YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistan'daki silahlı isyanın perde arkası
Kırgızistan'daki silahlı isyanın perde arkası
08 Nisan 2010 12:05
Kırgızistan'da olaylar durulmuyor. Devlet Başkanı Kurmanbek Bakayev'in istifasını isteyen muhalefet yanlıları isyan çıkardı. Yağmaların önüne geçilemediği Kırgızistan'da ölü sayısının artmasından endişe ediliyor

Kanal A/Özel -Halkın sokağa döküldüğü Kırgızistan'da olayların şiddeti her geçen gün artıyor. Hükümet karşıtlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar devam ederken Devlet Başkanı Kumanbek Bakayev'in ülkeden kaçtığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Bakiyev'in istifası talebiyle dün Talas'ta başlayan ve 8 Nisan 2010 Narın ve başkent Bişkek'e sıçrayan gösterilerde muhalif yanlıları Başkanlık Sarayı'nı ele geçirirken cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakayev'in kaçtığını bildirdi. Parlamento'nun da ele geçirilmesinin ardından kurulan geçici Hükümet'in başına Dışişleri Bakanı ve Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili Roza Otunbayeva getirildi.

Muhalefet temsilcilerinin yaklaşık 3 saatlik görüşmesinin ardından basına yapılan açıklamada, kurulan geçici hükümetin dört bakandan oluştuğu belirtildi.

Geçici bakanlar, görevlerini yapmak üzere çalışmalara başladı. Öte yandan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kırgızistan yetkilileri ve muhalefeti itidalli olmaya ve şiddetten kaçınmaya çağırdı. Rusya'nın
Kırgızistan'daki olaylarda parmağı olduğu iddialarını reddeden Putin, ''Ne Rusya ve ne de Rusya yetkililerinin Kırgızistan'da olanlarla herhangi bir ilgisi var'' dedi.

Bu arada, Beyaz Saray dan yapılan açıklamada, Kırgızistan'daki olayların endişe ile izlendiği belirtilerek, taraflardan itidalli davranmaları istendi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mike Hammer, ''Durumu
yakından takip ediyoruz. Şiddet ve yağma haberlerinden endişe duyduk ve bütün tarafları şiddetten kaçınmaya ve itidalli davranmaya çağırıyoruz'' dedi.

Yaşanan gösterilerde polis, göstericileri göz yaşartıcı bombayla dağıtmaya çalıştığı başkent Bişkek sokaklarında silah sesleri duyulurken, muhalifler güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalarda 100 kişinin öldüğünü öne sürdü.

DEVLET TELEVİZYONU İŞGAL EDİLDİ

Kanal A'nın ulaştığı bilgilere göre, göz yaşartıcı gaz ve şok bombalarıyla göstericileri dağıtamayan polisin açtığı ateşte 100 kişi ölürken, 180 kişi de yaralandı. İçişleri Bakanı'nın dövülerek öldürüldüğü yönündeki haberlerin arından Kırgızistan resmi haber ajansı KABAR, İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev'in sağ ancak ağır yaralı bir halde bir polis karakolunda rehin tutulduğunu açıkladı.

Muhalafetin açıklamalarının ardından Kırgızistan Sağlık Bakanlığı da, olaylarda 40 kişinin öldüğünü, 400'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

Devlet başkanlığı binasına girmeye çalışan ancak polisin müdahalesiyle karşılaşan 5 bini aşkın gösterici, devlet televizyonu ve radyosunu kısa süreliğine ele geçirdi. Ala Too meydanından ve Devlet Başkanlığı binası
önünden dağılmayan göstericiler, belli aralıklarla Devlet Başkanlığı binasının demirlerini zorlarken, binanın çatısından ve bahçesindeki güvenlik güçlerinin, göstericilere karşı plastik mermi kullandığı bildirildi. Devlet Başkanlığı binasının karşısındaki devlet hastanesine başından ve sırtından vurulmuş göstericiler getirildi.

ARAÇLAR ATEŞE VERİLDİ

Başkanlık binasının önünde bir aracı ateşe veren göstericiler, polislerin araçlarına ve silahlarına da el koydu. Paniğin hâkim olduğu başkentte halk dükkanları boşalttı.

Devlet Başkanlığı binasının önünde başlayan çatışmanın yayılmasının ardından Kırgızistan meclisinin tavsiyesi doğrultusunda ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

Talas kentinde bulunan Tarım Bakanı İskenderbek Aydaraliyev rehin alındıktan sonra akrabaları tarafından kurtarıldı.

Ala Too meydanında dükkanların camları kırıldı, araçlar devrildi ve ateşe verildi.

Talas kenti ile Narın, Issık Göl ve Bişkek çevresindeki ilçe ve kentlerin muhaliflerin kontrolünde bulunduğu belirtildi.

Muhalefet, Cumhurbaşkanı Bakiyev'i yolsuzluk ve adam kayırmacılıkla suçlarken Bişkek'teki gösterileri, dün (7 Nisan 2010) Talas kentinde protestocular bir hükümet binasını işgal etmesini izlemişti.

Kırgız hükümeti, bir grup muhalif siyasetçiyi gözaltına alarak tepki verirken gözaltına alınanlar arasında eski cumhurbaşkanı adayı Almazbek Atambayev de vardı.

Talas'ta Cumhurbaşkanı Bakiyev'in fotoğraflarını ateşe veren protestocular bölge valisini geçici bir süre rehin tutarken, yaklaşık 500 gösterici de yerel polis karargâhını sardı.

ABD'nin bir hava üssünün bulunduğu Kırgızistan, Amerika önderliğindeki Afganistan operasyonunda kilit bir öneme sahip.

"DEMOKRASİDEN UZAKLAŞILDI, YOLSUZLUK ARTTI"

Kırgızistan'da hükümeti eleştiren haberlerin yer aldığı bazı internet sitelerine erişim bir süredir mümkün değildi.

Cumhurbaşkanı Bakiyev'in oğlu Maxim Bakiyev'in önemli bir devlet mevkiine atanması muhalefetin öfkesini yakın zaman içinde artıran bir unsurdu.

Kurmanbek Bakiyev bundan beş yıl önce geniş çaplı bir protesto hareketinden destek alarak iktidara gelmiş ve ilk iş olarak yolsuzlukla mücadele edeceğini vaadetmişti.

Fakat şimdi Bakiyev muhalifleri, son beş yıl içinde Kırgızistan'ın demokrasiden uzaklaştığını ve yolsuzluğun iyice arttığını söylüyorlar.

Geçen hafta Bişkek'i ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kırgız hükümetinden insan haklarının korunması için daha çok gayret sarfetmelerini istedi.

Talas'ta dün başlayan protestolarda göstericiler valiliğini ele geçirerek valiyi rehin aldı, vali daha sonra kurtarılmıştı.

Talas'taki olayların ardından akşam saatlerinde muhalefet lideri Almazbek Atambayev, makineli tüfeklerle evine giren polislerce bir araca bindirilerek götürüldüğü bildirilmişti. Talas'taki gösterilerden sonra, parlamentoda
temsil edilmeyen muhalif Ata-Meken Partisinin lideri Ömürbek Tekebayev ile bazı başka muhalif politikacılar da gözaltına alınmıştı. Ancak daha sonra halkın protesto gösterileri sebebiyle serbest bırakılmak zorunda kalındılar.

Kırgız Başbakan Daniar Usenov'un istifa etmesi ile birlikte, Eski Dışişleri Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti üyesi Roza Otunbayeva başkanlığında hükümet kuruldu. Yeni kurulan hükümetin amacı ulusal güvenliğin sağlanması,
istikrarın sağlanması ve yağmanın önlenmesi olarak açıklandı.

Muhalefet tarafından 13 kişiden oluşan Ulusal Kurultay Meclisi kuruldu.

1) Rosa Otunbayeva

2) Temir Sariev

3) Kaptagaev Emil

4) Almazbek Atambaev,

5) Omurbek Tekebayev;

6) Sherniyazov Bolotbek;

7) Ibraimova Elmira,

8) Chawton Duyshon;

9) Erkebaev Abdygany;

10) Dyushebaev Kenesh,

11) Azimbek Beknazarov,

12) İsa Ömürkulov13) Sooronbaev Jeenbekov

 

Ulusal Kurultay Meclisinin , demokrasinin gereği olan anayasa değişikliklerini yapması , daha önce talep ettikleri kanun değişikliklerini yapması ve seçim ortamını hazırlayarak sağlıklı bir seçimin yapılmasını
sağlamasıı beklenmektedir.

Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in Çarşamba akşam saat 20.00 civarında, özel korumaları ile birlikte Bişkek Manas Havaalanında özel uçağına binerken görüldüğü ve Bişkek'i terkettiği bilgisine ulaşıldı.

DEVLET BAŞKANI BAKİYEV'İN YANLIŞLARI

Muhalefet 17 Mart'ta Bakiyev'e ultimatom verdi ve yedi maddelik değişiklik talebinde bulundu. Taleplerin yerine getirilmemesi durumunda 7-Nisan'da büyük bir miting yapılacağını duyurdu. Bakiyev, bunların yapılması ile ilgili hiç bir şey yapmadı.

Muhalefetin birinci talebi demokratikleşmeydi. Bakiyev bunun yerine baskıcı rejimini daha da arttırdı. Tutuklamaları hızlandırdı. Adalet ortadan kalktı, mahkemeler Bakiyev'in emirleri ile iş yapar hale geldi. Toplumda dürüstlüğü ile tanınan ve yolsuzluğa karşı çıkan Savunma bakanı İsmail İsakov iftira ile hapse atıldı.

2009 Temmuz da yapılan seçimlerde hile yaptırarak, muhalefeti meclis dışında bıraktı.

Halkın ekonomik durumu son derece kötüleşti. 500.000 Kırgız yurt dışında çalışır hale geldi. İşsizlik büyüdü. Bu çalışanlar yurt dışında ağır şartlarda çalışmalarının sebebi olarak Bakiyev'i gördüler.

Muhalefetin taleplerinin aksine akrabalarını devletin kilit noktalarına yerleştirdi. Özellikle oğlu Maksim Bakiyev'in Kırgızistanın tüm yatırımlarını kontrol eden Yatırım Ajansının başına getirilmesi, kardeşinin Devlet Güvenlik Birimine Başkan yapılması, bir diğer kardeşinin Almanya Büyükelçisi yapılması bardağı taşırdı. Bakiyevin akrabaları ülkenin tüm siyasi ve ekonomik hareketlerini kontrol eder hale geldi.

Yapılan özelleştirmeler ile devlet malları Bakiyev'in ailesine geçti. Kırgız Telekom üç milyon dolara, Dört milyon abonesi ile en büyük elektrik dağıtım şebekesi bedavaya özelleştirildi. Ülkenin altın madenleri yok pahasına satıldı. Ülkenin en büyük hidro elektrik santralı şeffaf olmayan bir şekilde ihale edildi. Bu özelleştirmelerin altından Bakiyev'in oğlu çıktı.

Muhalif siyasilere ve gazetecilere suikastler düzenlenerek öldürüldü. Muhalif bir siyasi otomobiliyle birlikte yakıldı, failler bulunamadı.

Her gün sekiz saat elektrik kesintisi başladı, benzin ve gaz fiyatları iki kat arttı. Yiyecek fiyatları aşırı zamlandı.

Dış politikada istikrarsız bir yönetim sergiledi, Amerikan üssünün kapatılacağı söylenerek Rusyadan hibe kredi alındı. Fakat Amerikan üssü nün sözleşmesi uzatıldı. Bu iş hem Amerika'nın hem Rusya'nın işine gelmedi.

Bütün bu yanlışların sonunda muhalefet ayaklandı, bunun sonucunda halk Talas, Oş, Narin, Celalabad gibi büyük şehirlerde devlet binalarını ele geçirdi. Bişkek te halk devlet binalarına girdi. Olaylar sırasında 100 kişi öldü, 500 den fazla yaralı oldu.

Kırgız Başbakan Daniar Usenov'un istifa etmesi ile birlikte, Eski Dışişleri Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti üyesi Roza Otunbayeva başkanlığında hükümet kuruldu. Yeni kurulan hükümetin amacı ulusal güvenliğin sağlanması, istikrarın sağlanması ve yağmanın önlenmesi olarak açıklandı.

Muhalefet tarafından 13 kişiden oluşan Ulusal Kurultay Meclisi kuruldu. 1) Rosa Otunbayeva 2) Temir Sariev 3) Kaptagaev Emil 4) Atambayev Almazbek, 5) Omurbek Tekebayev; 6) Sherniyazov Bolotbek; 7) Ibraimova Elmira, 8) Chawton Duyshon; 9) Erkebaev Abdygany; 10) Dyushebaev Kenesh, 11) Azimbek Beknazarov, 12) İsa Ömürkulov13) Sooronbaev Jeenbekov

Ulusal Kurultay Meclisinin , demokrasinin gereği olan anayasa değişikliklerini yapması , daha önce talep ettikleri kanun değişikliklerini yapması ve seçim ortamını hazırlayarak sağlıklı bir seçimin yapılmasını sağlamasıı beklenmektedir.

Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in Çarşamba akşam saat 20.00 civarında, özel korumaları ile birlikte Bişkek Manas Havaalanında özel uçağına binerken görüldüğü ve Bişkek'i terkettiği , Celalabad'a gittiği bilgisine ulaşıldı.

YENİ KURULAN HÜKÜMETİN GÖREV VE HEDEFLERİ

Kırgızistan'da önceki gün patlak veren, dün de başkent Bişkek'te artarak devam eden muhalefet yanlıları ile polis arasında çıkan olaylar sonucunda Başbakan Daniyar Usenov hükümeti istifa etti.

Roza Otonbayeva başkanlığında kurulan yeni hükümetin hedefleri tespit edildi.

İşte Otonbayeva'nın dört yardımcısının görev ve hedefleri...

Birinci Başkan Yardımcısı

ALMAZBEK ATAMBAEV: Reel ekonomiden sorumlu,

İkinci başkan yardımcısı

TEMİR SARIEV: Mali kredi politikası,

Üçüncü başkan yardımcısı

OMURBEK TEKEBAYEV: Anayasal reform konularının koordinesinden sorumlu,

Dördüncü başkan yardımcısı

AZİMBEK BEKNAZAROV: Bürokratlar ,mahkemeler ve savcılardan sorumlu, olacaklar.

Önümüzdeki bir yıl içerisinde çalışacak olan hükümet, , meclis ve anayasa için yasal çerçeveyi oluşturmayı, seçimlerin adil bir şekilde yapılması için düzenleme yapmayı,önceki dönemde yapılan özelleştirme uygulamalarını düzeltmeyi, enerji fiyatlarını gözden geçirerek eski fiyatlarına indirmeyi hedefliyor.

Kanal A/Özel

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler