YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimsenin gücü yetmeyecek
Başbakan Erdoğan, 'Hiçbir örgüt, hiçbir çaba, hiçbir saldırı bu milletin kardeşliğini sarsmayacak, sarsamayacaktır'' dedi.
Kimsenin gücü yetmeyecek
01 Kasım 2011 / 23:59 Güncelleme: 02 Kasım 2011 / 00:04

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu milletin birliğini, dirliğini, beraberliğini ve kardeşliğini hafife alanlar, bugüne kadar hep kaybettiler, bundan sonra da kaybetmeye mahkumlar. Hiçbir örgüt, hiçbir çaba, hiçbir saldırı bu milletin kardeşliğini sarsmayacak, sarsamayacaktır'' dedi.

Erdoğan, Almanya'ya göçün 50. yılı nedeniyle Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın Tempodrom'da gerçekleştirdiği, ''Göç Sempozyumu''nun gala yemeğine katıldı.

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, başbakan yardımcıları Ali Babacan ve Bekir Bozdağ, AB Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in de katıldığı yemekte yaptığı konuşmada, Berlin'de Türk vatandaşları ve katılımcılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Erdoğan, konuşmasının başında Van depreminde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bizlerin, sizlerin, hepimizin, aziz milletimizin başı sağolsun. 'Allah bir daha bizlere böyle acılar yaşatmasın' diyorum. Almanya'daki vatandaşlarımıza, kardeşlerimize, Van depremi için gösterdikleri hassasiyet ve yaptıkları yardımlar için de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Almanya Federal Cumhuriyeti'ne de taziye mesajları ve yardım önerileri için, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Yine buradan, son günlerde, güvenlik güçlerimizi ve çocuk, kadın demeden masum sivilleri hedef alan, annesinin karnında daha doğmamış bebeği katleden, sokakta oynayan çocuğu, evine ekmek götürme derdindeki işçiyi hedef alan terörü de bir kez daha lanetliyorum. Tüm şehitlerimize, hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına, milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.

Van depremi, milletçe hepimizin imtihandan geçtiği büyük bir sınav oldu. Allah'a hamdolsun, milletçe bu imtihanı başarıyla geçtik ve geçiyoruz. Ben inanıyorum ki Van ve Erciş 7,2 şiddetinde sarsıldığında, bu zelzeleyi aynı şiddette Ankara da, İzmir de, İstanbul da ta yüreğinin derinliklerinde hissetti.''


-''Solingen saldırısının mağdurları da aramızda''-


Sadece Türkiye'de değil, Berlin'deki, Hamburg'taki, Ştutgart'taki, Münih'teki, Almanya'nın ve Avrupa'nın tüm şehirlerindeki Türk vatandaşlarının da bu sarsıntıyı yüreklerinde hissettiklerini belirten Erdoğan, Van depremiyle birlikte kardeşliğin, uhuvvetin ve muhabbetin daha bir güçlendiğini, pekiştiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Nifak tohumları ekmeye, aziz milletimizin evlatlarını birbirine düşürmeye, aramıza ayrımcılık sokmaya çalışan şer odakları, Van depremiyle birlikte nasıl beyhude bir çaba içinde olduklarını bir kez daha gördüler.

Deprem sonrası ortaya koyduğumuz yardımlaşma ve dayanışma gösterdi ki milletimiz tek yürektir, tek nefestir. Terör saldırısı sonrasında ortaya çıkan toplumsal tepki gösterdi ki milletimiz birdir, bütündür, sıkı sıkıya birbirine kenetlenmiştir.

Şundan lütfen emin olunuz; bugün burada, aramızda, Solingen saldırısının mağdurları, Mevlüde ve Durmuş Genç kardeşlerimiz var... Solingen'in acısı, sızısı, nasıl 74 milyonun yüreğine ateş saldıysa, biliniz ki Türkiye'de yaşanan her acı da buradaki kardeşlerimizin yüreğinde aynı derecede yankı buluyor. Çünkü biz aynı kaderi paylaşıyoruz. Biz aynı toprakların, aynı medeniyetin, aynı kültürün ve aynı inancın mensuplarıyız. Çünkü biz dostuz, biz akrabayız, biz kardeşiz.

Biz, sadece aynı topraklar üzerinde yaşayan değil; kalbi aynı anda atan, yüzü aynı yöne bakan, aynı ay-yıldızlı bayrağın altında toplanmış bir milletiz. Çok açık söylüyorum; bu milletin birliğini, dirliğini, beraberliğini ve kardeşliğini hafife alanlar, bugüne kadar hep kaybettiler, bundan sonra da kaybetmeye mahkumlar. Hiçbir örgüt, hiçbir çaba, hiçbir saldırı bu milletin kardeşliğini sarsmayacak, sarsamayacaktır.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler