YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırıkkale'de mühimmat bulundu
Kırıkkale'de mühimmat bulundu
26 Eylül 2009 07:38
Kızılırmak kenarında boş arazide polis ekipleri ve bomba imha uzmanlarınca yapılan aramada biri toprağa gömülü 3 mühimmat bulundu...

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesi TOKİ blokları önü ve Kızılırmak kenarında 3 adet top mermisi bulundu. Mermilerin bir tanesinin 155'lik diğer ikisinin ise 105'lik olduğu tahmin ediliyor. Bulunan top mermilerinin 3 Temmuz 2007 tarihinde İmla Fabrikasında meydana gelen patlamadan kalabileceği üzerinde duruluyor. Öte yandan patlayan fabrika ile bulunan merminin arasındaki mesafenin uzak olduğu, biri yada birilerinin mermileri atmış olabileceği üzerinde de durulmaya başlandı.

Alınan bilgilere göre, Kızılırmak kenarına dinlenmeye giden Ahmet Talu, adlı vatandaşın yanına gelen ve ismi bilinmeyen bir vatandaşın 'Irmak kenarında bomba var' demesi üzerine gösterilen yere gitti. Bombaları gören Talu, olayı polise haber verdi. Olay yerine gelen polis çevrede güvenlik tedbiri aldı. Ardından 105 bombaları topraktan çıkartı. Diğer bombayı çıkartmak için Kırıkkale Belediyesi'ne ait itfaiye çağrıldı. İtfaiyenin ucuna bağlanan halatla 155 mermide topraktan çıkartıldı. Çalışma yaklaşık 3 saat sürdü. Çıkartılan mermiler Makine Kimya Endüstrisi'nde görevli bomba uzmanı ekipleri tarafından incelenmek üzere Mühimmat Fabrikası'na götürüldü. Polis, olayı çok yönlü araştırıyor. 

Kendisinin çiçekçide çalıştığını ve bir açılışın ardından Kızılırmak nehri kenarına gittiğini açıklayan görgü şahidi Ahmet Talu, "İsmini bilmediğim ve motosikletli bir vatandaş yanıma gelerek 'Irmak kenarında bomba var' dedi. Önce inanamadım. Ardından vatandaşın gösterdiği yere geldik. Gerçektende bomba vardı. Ardından polis karakoluna gittim ve gelen polislere bombanın yerini gösterdim." dedi.

Çok eski ve kullanılamaz durumda olduğu belirtilen mühimmatın, imha edileceği belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler