YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kir tabakası kabus gibi çöktü
Zonguldak'ta hava kirliliği sis tabakasına dönüştü
Kir tabakası kabus gibi çöktü
23 Aralık 2009 / 23:46 Güncelleme: 23 Aralık 2009 / 23:46

Zonguldak'ta kış mevsiminde yanan kalorifer ve sobalar nedeniyle üst düzeye çıkan hava kirliliği, son günlerde hava akımının azalmasıyla sis tabakasına dönüştü. Akşam saatlerinde kabus gibi kentin üzerine çöken kir tabaka nedeniyle araç sürücülerinin görüş mesafesi düşerken, astımlı hasta ve çocukların da sağlığını tehdit eden oranlara ulaştı.

 

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz, sis tabakasının son günlerde soğuyan hava koşullarından kaynaklı olmadığını kaydetti. Sisin tamamen hava kirliliğinden oluştuğunu belirten Başkan Gürbüz, kirli havada dolaşılmaması konusunda uyardı.

Gürbüz, "Kent merkezinde kısa bir süre dolaştım. Kısa sürede beni önemli derecede rahatsız etti. Maskeyle dolaşmamız gerekiyor.  Özellikle astımlı hastalar ve çocukların sağlığını tehdit ediyor. İlerde tümörlere ve kanserlere kadar bir çok hastalığa neden olabilir. Vücutta karbonmonoksit gazı, oksijeni tuttuğu için baş ağrısı ve çeşitli kronik hastalıklara da yol açabiliyor. Bunun için bu havalarda fazla dışarıda dolaşılmaması gerekiyor. Keşke maskeyle dolaşılsaydı. Yetkililer maskeyle dolaşılsaydı.  Gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınması gerekiyor" diye uyardı.  
 

Ağzını peçete ile kapatarak dolaşan Gürbüz, öğleden sonra etkili olan kirliliğin, akşam mesai bitiminde ise trafikte bulunan araç sayısının artması nedeniyle daha yüksek oranlara çıkacağını kaydetti. Gürbüz,  kirliliğin önüne geçilmesi için kaloriferleri yakanların eğitilmesini ve ev ile iş yerlerinin hava kirliliği konusunda yeterli seviyede denetlenmesini istedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler