YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kimse milletten üstün değil"
"Kimse milletten üstün değil"
24 Aralık 2011 15:52
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''Bizi getiren de İzmirlilerdir, götürecek olanlar da onlardır. Hiç kimsenin gücü, milletin gücünden üstün değildir'' dedi...

İZULAŞ tarafından satın alınan 20 yeni midibüs, Bornova Garajı'nda düzenlenen törenle hizmete girdi...

Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ulaşım konusunda birçok yenilik yaptığını belirtti.

Son günlerde 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Banliyö Hattı'nın belediye tarafından mı yoksa Ulaştırma Bakanlığı tarafından mı yapıldığı konusunun yeniden tartışılmaya başlandığına işaret eden Kocaoğlu, ''Kim ne yaptıysa yaptı, bu proje için İzmir Büyükşehir Belediyesi öz varlıklarıyla 600 milyon TL para harcadı. Tartışmayı uzatmanın anlamı yok. Önemli olan İzmir'e yapılması, İzmirli hemşehrilerimizin ulaşım konforu, hızını yükseltmesi ve yaşanabilir bir kent yaratmaktır. Bütün sebep olanlardan Allah razı olsun'' diye konuştu.

Bornova Ege Üniversitesi-Evka 3 metro hattındaki 2,5 kilometrelik aksta yolcusuz deneme seferleri öncesinde son testlerin başladığını kaydeden Kocaoğlu, şöyle konuştu:

''Ocak ayında Bornova-Evka 3 aksını açacağız. Esas sevindirici haber ise Üçyol-Üçkuyular metrosunun önünde hiçbir doğa engelinin kalmaması ve bütün zorlukların aşılmasıdır. İşin yapılması raya girdi. Hedefimiz, yılın ilk yarısında Üçkuyalar'a metroyu getirmek.

Üçkuyular metro istasyonu-Mustafa Kemal Sahil Bulvarı-Cumhuriyet Meydanı-Şaif Eşref Bulvarı-Şehitler Caddesi üzerinden Halkapınar aktarma istasyonuna ulaşacak olan tramvay çalışmamızın ihale süreci de yakında başlayacak. 'Nostaljik olacak, yolcu taşımayacak' diye bazı sözler var ama bu tramvayın her bir çekeri 750 yolcu taşıyacak yolcu kapasitede. Yani nostaljik bir tramvay değil. Özellikle Şair Eşref Bulvarı'ndaki yoğun sıkışıklığı tramvaylarla bertaraf etmiş olacağız.''

Kocaoğlu, İzmir büyükşehir Belediyesine yönelik düzenlenen operasyonlara da değinerek, 2 Mayıs'tan itibaren her türlü engellemeye, müfettiş, bilirkişi, savcılık araştırması gibi baskılara maruz kaldıklarını savundu.

Göreve bir milyon 120 bin oy ve yüzde 56,7'lik bir oranla geldiğini hatırlatan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

''Bizi getiren de İzmirlilerdir, götürecek olanlar da onlardır. Hiç kimsenin gücü, milletin gücünden üstün değildir. Bizler belediye başkanı olarak seçilmiş insanlarız. Sadece ve sadece İzmirli hemşehrilerime minnet ve şükran duyarak görev yaparız. Bizim ağamız da paşamız da patronumuz da halkımızdır, hemşehrilerimizdir. Başka hiçbir şahsın, zümrenin, siyasi veya ekonomik gücün boyunduruğu altına girmeyiz. Böyle gördük, böyle öğrendik ve böyle devam edeceğiz. Belediye başkanlarımız ve 20 bin büyükşehir belediyesi personeliyle birlikte, kentimize layık olmaya çalışacağız.'' 

Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2,5 aylık sürede toplam 400 milyon liralık yatırıma imza attığını belirterek, ''Kent dönüşümü belediyelere birkaç gömlek büyük gelir diyenler Kadifekale Şehitliği'nin önünden denize bakacaklar. Sonra 100 metre yürüyüp sağa Yeşildere'ye bakacaklar. Kent dönüşümü, kime küçük, kime büyük geldiğini herkes görecek ve anlayacak'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler