YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırıkkale'yi havaya Yunanlı mı uçurdu?
"Proto Thema" gazetesi, Türkiye'de casusluk yapan Kalenderidis için "MİT, cephane fabrikasının havaya uçurulmasında yer aldığından şüpheleniyordu" dedi
Kırıkkale'yi havaya Yunanlı mı uçurdu?
09 Ocak 2010 / 09:28 Güncelleme: 09 Ocak 2010 / 09:28

Kırıkkale Mühimmat Fabrikası'nda 1997 yılında meydana gelen yangın ve patlamaların arkasında Yunan ajanlar mı var? Yunanistan'da pazar günleri yayımlanan "Proto Thema" adlı haftalık gazetenin, 1987-1998 yılları arasında İzmir'de faaliyet gösteren iki casusu "kahraman" diye tanımlayarak, "MİT, Yunan Ajan Kalenderidis'in Türkiye'de bir cephane fabrikasının havaya uçurulması olayında yer aldığından şüpheleniyordu. Kalenderidis hakkında ölüm emri çıkarılınca Türkiye'den kaçtı" iddiasında bulunması bu soruyu gündeme getirdi. Gazete, casuslar Vasilis Yanopulos ve Savvas Kalenderidis için "Ege sahillerinden Anadolu'nun derinliklerine kadar 10 yılı aşkın bir süre içinde sayısız değerli belgeye ulaştılar" ifadesine yer verdi. İşte, gazetede yer alan çok tartışılacak iddialar:

ÖCALAN'LA DUYULDU: Türk basını, Yunanistan hesabına çalıştıkları iddia edilen sözüm ona 3 casusun tutuklanmasıyla övünüyor, gerçek Yunan casusları Türkiye'de cirit atarken kimsenin ruhu bile duymamıştı. Savvas Kalenderidis bunlardan biriydi. Kalenderidis'in varlığını 1999'da Abdullah Öcalan'ın yakalanmasına kadar kimse bilmiyordu. İzmir'deki Yunan Konsolosluğu'nda Yunan EYP ajanı Vasilis Yanopulos'un yerini almak için 1995'te İzmir'e atanmıştı. Kalenderidis Türkiye'de 4 yıl yerine, görev süresinde rekor kırarak 6 yıl kaldı. En büyük başarılarından biri 3 Türk subayı ile işbirliği yapmış olmayı başarmasıydı. Bu subayların sayesinde "Çok Gizli" damgası taşıyan küçük Asya kıyılarındaki onlarca askeri üssün haritalarının çıkartılması ve Türk Hava Kuvvetleri'nin gizli kodlarının ele geçirilmesi sağlanmıştı.

MÜKEMMEL AJAN: Türk Üsteğmen Mehmet Barut ve 2 Türk subayı daha sonra yakalanacak ve hapse gireceklerdi. Türk subaylarının yakalandıkları günlerde bile Kalenderidis, ajanlık faaliyetlerini aynen sürdürüyordu. Hatta yüksek rütbeli bir Türk MİT yetkilisi, Kalenderidis için sonradan "Bu adam ajanlık işini son derece mükemmel yapmıştır" demekten kendini alamamıştı.

MİT, MÜKAFATLA ARADI: Kalenderidis Türkiye'de gösterdiği faaliyetlerinde tek bir hata yapmadı. MİT, Kalenderidis'in Türkiye'de bir cephane fabrikasının havaya uçurulması olayında yer aldığından şüpheleniyordu. Bu olayın faili bir milyon mükafatla aranıyordu. Nitekim cephaneliğin havaya uçurulmasındaki sorumluluk Kürtlere yüklenmişti.

ÇİLLER ÖLÜM EMRİNİ İMZALADI: Edindiğimiz bilgilere göre, dönemin başbakanı Tansu Çiller, Kalenderidis'in öldürülmesini öngören bir talimatı imzalamıştı. İkinci bir öldürme talimatı MGK'dan çıkmıştı. (Gazetenin iddiasının aksine Çiller 3 Temmuz 1997 tarihinde sadece milletvekiliydi.)

CİPLE KAÇIRILDI:
Ancak Kalenderidis, İzmir'deki Yunan Konsolosluğu'nda "Ticari Müşavirlik" maskesi altında sürdürdüğü ajanlık görevinin sonuna geldiğini seziyordu Bunu da kendisini Ticari Müşavir sıfatıyla izleyen kişilerin değiştiğini görünce anladı. Bir gece yarısı Yunan Konsolosluğu'na ait bir ciple Türkiye'den kaçmayı başardı.

VASİLİS YANOPULOS: Kalenderidis'ten önce İzmir'deki Yunan Konsolosluğu'nda 1987-1995 yılları arasında EYP ajanlığı yapan Vasilis Yanopulos da bir Türk subayı ile işbirliği yapmasının sonucunda Ege Ordusu'na sızmayı başarmıştı. Bir tatbikatta Yunanistan'la savaş senaryosunu ele geçirmeyi başarmıştı. Bu senaryo, Türk Ordusu'nun Midilli ve Sakız adalarının işgalini öngörüyordu. Türk diline hâkim bir ajan olarak bazen Türk subayı kıyafetiyle, bazen de dilenci kıyafetiyle tatbikatın Doğanbey ayağındaki karargâha sızarak, gizli belgeleri, haritaları ve planlarını aldı. Uyuyan Türk subaylarının fotoğraflarını çekip Yunan EYP merkezine iletmeyi başardı.
(Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler