YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kim olursa olsun hesabı sorulacak"
"Kim olursa olsun hesabı sorulacak"
11 Mayıs 2013 19:11
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamayla ilgili, olayların arkasında kim olursa olsun hesabının sorulacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalarla ilgili Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin 'saldırı için neden Hatay seçildi' sorusuna Arınç, “Bu çok açık. Suriye’de yaşanan olaylarla Türkiye’ye sığınmış olan sığınmacıların ve kendi imkanlarıyla Reyhanlı’da, Hatay’da yerleşmiş olan Suriye’den gelen masum insanları, Suriye’deki rejim tarafından bir hedef haline getirildiğini biliyoruz. Son Banyas’ta yaşanan katliam ve etnik temizlik, soykırım bugün Esad rejiminin yüz karasıdır. Onların muhaberatıyla ve silahlı örgütüyle böyle bir şeytanca planı uygulamak hatta planlamak onlar için herhalde olağan şüpheli noktasındaki düşüncelerimizdir. Olay yerinde incelemeler yapılırken belki olayla ilgili görgü tanıkları dinlenip bu konudaki istihbarat raporları değerlendirildikten sonra bir şeyler açıklanacaktır. Ama Reyhanlı tesadüfen seçilmiş bir yer değil. Başka ilçeler içinde böyle söylene bilirdi. Akçakale’nin ayrı bir özelliği var, Reyhanlı’nın ayrı bir özelliği var, Samandağı’nın ayrı bir özelliği var… Bu özelliklere uygun olarak hainler bir şeyi planlamış olabilirler. Bunları en kısa zamanda öğreneceğiz.

Cilvegözü’nde meydana gelen patlamalarla ilgili faillerin yakalandığını hatırlatan Arınç, oradaki olayların kimin tertiplediğini ve silahlı güçler olarak Suriye’den bunlara kimin destek verdiğini bugün bilindiğini söyledi. Henüz davalarının başlamadığını ama bütün soruşturmada bu işin Suriye tarafından planlanıp icra edildiğini gösterdiğini dile getirdi. Reyhanlı’daki saldırının arka planının kısa sürede öğrenileceğini kaydeden Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgeye gidip gitmeyeceğinin sorulmasına üzerine ise, “Önce bilgileri paylaş, sonra elbette ki gider. Öncellikle oradaki yaraların süratle sarılması lazım. Yaralılarımızın tedavi edilmesi lazım. Şehitlerimizin vefat eden insanlarımızın bir şekilde cenazelerinin kaldırılması gerekir” dedi.

Reyhanlı’da olası provokasyonlara karşı güvenlik güçlerinin mutlaka tedbir alması gerektiğini belirten Arınç, bu patlamanın şehirde başka gelişmeleri de temin etmeye çalışabileceklerini söyledi.

Arınç, “Bu olumsuz gelişmeleri önleye bilecek siyasi iradeye ve güvenlik gücüne ihtiyacımız var. O da hükümetimizde fazlasıyla mevcut” diye konuştu.

Bu olayın Esad rejimi tarafından yapıldığının ispatlanması durumunda nasıl bir karşılık verilecek sorusuna ise Arınç, “Ne gerekiyorsa yapılır. Neyi yapacağımızı da herkes açıkça görür. Yeter ki olay aydınlatılmış olsun. Olayın arka planı deşifre edilsin. Olayı azmettirenler bizim açımızdan bir soruşturmayla ortaya çıksınlar. Kim olursa, kim planlamış ve icra etmişse arkasındaki güç ne olursa olsun bunun hesabını sorarız” dedi.

 

İHA

UYUMAYIN
 // SURİYENİN İŞİ DEĞİL
ARKADAŞLAR ESET BİZ YAPMADIK DİYOR.. SALDIRIYI KINIYOR.. AMAÇ SURİYE İLE BİZİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEK... SONRA DA İRANLA BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEK VE EN SON BİZİ YİYECEKLER... BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİNİN BİR PARÇASI BU... LOKMA LOKMA OSMANLIYI BİTİRMEK... LOKMA LOKMA MÜSLÜMANLARI BİTİRMEK... UYUMAYIN ARTIK... SALDIRI SURİYEDEN GELMEDİ... NEDEN BASIN YASAĞI GETİRDİLER SANIYORSUNUZ... İŞİN İÇ YÜZÜ AYDINLANMASIN DA BİZ NE DERSEK HALK YUTSUN İNANSIN DİYE... UYUMAYIN... SURİYE BİZİM DOSTUMUZ... İRAN DA... ...
12 Mayıs 2013 Pazar 09:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler