hakkari'yi hedef alan PKK'nın hazırlıklarına 2011 kışında başladığı ve militanlara 7-8 aydır Şemdinli ve Çukurca üzerine özel bir eğitim verdiği ortaya çıktı.

Şemdinli'ye saldıracak olan militanların 7-8 aydır Hakurk bölgesinde eğitim verildiği ve eğitime bütün gruplardan örgüt elemanlarının seçildiği öğrenildi. Militanların güvenlik güçlerinin termal gece görüşü altında saldırının nasıl yapılacağı konusunda eğitildikleri öğrenildi.

Daha önce 10-15 kişilik gruplar halinde sınırdan sızan PKK'nın, bu kez konsept değişikliği yaparak haziran ayından itibaren 100'erli gruplar halinde Aşağı Zap, Havaşin ve Asiyan tarafından Hakkari bölgesine yerleştikleri tespit edildi. Hakkari bölgesinde halen 750 militanın bulunduğu, Şemdinli civarında ise bu sayının 300 civarında olduğu öğrenildi.

ADIM ADIM ŞEMDİNLİ PLANI

29 Temmuz tarihinde kalabalık bir terörist grubuyla Şemdinli'ye saldıran PKK'nın eylem hazırlığını ise 1 aydır sürdürdüğü tespit edildi. Örgütün Şemdinli'ye saldıracak olan öncü birliklerini ise kış aylarında içeriye soktuğu ve kendilerine yakın bazı köy ve mezraları da bu amaçla boşalttıkları öğrenildi. PKK'nın Şemdinli saldırısı öncesinde, büyük bir hazırlık yaptığı ortaya çıktı.

Bu çalışmalar şunlar:

* Saldırı için Temmuz ayı seçildikten sonra hazırlıklara 1 ay önceden başlandı.

* Uzaktan Kumandalı mayın döşeyen militanlar 15 Haziran'dan itibaren bölgede çalışmalara başladılar. Askerlerimizin geçiş istikameti olan Şapatan tarafından Çatalca köyü Soğuksu mezrasını içine alan Tise bölgesine Bager kod aldı, Derecik-Şemdinli yoluna Jiyan ve Hunreş kod adlı militan tarafından tarafından 15-20 uzaktan kumandalı mayın döşendi.

* Hakurk kampında 7-8 ay süreyle, saldırı grubu, sızma grubu, sabotaj grubu ve destek grubu olmak üzere 4 ayrı kol halinde eğitilen militanlardan saldırısı için, 'Şemzinan Haraketli Saldırı Bölügü' görevlendirildi. Saldırıyı Şemzinan Haraketli Saldırı Bölügü'ne bağlı, Goste, Tisi, Şapatan, Karker, Katuna ve Gabrazar takımları gerçekleştirdi.

* Örgütün Öz Savunma Birlikleri olarak nitelendirdiği yapı içinde faaliyet gösteren Rüstem, Agiri ve Felat kod adlı örgüt mensuplarının 15 Haziran'dan itibaren Şemdinli ilçesinde keşif yaptıkları ve elde ettikleri bilgileri Hakurk'taki saldırı koordine eden birimlere aktardı.

6 NOKTAYA DOÇKA KOYDULAR

* Hakurk Kampından saldırıyı gerçekleştirmek üzere Hakkari bölgesine gönderilen militanlarına, 'Geri dönüşü yok' talimatı veren örgütün saldırı sırasında da 'Savunma grubu' na yer vermediği ortaya çıktı.

* Saldırı için Şemdinli'ye hakim noktalara ağır silahlar yerleştirildi. Şemdinli'nin çevresinde bulunan Gomane Tepe, Efkar Tepe, Siyah Tepe ve bu üç tepeyi çevreleyen 3 ayrı noktaya 6 adet ağır Doçka silah, 6 adet Şiyar-1 marka suikast silahı önceden getirilerek yerleştirildi. Saldırı öncesi örgüt içinde görev değişiklikleri de yapıldı. Hakurk Bölgesi Koordinatörü Sabri Başkale'nin yerine Amanoslar eski sorumlusu Kemal Panzer getirildi.

ÖZEL BİRLİKLER NEFES ALDIRMADI

PKK'nın yaptığı tüm bu hazırlıklar Haziran ayından itibaren haber elamanları vasıtasıyla istihbarat birimlerine aktarıldı. Şemdinli'de 2 Temmuz günü teslim olan Suriye uyruklu R.D ile Ağrı doğumlu S.S'nin verdiği bilgilerle de baskın planı netleşince güvenlik güçleri hemen harekete geçti. PKK'nın eylem planını tersine çevirmek için Şemdinli'ye Jandarma ve Polis Özel Harekat birimlerinden 2 bin kişilik özel birlik takviye edildi. Örgütün halkı da çatışmanın içine çekme planı, ilçeyi kontrol altına alan özel birlikler sayesinde püskürtüldü. Sokak çatışması için uygun ortam bulamayan teröristler kırsal kesimde ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı.


Şemdinli keşfi 27 Haziran'da

Şemdinli için saldırı hazırlıklarını son aşamaya getiren örgütün, sivil giyimli 2 elemanı tarafından 27 Haziran Çarşamba günü Şemdinli'de keşif yaptığı belirlendi. Örgütün Şemdinli'nin kaçış istikametini ise mayınladığı ortaya çıktı. Mayınlama işlemini tamamlayan örgüt militanlarının Şemdinli'ye bağlı Kayalar köyünde bulunan Kırçimenlik Tepe ile Kürtankeş Tepe arasındaki araziye ise uzaktan kumandalı mayın döşediği tespit edildi. Şemdinli'ye 200 kişilik bir grupla saldıran örgütün, evleri işgal etmeyi, sivilleri öldürmeyi ve sokak çatışmasına girmeyi, hükümet konağı, sağlık ocağı, ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi resmi binaları da işgal etmeyi hedeflediği öğrenildi. Örgütün çatışmalarda büyük bir sivil katliamının yaşanmasını amaçladığı, bunu,' devlet, halkı katlediyor' diye kullanmayı planladığı öğrenildi.


Kağıtla haberleştiler

Şemdinli ve Çukurca'ya yönelik saldırı hazırlıklarını büyük bir gizlilik içinde yürüten örgütün eğitim süresince telsiz haberleşmesini yasakladığı ortaya çıktı. Saldırı hazırlıklarının yapıldığı sırada telsiz görüşmelerini yasaklayan PKK'nın, haberleşmeyi elden iletilen not kağıtları ile yaptığı belirlendi. Örgütün açıl durumlarda ise şifreli ve kısa telsiz görüşmeleri yaptığı tespit edildi. 2012'yi final yılı olarak seçen PKK'nın Hakkari bölgesinde bulunan 750 civarındaki militanını sınır dışına çekmeyi planlamadığı ortaya çıktı. Örgütün Şemdinli ilçesi Korgan Köyü Tuğlu mezrası kırsalında ise 19 kişilik bir grubunun olduğu tespit edildi. Kışa kadar bölgede kalacak olan grubun kanas, biksi, roketatar ve kaleşinkof marka silahlara sahip olduğu ve kışa kadar eylem yapmakla görevlendirildikleri öğrenildi. Öte yandan Çukurca ve Şemdinli saldırısının Haziran ayının son günleri için planlandığı ancak örgüt mensuplarının kaçması nedeniyle 1 ay ertelendiği ortaya çıktı. Çukurca bölgesinde büyük bir eylem hazırlığı içinde olan örgütün 10-15 Haziran tarihleri arasında 2 militanın kaçması nedeniyle 1 ay ertelendiği belirlendi. Aynı şekilde Şemdinli-Derecik bölgesine yapılacak olan saldırı planının da 1 örgüt mensubunun kaçması nedeniyle 10-15 gün geriye atıldığı tespit edildi. Yeni Şafak

 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler