YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kiracılar bu habere dikkat!
Kiracılar bu habere dikkat!
09 Ekim 2009 22:59
AB'ye uyum yasası kapsamında, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlayan Borçlar Yasa Tasarısı ev sahibi-kiracı ilişkisini yeniden düzenliyor.

Bu tasarıyla birlikte kiracıların ev sahibine karşı sorumlulukları bir kat daha artmış olacak.. Düzenlemeye göre ev sahipleri, faturalarını ödemeyen kiracılara karşı tahliye davası açabilecek. Yine ev sahipleri çocuklarının dışında torunlarını, babalarını, ve ya dedelerini gerekçe göstererek evin boşaltılmasını talep edebilecekler.

10 YILINI DOLDURAN KİRACILAR DİKKAT!
Tasarının içerisinde çok tartışılacak konu başlıkları da var. Balkonda mangal yapmak, ya da gürültü çekilmez hale gelirse, ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan sözleşme fesh edilebilecek. Kiracı eşinin izni olmadan sözleşmeyi fesh edemeyecek Tasarıya göre 10 yılını dolduran kiracılar, ev sahipleri tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeksizin tahliye edilebilecek..

Bunun yanı sıra tasarıda kiracının lehine olabilecek düzenlemeler de yer alıyor. Örneğin; mal sahibine verilen depozito 3 aylık kira bedelini geçemeyecek ve kiraya yapılan zam bir önceki yılın üretici fiyat endeksini aşamayacak.

Kiracı ve ev sahibi arasındaki ilişkileri düzenleyen bu tasarının beraberinde ne getireceği merak konusu. Habervaktim

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler