YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırım, Türkiye'ye katılabilir!
Ukrayna'da yaşanan siyasi kriz nedeniyle parçalanması halinde, Kırım'ın Türkiye'ye katılacağı iddia edildi.
Kırım, Türkiye'ye katılabilir!
30 Ocak 2014 / 10:14 Güncelleme: 30 Ocak 2014 / 12:10

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Kırım'daki Rusya yanlısı yönetim, Kiev'deki son gelişmeler ışığında bir aydan beri "Batılılar başkent Kiev'i ele geçirirse biz ayrılırız" açıklamaları yapıyor.

Rus ve Avrupa basınında da bu açıklamalar yer almıştı.

Osmanlı ev Rusların 230 yıllık anlaşması

Kırım yönetimi 'ayrılırız' diyor ama 230 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya İmparatorluğu arasında imzalanan Küçük Kaynarca Anlaşması, Yarımada'nın öyle istediği gibi başına buyruk hareket edemeyeceğine hükmediyor.

Hala geçerliliğini koruyan ve Rus Çariçesi 2. Yekaterina'nın 19 Nisan 1783 yılında imzaladığı anlaşma uyarınca Kırım Yarımadası Osmanlı himayesinden alınarak Rusya'ya devredilmişti.

Ancak anlaşmanın en önemli maddelerinden biri Yarımada'nın bağımsızlık ilan edemeyeceğini ve üçüncü tarafa teslim edilemeyeceğini öngörüyordu. Böyle bir adımın atılması halinde Kırım'ın otomatik olarak Türkiye himayesine geri dönmesi gerekiyordu.

Özal Kırım'ı isteyememişti

1991 yılında SSCB parçalanarak onun yerine bağımsız Ukrayna devleti ortaya çıktığında, Türkiye Küçük Kaynarca Anlaşması'nı gerekçe göstererek Yarımada'yı geri isteme hakkını elde ediyordu. Ancak Turgut Özal yönetimi döneminde Türkiye'nin kuzeyinde yaşanan jeopolitik değişim ve genel dünya konjönktürü göz önüne alınarakAnkara tarafından bu seçenek gündeme getirilmedi. Türkiye sadece Kırım Yarımadası'nda yaşayan Tatar azınlığın haklarının verilmesini savunmakla yetinmişti.

Türkiye, Kırım'ı istiyorum diyebilir

Son 23 yılda köprünün altından epeyce sular aktı. Günümüzde Kırım Yarımadası Ukrayna'dan ayrılarak tekrar Rusya'ya bağlanmak istediği süreçte ilk önce Kiev'den bağımsızlığını ilan etmesi gerekir. Tam da bu noktada uluslararası hukukun tüm kurallarına göre Türkiye ortaya çıkarak "Kırım Yarımadası yönetimini kontrolüme geri alıyordum" diyebilir.

16:40
 // MÜSLÜMAN AHMAK OLMAZ
Kendine gel müslüman kardeş! Aynı oyunu Almanlar, bize oynadı ve Ruslarla harbe kattı. Koca Osmanlı yerle bir oldu. Oltaya gelmeyin. Her ezan bayrak diyene, elimizde tuzla koşmayalım. Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayalım. At gözlüğü ile yola çıkarsak, bize eşek semeri takarlar sonra....
30 Ocak 2014 16:40
Yaziklar olsun Kirimi istemeyenlere !
 // Oruc
Bu nasil anlayistir ? Senin topraklarinda ezan okunulacaksa, buna engel olan ya düsmandir yada münafiktir ! Ey kendini unutmus müslüman, sen bu zamana kadar kaldigin topraklarda nasildurdugunu zannedersin ? Bu ne anlayistir bu ne cahilliktir, hicmi Allah tan korkmazsiniz ?...
30 Ocak 2014 Perşembe 15:21
12:56
 // YEM
Git be kardeşim! 90 yıldır Kıbrıs başımıza bela oldu, bir de, Kırım mırımla uğraşacak halimiz yok. Alın başınıza çalın....
30 Ocak 2014 12:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler