YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kiraz'ı rehin alan teröristler adliyeye nasıl girdi?
Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz, odasında silahlı kişiler tarafından rehin alındı. Teröristlerin, X-Ray cihazlarıyla dolu adliye binasına silahı elektrik kesintisinden faydalanarak sokmuş olabilecekleri ileri sürüldü.
Kiraz'ı rehin alan teröristler adliyeye nasıl girdi?
31 Mart 2015 / 15:17 Güncelleme: 31 Mart 2015 / 15:31

Savcı Mehmet Selim Kiraz, katibi ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın 6’ncı katında bulunan odasında rehin alındı. Savcının katibi bir süre sonra serbest bırakılınca güvenliğe haber verdi. Güvenlik kapıya geldiği sırada ise içeriden bir el silah sesi duyuldu. Yaşanan rehine eyleminin ardından aynı katta bulunan diğer savcılar dışarı çıkarıldı. Çelik yelek giyen polisler de uzun namlulu silahla rehine eyleminin yaşandığı kata geldi.

3 saat süre verdiler

Bu arada, rehin alınma fotoğrafı, yasa dışı bir örgüte yakınlığı ile bilinen kişilerin Twitter hesabından yayınlandı. DHKP-C’ye yakın bir siteden servis edilen fotoğraflarda, savcının başına silah dayandığı görüldü. Teröristler 5 talepte bulunurken, bu talepler karşılanmazsa saat 15.36’da savcının öldürüleceğini ifade etti.

Olayın ardından adliyeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi.


Teröristlerin içeri nasıl silah soktukları ise henüz bilinmiyor. Bir iddia, savcının silahının ele geçirildiği şeklinde. Diğer bir iddia ise, teröristlerin silahı elektrik kesintisinden faydalanarak adliyeye sokmuş olabilecekleri yönünde. Bu iddia, bir başka iddianın da dillendirilmesine de yol açıyor: "Acaba elektrik kesintisi, savcıyı rehin alan teröristlerle aynı örgütten kişilerce için yapılmış bir saldırı sonucu mu yaşandı ?"

Sadece onlar aranmıyor

Avrupa’nın en büyük adliye sarayı olarak inşa edilen Çağlayan Adliyesi’nin girişinde havalimanlarındakine benzer güvenlik önlemleri yer alıyor. Dava için gelenler, tepeden tırnağa aranıp X-Ray cihazından geçirildikten sonra içeriye alınıyor. Yasal düzenlemeler uyarınca sadece kimlik gösteren avukatlar içeriye girerken aranamıyor.

...
 // Kadir
Cevabı çok basit avukatlar adliyeye ellerini kollarını sallaya sallaya bellerinde silahlarıyla girebilirler......
31 Mart 2015 Salı 23:56
15:54
 // M Sami
Bu olayin sonucunda degil guvenli cikmak, eger sag cikarsa bu HAiNler, Allah (CC) Turk polisini beter etsin, bu ne ya! Degil bunlari, bunlari muhatap alan ve hak veren siyasi ve STK temsilcilerinin bile katli vaciptir! Saygilar, Londra...
31 Mart 2015 15:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler