YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimse aklından bile geçirmesin
Kimse aklından bile geçirmesin
23 Ekim 2009 11:32
İçişleri Bakanı Beşir Atalay dağdan inen 34 PKK'lının karşılanması ile ilgili olarak, "Bu tür görüntülerin tekrar sergilenmesini kimse aklından bile geçirmesin"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bazı terör örgütü üyelerinin Habur sınır kapısında teslim olması sırasında ortaya çıkan görüntülerle ilgili olarak, ''Bu tür görüntülerin tekrar sergilenmesini kimse aklından bile geçirmesin. Bu konuda asla müsaade ve müsamaha gösterilmesi düşünülemez'' dedi.

Atalay, İçişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında ''demokratik açılım süreci'' ve bazı terör örgütü üyelerinin teslim olmaları sırasında ortaya çıkan görüntülerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet savcılarının, yasal işlemler için terör örgütü üyelerinin teslim oldukları Habur sınır kapısına güvenlik gerekçesiyle gittiklerini belirten Atalay, daha korunmalı bir yerde özel olarak düzenlenen bir ortamda işlemlerin yapılmasının temin edildiğini söyledi.

Terör örgütü üyelerinin ön işlemleri güvenlik birimlerince yapıldıktan sonra işlemlerin tamamen yargının denetiminde yürütüldüğünü ifade eden Atalay, ''Başka türlüsü düşünülemez de'' dedi.

Muhalefetin süreç içindeki tutumunu eleştiren Atalay, muhalefet partileriyle konuyu paylaşmanın zorluğunu vatandaşların da bildiğini söyledi.

Hükümetin akan kanın durması, yeni şehitler verilmemesi ve yeni acılar yaşanmaması için çalıştığını vurgulayan Atalay, ''Birileri 'bu sorunlar çözülmesin, hele hele AK Parti eliyle hiç çözülmesin, terör varsın devam etsin' diyorlarsa desinler. Biz yolumuza devam edeceğiz. Biz kararlıyız ve burada da güvencemiz milletimizdir, milletimizin desteğidir'' diye konuştu.

''SÜRECİ SABOTE ETMEK Mİ İSTİYORLAR''

Süreçte DTP'nin tutumuna ilişkin görüşlerini de açıklayan Atalay, şöyle konuştu:

''Süreci siyasi bir gösteriye dönüştürerek asla kabul edemeyeceğimiz görüntüler sergileyen DTP de büyük bir sorumsuzluk örneği göstermiştir. Gerçi şimdi kendileri de iki gündür yanlış yaptıklarını beyan ediyorlar. Ama yanlış yapmışlardır. Bunların yapılmaması için biz elimizden gelen çabayı gösterdik. Yanlış yapılmasın, bunlar yapılmasın. Biz pek çok şeyi göze alıyoruz. Sabrımızı sonuna kadar zorluyoruz. Fedakarlıklar yapıyoruz. 'Bu süreci tıkamayın, sabote etmeyin' diye elimizden gelen gayreti gösterdik, görüşmeler yaptık, anlattık ama bu sorumsuzluk örneği gösterilmiştir.

Acaba bunlar da davranışlarıyla, hükümet olarak büyük bir gayret ve iyi niyetle yürüttüğümüz bu süreci sabote etmek mi istiyorlar? Başka türlü anlamak da mümkün değil. Hepimizi rahatsız eden bu görüntülerin kabul edilmesi, onaylanması mümkün değildir. Bu tür görüntülerin tekrar sergilenmesini kimse aklından bile geçirmesin. Bu konuda asla müsaade ve müsamaha gösterilmesi düşünülemez. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Herkes kanunların öngördüğü usul ve esaslara uymak zorundadır. Bu konuda kimsenin ayrıcalığı bulunmamaktadır. Çağrılarımıza uyarak evlerine dönmeye karar verenler, bu kurallara uymak zorunda olduklarını bilerek gelmelidirler. Çok hassas bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde herkesi ve her kesimi bir kez daha sağduyulu ve sorumlu davranmaya davet ediyorum.''

İŞLEM YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Habur Sınır Kapısı'ndaki görüntülerden rahatsız olduğunu hatırlatan Atalay, bundan sonra gösterilere izin verilmeyeceğini, kanunların öngördüğü usullere göre işlem yapılacağını söyledi.

Vatandaşlara seslenen Bakan Atalay, Habur Sınır Kapısı'ndaki gösterilerin ardından CHP ve MHP başta olmak üzere diğer muhalefet partilerinin süreci ''siyasi istismar'' konusu olarak kullandıklarını ifade ederek, ''Provokasyonlara, zihin bulandırma ve karalama kampanyalarına rağmen bu yolda kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımız, provokasyonlara itibar etmesinler. Onların sağduyularına biz inanıyoruz'' diye konuştu.
        
ŞEHİT AİLELERİN TEPKİSİNİ ANLAYIŞLA KARŞILIYORUZ 
         
Şehit ailelerinin tepkilerini de anlayışla karşıladıklarını, aileleRi istismar edenleri ise şiddetle kınadıklarını dile getiren Bakan Atalay, şehit ailelerini en iyi anlayan partinin AK Parti olduğunu söyledi.

Demokratik açılım sürecinin daha önceki yıllarda başlatılması durumunda Türkiye'nin kayıplarının daha az olacağına ve sorunların büyümeden çözüleceğine vurgu yapan Atalay, şöyle konuştu:

''(Savaşın hesabını soramayanlar şimdi adeta barışın hesabını sorarlar) diye bir söz var. Şimdi terörü bitiremeyenler 'Siz niye bitiriyorsunuz?' diye bize hesap soruyor. Bizden başkası terörü bitirmeye cesaret edemezdi. Bütün boyutlarıyla bu konuyu ele almaya devam edeceğiz. Süreci açık ve şeffaf olarak yürütüyoruz. Yapılanların siyasi propaganda aracı olmasını istemiyoruz.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler