YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kimse bu cürete sahip değildir'
Davutoğlu, İsrail'in Türkiye'nin bu ülkedeki büyükelçisine yönelik tavrına ilişkin olarak, 'Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti büyükelçisine böyle bir nezaketsizlik yapma cüretine sahip değildir.' dedi.
'Kimse bu cürete sahip değildir'
12 Ocak 2010 / 20:42 Güncelleme: 12 Ocak 2010 / 20:48

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Türkiye'nin bu ülkedeki büyükelçisine yönelik muamelesine ilişkin olarak, ''Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti büyükelçisine böyle bir nezaketsizlik yapma cüretine sahip değildir, olamaz'' dedi.

Davutoğlu, İngiltere'nin başkenti Londra'ya yaptığı çalışma ziyareti çerçevesinde konakladığı Dochester Oteli'nde, temasları hakkında bilgi verdi ve Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye-İsrail arasında yaşanan son gelişmelere ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, ''Ülkeler birbirleriyle görüş ayrılıkları içinde olabilirler, ülkeler birbirlerinin değişik politikalarını tenkit de edebilirler. Ama bütün devletlerin uyması gereken diplomatik kurallar, nezaket kuralları vardır. Bu nezaket kurallarını göstermek devlet olmanın bir gereğidir'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da, Dışişleri Bakanlığı'nın da konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaptığını anımsatan Davutoğlu, ''Bu konuda İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan gerekli adımların atılmasını bekliyoruz ve tutumumuz çok açıktır, diplomatik kurallara uyulmasını beklemek en tabi hakkımızdır. Bu diplomatik kuralları bir takım mizansen oyunları ile çiğnemek her şeyden önce cari uluslararası ilişkiler etiğine aykırıdır'' dedi.

Ahmet Davutoğlu, İngiltere ve ABD ile bu konunun paylaşılıp paylaşılmadığının sorulması üzerine, bu konuyu paylaşmadıklarını belirterek, ''Bu konu nihayetinde bizim kendi tutumuzdur. Herhangi bir soru tevdi edilmiş değil'' diye konuştu.

''İsrail'den ne tür telafi edici adımlar bekliyorsunuz?'', ''Türkiye-İsrail ilişkileri nereye gidiyor?'' sorularına karşılık Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Bu konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bizim ne tür telafi edici adımlar beklediğimizi İsrail tarafı gayet iyi biliyor. Sayın Müsteşarımız İsrail Büyükelçisini davet ederek ve İsrail tarafının davranışının aksine bir büyükelçiye nasıl davranılması gerekiyorsa o şekilde davranarak beklentilerimizi iletmiştir. Bu konudaki gelişmelere göre gerekli tutumu gösteririz. Ama hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti büyükelçisine böyle bir nezaketsiz tutum yapma cüretine sahip değildir, olamaz, bunun da bilinmesi gerekir'' dedi. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler