YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimin görevden çekilmesini istedi?
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine atanan Alparslan Altan'ın görevinden çekilmesini istedi.
Kimin görevden çekilmesini istedi?
31 Mart 2010 / 14:33 Güncelleme: 31 Mart 2010 / 14:33

Düzenlediği basın toplantısında soruları da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Altan'ın ''sadece 31 gün Denizcilik Müsteşarlığında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra bu göreve atandığının'' belirtilmesi üzerine, ''Anayasa Mahkemesi gibi hiçbir şaibenin, hiçbir kara noktanın olmaması gereken bir kuruma belli kişilerin beklentilerine paralel olarak, belli makamlar ikram edilerek'' atama yapılması durumunda ''mahkemeye ve üyelerine gölge düşeceği'' görüşünü savundu. 

 Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Bu sayın üye, eğer onur ve ayıp denen iki kavramı biliyorsa, bu kavramların gereği olarak görevinden derhal çekilmek zorundadır. Acaba yarın kendisi Anayasa Mahkemesi üyesi olduğunda kendisine müsteşar yardımcılığı koltuğunu ikram eden Sayın Binali Yıldırım'ın davası geldiğinde nasıl tarafsız kalabilir. Anayasa Mahkemesinin Başkanını, üyelerini bu etik dışı uygulamaya son vermeleri için göreve davet ediyorum. Hiç kimse Anayasa Mahkemesi üzerinde kuşku doğuracak bir hareketin içinde olmamalıdır. Sayın üyenin de bu dayarlığı göstererek, kendi iradesiyle, toplumun beklentilerine ve ahlaki değerlere uygun şekilde o görevden ayrılacağını düşünüyorum.''

Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a ''televizyonda tartışma'' çağrısına ilişkin soruya, Gökçek'e iki soru yönelterek yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, ''ERG diye bir firma var. Bir Alman firması olduğu söyleniyor. Sayın Gökçek bunun hala bir Alman firması olduğunu iddia ediyor mu? Kim bu firma? Bu firmaya ne kadar para ödendi? İkincisi, Ankaraspor vergi kaçakçılığı yaptı mı? Evet veya hayır diyecek'' dedi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in anayasa değişiklik teklifini işleme koyduğunun anımsatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Sayın Başkan taslağı incelemiş ve bu kanaate varmışsa saygı duyarız. Ama bu toplumun saygın hukukçuları, gerek Anayasa Mahkemesi, gerek Yargıtay'da geçmişte görev yapmış yargıçların çoğu taslakta anayasaya aykırılıkların olduğunu söylediler. Biz hala o görüşümüzü koruyoruz'' diye konuştu.

Paketin Meclisten geçmesi durumunda Anayasa Mahkemesine başvurup başvurmayacaklarının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Belki bu haliyle geçirmeyecektir Adalet ve Kalkınma Partisi. Aklın egemen olduğu bir yapının parlamentoda egemen olacağını düşünüyoruz'' dedi. 

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler