YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kimse talimat veremez'
Şahin: Hakim ve savcılara, anayasanın ilgili maddesi gereği hiçbir organ, hiçbir mercii, hiçbir kişi talimat veremez ve onları yönlendiremez
'Kimse talimat veremez'
18 Şubat 2010 / 17:16 Güncelleme: 18 Şubat 2010 / 19:00

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, HSYK'nın Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Osman Şanal'la ilgili kararını değerlendirirken, "Her şeyin yokluğuna bir süre tahammül edebiliriz ama adaletin yokluğuna asla tahammül edemeyiz. Türkiye'de adaleti gerçekleştirecek olan da hakim ve savcılarımızdır. Onlar görev yaparken azledilemezler." dedi.

Herkesin anayasal kurallara uyması gerektiğine işaret eden Şahin, yargı reformuna ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete'yi kabul eden TBMM Başkanı Şahin, yargı krizine yol açan HSYK'nın kararına ilişkin bir soruya cevap verdi.

Şahin, yasama organı ve yasama organının başkanı olarak en önemli beklentilerinin, Parlamento'nun çıkardığı her alandaki yasaların başarıyla uygulanması olduğunu söyledi. Bu yasaların lafzına ve ruhuna uygun olarak pratik hayata yansımasını beklediklerini kaydeden Şahin, yürütme organından da yargı organından da bu Meclis'in çıkarttığı yasaları başarıyla uygulamalarını beklediklerini ifade etti.

 "ADALETİN YOKLUĞUNA TAHAMMÜL EDEMEYİZ"

Şahin, adaleti gerçekleştiren hakim ve savcılara anayasanın ilgili maddesi gereği hiçbir organ, mercii ve kişi talimat verip yönlendiremeyeceğini söyledi.

Şahin, şöyle konuştu: "Ancak bu tartışmalar, uygulamada bazı sorunların olduğunu gösteriyor. Uygulamaya yansıyan bazı sorunlar bu tartışmaları getirdi diye düşünüyorum. Her şeyin yokluğuna bir süre tahammül edebiliriz ama adaletin yokluğuna asla tahammül edemeyiz. Türkiye'de adaleti gerçekleştirecek olan da bağımsız yargı organlarıdır. Hakimlerimiz ve savcılarımızdır. Hakimlerimiz ve savcılarımız, yargı bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre görev yaparlar. Onlar görev yaparken azledilemezler. Dolayısıyla bu anayasal kurallara herkesin uyması gerekir. Hakim ve savcılara, anayasanın ilgili maddesi gereği hiçbir organ, hiçbir mercii, hiçbir kişi talimat veremez ve onları yönlendiremez. Bu kurallara hepimiz uymalıyız. En çok da, bütün bu tartışmalar yargıyı yıpratacağı için, yargı organlarının, yargı mensuplarının uyması gerekir. Hepimiz bu konuda duyarlı olacağız. En çok da hiçbir zaman üstüne toz kondurmamamız gereken yargı erki duyarlı olmalıdır."

Son tartışmalardan Meclis Başkanı olarak üzüntü duyduğunu dile getiren Şahin, herkesi sağduyulu davranmaya ve teenniyle hareket etmeye davet etti.

Yapılan açıklamalar ve tartışmaların, halkın yargıya olan güvenini sarsmaması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Buna özen göstermeliyiz. Ayrıca TBMM'nin mensupları, siyasi partiler, milletvekilleri olarak Türkiye'de yargıyı daha da güçlendirmek, hukukun üstünlüğü ile ilgili yaşadığımız bazı sıkıntıları da aşabilmek için mutlaka bir yargı reformunu da gerçekleştirmek durumundayız. Parlamentomuza bu konuda görevler düşüyor. Bu, bugünün meselesi değil uzun yılların bir meselesidir. 1982 Anayasası yürürlüğe girdiği andan beri bunlar hep tartışılır. Lütfen herkes sağduyulu davransın." ifadelerini kullandı. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler