YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıran kıran pazarlık yarın
Kıran kıran pazarlık yarın
17 Mayıs 2012 15:27
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurlarla Hükümet arasındaki toplu sözleyme görüşmelerinde yarın kıran kırana pazarlık başlayacağını belirterek, Hükümet'in yeni bir teklifle gelmesini beklediklerini söyledi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin 6. oturumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda başladı.

Görüşmede, kamu işveren heyetine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu görevlileri sendikaları heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlık yapıyor.

Gündoğdu, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Hatay'ın Dörtyol ilçesi Amanoslar kırsalında teröristlerce şehit edilen askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Türkiye genelinde salı günü yaptıkları eyleme katılan Memur-Sen üyelerine teşekkür eden Gündoğdu, testi kırılmadan önlem alma hedefi taşıyan eylemlerinin, sonuç verdiğini ifade etti.

Toplu görüşme masasından 21 Mayıs gecesi hak ettikleri sonucu olarak kalkmayı amaçladıklarını vurgulayan Gündoğdu, 21 Mayıs'tan sonraki muhataplarının da Hükümet değil yarısı sendika yöneticilerinden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu olduğunu kaydetti. Gündoğdu, ''Gelinen noktada ümidimizin, sivil baskı unsuru olaraktepkiler dolayısıyla arttığını ifade ediyorum'' dedi.

Esas genel toplu sözleşmenin, Memur-Sen'in toplu sözleşme teklifleriyle öğleden sonra başlayacağını belirten Gündoğdu, ''Yarın kıran kırana pazarlık başlıyor'' dedi

Gündoğdu, kamu işveren heyetinin, yarın yeni bir teklifle gelmesini beklediklerini vurguladı.

Toplu sözleşme görüşmelerinde 4 milyon çalışana yapılacak zammın, 4 milyon esnafın cansuyu olacağını belirten Gündoğdu, bunun Türkiye'nin kriz yaşamaması demek olduğunu ifade etti.


-''Toplu sözleşme sonuçlarının yargıya gitmeyeceğini bilmeyen bir adam''-


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  TBMM'deki grup toplantısındaki Memur-Sen'in eleştiren sözlerine yanıt veren Gündoğdu, Memur-Sen'in darbecilerle yaşamaktansa ömür boyu aç kalmayı tercih eden bir örgüt olduğunu söyledi.

Memur-Sen'e sataşmanın kimseye fayda getirmeyeceğini ifade eden Gündoğdu, ''Daha toplu sözleşme sonuçlarının yargıya bile gitmeyeceğini bilmeyen bir adamdan lider olur mu sorusunu bugün sormayacağım. Daha sonra özel olarak soracağım. Allah CHP'ye oy verenlere, gönül verenlere yardım etsin'' diye konuştu.

Gündoğdu, bir gazetecinin ''Türkiye Kamu-Sen'in 23 Mayıs'taki iş bırakma eylemine destek verecek misiniz '' sorusunu yanıtlarken, masadan sonuç almak için Hükümet'i sıkıştırmanın daha doğru olduğunu söyledi.

21 Mayıs gece yarısına kadar yapılacak eylemlerin anlamlı sonuç çıkmasına katkı sağlayacağını belirten Gündoğdu, Kamu Görevlileri hakem heyetinden de sonuç çıkmazsa tepkilerini ortaya koyacaklarını söyledi.

''Biz bu masaya olan ümidimizi koruyoruz'' diyen Gündoğdu, bu doğrultuda siyasi sorumluluğu olan iktidara ve onun temsilcisi Kamu İşveren Heyet Başkanı'na ''vermeye mecbursunuz'' yönünde baskı yaptıklarını kaydetti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler