YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimse tutuklanmasın ama...
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tutuklu milletvekilleriyle ilgili sözlerini değerlendirdi.
Kimse tutuklanmasın ama...
23 Nisan 2012 / 14:47 Güncelleme: 23 Nisan 2012 / 15:03

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''Tutuklu milletvekillerinin Meclis'te olmalarını arzu ederim'' sözlerinin hatırlatılması üzerine, ''Temenni ayrı bir şeydir ama kuralların herkes için geçerli olması ayrı bir şeydir'' dedi.

Birinci Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. ''Birinci Meclis'te hangi duygular içerisinde olduğunun'' sorulması üzerine Yazıcı, TBMM'nin çok önemli bir müessese olduğunu, Meclis ile gurur duyduklarını söyledi.

Yazıcı, ''Kurtuluş Savaşı'nda açılmış bir Meclis... O kahramanlıklar aklımıza geliyor, o özellikle Birinci Meclis'in yapısı, orada yapılan tartışmalar... Meclis'in kuruluşu çocuk bayramı olarak ilan edilmiş. Üzerinde çok konuşulacak tarihi bir gün'' dedi.

Hayati Yazıcı, bir gazetecinin, ''O günlerden buralara gelmiş olmak, o zaman burada soba ile ısınılıyormuş'' sözleri üzerine, ''Tarihi savaş süreci içinde Türk milletinin Meclis oluşturarak savaşı yönetmesi ve böylesine zor koşullar altında görevi ifa etmesi, Meclis'e katılanları da düşündüğümüz zaman, bu son derece önemli'' diye konuştu.

Başkanın oturduğu bölümün arkasında Osmanlıca ''Hakimiyet milletindir'' yazılı olduğunu ifade eden Yazıcı, ''Yani millet hükmeder; hükmetmek, buyurmak yönetmek ona ait'' dedi.

Yazıcı, Meclis'in kuruluşunun yıldönümlerinin daha görkemli katılımcı olarak kutlanmasının sağlanmasını istedi.


-''Duvarların bir dili olsa da anlatsa''-


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise ''Bu tarihi binaya gelince, 'duvarların bir dili olsa da anlatsa' diye düşünüyorum'' dedi.

1920'li yıllarda dünyanın hesabının çok farklı olduğunu belirten Şahin, ''Esaretin kabul edilemeyeceği, bağımsızlığın bu ülkenin kanında ve canında olduğu bütün dünyaya ispatlandı. Dünyanın hesabı değişti'' diye konuştu.

Şahin, çocuklar ve gençlere bu tarihin anlatılması gerektiğine işaret ederek, Birinci Meclis'te ''hakimiyet milletindir'', TBMM'de ise ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' yazılı olduğunu kaydetti.


-''Elbette kimse tutuklanmasın ama...''-


Hayati Yazıcı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in ''tutuklu milletvekillerinin durumu ile ilgili yaptığı görüşmelerle'' ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

''Hukuk devleti, insanların özgürlükleri, statüleri önemlidir. Ne, nereden başladı, nasıl geldi  Süreçleri iyi değerlendirmek lazım. Elbette kimse tutuklanmasın, özgürlüklerinden yoksun bırakılmasın isteriz ama nihayetinde bir tutuklama var ve bu da hukuk devleti kuralları içerisinde cereyan ediyor. O alandaki tasarrufları yürüten yargıdır. Yargı bunu keyfi olarak yürütemez, kurallara bağlıdır. Arzu ediyoruz, bu süreçler uzamasın, çıksın ama 'vekil çıksın' demeyi çok da anlamlı bulmuyorum. Benzer statüde olanların tutukluluğunun devam etmesi, bu kişilerin ise vekil olması dolayısıyla çıkması çok anlamlı değil. Çıkıyorsa hepsi çıksın.

Yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını isterken; 'vekiller de diğer vatandaşlarla aynı statüde olsun, farklı bir yargılamaya tabi olmasın' denirken, bu defa 'bunlar seçildi, çıksın' demenin de önemli bir çelişki teşkil ettiğini düşünüyorum. Ama arzum, milletin vekil sıfatı verdiği insanların Parlamento'da görev yapar hale gelmeleridir.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''Herkesin görevinde yani Meclis'te olmasını arzu ederdim'' sözlerinin hatırlatılması üzerine Yazıcı, ''Temenni ayrı bir şeydir ama kuralların herkes için geçerli olması ayrı bir şeydir. Hak ve özgürlükler, eşitlik kuralından ayrılamaz. Birey hak ve özgürlükleri ne denli önemliyse, onun kadar eşitlik kuralı da önemlidir. Benzer statüde olanlardan vekil olanı farklı işleme, vatandaşları ayrı işleme tabi tutamazsınız'' dedi. AA

İnsanların statüleri önemliymiş
 // Mehmet
Pes adalet ne zamandır böyle algılanıyor! Statüsü olan her bir altı işleyebilir mi yani? Traji komik bir durum. Bu sapıtma hali. Haddinizi aşmayın! Bu gidiş gidiş değildir! Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki zalim cumhuriyetçi tavırlar bunlar. Millete hala eski zalim düzeni, bayramları ile ve diğer ıvır zıvırları ile dayatıyorsunuz. Bunu sizden öncekiler başaramadı siz de başaramazsınız. Zalimler galip olamaz da ondan! Anlayanlara!!!...
23 Nisan 2012 15:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler