YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kim ne dedi?
Kim ne dedi?
28 Şubat 2011 08:34
Necmettin Erbakan'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili siyasilerden ve öenmli kişilerden açıklamalar geldi...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir süredir tedavi gördüğü Güven Hastanesinde hayatını kaybeden eski başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine taziye ziyaretine gitti.

Cumhurbaşkanı Gül’ü, kapıda Erbakan’ın Özel Kalem Müdürü Mehmet Karaman ile damadı Mehmet Altınöz karşıladı. Gül’ün taziyelerini, evde bulunan eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın kabul ettiği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile siyasi hayatı içinde çok beraber olduğunu belirterek, "Birçok hatıralarımız vardır. Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun" dedi.

Erbakan’ın evinden ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Gül, "Siyasi hayatım içinde çok beraber olduk, çok beraber çalıştık. Birçok hatıralarımız vardır. Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Tüm aileye, sevenlere, herkese, milletimize başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

"En son ne zaman görüştünüz?" sorusuna Gül, "En son hastanede konuşmuştuk" yanıtını verdi. Gül, "Cenaze törenine "katılıp katılmayacağı" yönündeki soruyu ise "Katılacağım" diye yanıtladı.

Bu arada, Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da taziye ziyareti için Erbakan’ın evine geldi.

ERDOĞAN: ALLAH ONDAN RAZI OLSUN

Erbakan’ın ölümünü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ndeki bir açılış sırasında öğrenen Erdoğan, Hoca’sının ardından şunları söyledi: “Bugün sabah saatlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 54. Başbakanı, Saadet Partisi’nin Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Hak’kın rahmetine yürüdü. Türkiye’ye çok önemli hizmetler kazandırmış, Türk siyasetinde kendisine mümtaz bir yer edinmiş, ayrıca ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adamış bir siyasetçi ve ilim adamıydı. Şahsıyla, mücadelesiyle, davasıyla, ilkeleriyle olduğu kadar bir insan olarak, bir hoca olarak, bir lider olarak da genç nesillere güzel bir örnek teşkil etti. Mekanı cennet olsun. Allah’ın rahmeti üzerine olsun diyorum. Allah ondan razı olsun diyorum. Öğrettikleriyle, aktardıklarıyla, mücadeleci kişiliğiyle her daim kendisini şükranla, minnetle yad edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Saadet Partisi camiasının, Türkiye’nin, aziz milletimizin başı sağ olsun

FETHULLAH GÜLEN TAZİYE MESAJI YAYINLADI

‘Kritik dönemlerde hizmet etti’

“En kritik dönemlerde, milletimize gerek başbakan yardımcısı gerekse başbakan olarak hizmet imkanı bulmuş, Türk siyaset tarihine farklı bir üslup ve yaklaşım biçimi getirmiş, yıllar boyu yaptığı çalışmalarla pek çok insana ilham kaynağı olmuş Saadet Partisi Genel Başkanı sayın Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Gurbette olmam hasebiyle cenazeye iştirak edememekten ayrıca mahzunum. Merhuma, Cenab-ı Erhamü’r-rahimin’den rahmet ve mağfiret diler; milletimize, Saadet Partisi camiasına ve yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim.”

9 CUMHURBAŞKANI DEMİREL: Onunla hastanede helalleşmiştim

Okul arkadaşım ve meslektaşımdı. Geçen 60 yıl içinde pek çok yakınlığımız olmuştur. Çeşitli siyasi hadiseler içinde beraber göründük. Son defa hastayken 7 Şubat günü Güven Hastanesi’nde kendisini ziyaret edip helalleşmiştim. Allah rahmet eylesin, üzüntülerimi ifade etmek istiyorum.

ESKİ BAŞBAKAN TANSU ÇİLLER: Milli bir muhafazakardı

“Vefatını üzüntüyle öğrendim. Türkiye önemli bir evladını ve yakın tarihimize damgasını vurmuş bir siyasetçisini kaybetmiştir. Siyasette kararlı ve inatçı bir üslubu, bir hizmet aşkı vardı. Merhum Erbakan’ı milli bir muhafazakar olarak tanımlamanın doğru olacağını düşünüyorum. Siyasette nazik, insana değer veren bir üsluba sahipti. 28 Şubat döneminde birlikte iktidardaydık ve o süreci birlikte yaşadık ve birlikte şahit olduk.

BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUM

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan'ın vefat haberini Eskişehir yolunda aldı.

Erbakan'ın ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Siyaset dünyamızın çınarlarından biriydi. Ölümünden büyük üzüntü duydum. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a rahmet, Erbakan ailesine, Saadet Partisi yöneticileriyle, üyelerine, siyaset dünyasına ve Türkiye'ye başsağlığı diliyorum.''

BAHÇELİ PROGRAMINI İPTAL ETTİ

Aydın program kapsamında Germencik, İncirliova, Söke ve Akyeniköy'e de gitmeyi planladıklarını ancak çok acı ve üzüntü verici bir haber aldıklarını anlatan Bahçeli, şöyle devam etti:

''Türk milletinin yetiştirdiği değerli evladı, Türk siyasi hayatında mümtaz yeri bulunan Milli Görüş hareketinin kurucusu ve onun şekillendirdiği siyasi partilerin genel başkanı, lideri sayın Erbakan Hakkın rahmetine kavuşmuş. Sayın Hocamıza Cenab'ı Allah'tan rahmet, büyük Türk milleti ve Milli Görüş mensuplarına baş sağlığı diliyorum.

Bu mümtaz şahsiyeti anmak ve son görevi yerine getirmek amacıyla ziyaretlerimizi Ortaklar'da iptal edip Ankara'ya dönmek istiyorum.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler