YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimse hayvan hakları dersi vermesin
Kimse hayvan hakları dersi vermesin
17 Kasım 2010 08:30
İlk vaazını bayram namazı öncesinde Süleymaniye Camii'nde veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez, "Kurban şefvat ve merhamet ilanıdır. Biz karıncayı bile incitmeyen bir medeniyetiz" dedi...

Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın ‘Süleymaniye’de Bayram Sabahı’ şiirinde muhteşem bir eser olarak nitelendirdiği, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1558 yılları arasında, Mimar Sinan tarafından inşa edilen Süleymaniye Camisi, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla üç yıl aradan sonra ibadete açıldı.

GÖREVE GELDİKTEN SONRA İLK VAAZ

Yeni görevinde ilk vaazını Süleymaniye Camii’nde veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bayram namazını da kıldırdı. Görmez’in kıldırdığı namaza, Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile binlerce vatandaş katıldı.

SEVİNÇ VE COŞKU SOKAĞA TAŞMALI

Görmez, bayram günlerinde en önemli şeyin coşku ve sevinç olduğunu dile getirerek, bu sevinç ve coşkunun evlerden, camilerden, sokaklara taşınması gerektiğini ifade etti. Kurban edilecek hayvanlara karşı merhamet, sevgi, temizlik ve çevre sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini anımsatan Prof. Dr. Görmez, ‘’Dünyaya başka şekillerde yansıyacak ve yanlış anlamalara yol açacak davranışlardan uzak durarak kurban ibadetini yerine getirmek gerekir. Ama hiç kimse bize buradan hayvan sevgisi, hayvan hakları dersi vermeye kalkmasın. Biz, bir karıncayı incitmenin bile mahşerde soru olacağını idrak eden bir medeniyetin çocuklarıyız” diye konuştu.

MİRASA LAYIK OLMA GAYRETİNDEYİZ

Camiden çıkışta kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan da, vatandaşların bayramını kutladı. Açılışı yapılan Süleymaniye Camii ve restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Erdoğan, caminin 1847 ve 1959 yıllarında iki kez restore edildiğini hatırlattı. Erdoğan, 2007’de başlatılan çalışmanın restorasyonun çok daha ötesinde koruma esaslı bir çalışma olduğunu belirterek, camiye daha önce yapılan müdahalelerde aslına uygun olmayan çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, “Biz tarihimize, ecdadımızdan devraldığımız bu mirasa layık olma gayreti içindeyiz” dedi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler