YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıf kıyafet üzerindeki hiçbir ayrımcılığı kabul etmiyoruz
Kılıf kıyafet üzerindeki hiçbir ayrımcılığı kabul etmiyoruz
12 Ekim 2013 12:54
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın kamuda başörtüsü yasağını sona erdiren yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştaya açtığı davaya ilişkin açıklamada bulundu.

Bolu Belediyesi'ni ziyaret eden Şahin, basın mensuplarının, CHP Milletvekili Tanal'ın, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik"in iptali için Danıştay'a yaptığı başvuruyla ilgili sorusuna, demokrasilerde iktidar kadar muhalefetin de önemli olduğu yanıtını verdi.

Muhalefetin toplumun sorunlarına, proje ve çözüm üretmesi ve halkın önünü açması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Ülkelerin ileri gitmesi için iktidar, muhalefetle işbirliği yapabilmeli. Bizim en büyük sorunumuz budur. Başbakanımız her zaman söylüyor; 'bizim açımızdan pek fazla sorun değil ama ülkenin demokratikleşmesi için muhalefetin yetersizliği çok büyük bir sorun" ifadesini kullandı.

CHP'nin her zaman "İstemezük" tavrıyla hareket ettiğini ve toplumdan uzak kaldığını belirten Şahin, şunları kaydetti:

"Şu anda burada toplumla iç içeyiz. Baktığınız zaman başı açığı ile başı kapalısı ile zenginlik içindeyiz. Artık kılıf kıyafet üzerindeki hiçbir ayrımcılığı kabul etmiyoruz. Biz artık kadınların ehliyetini, liyakatını, aklını, potansiyelini, kapasitesini toplumun kalkınmasının bir parçası yapmak istiyoruz. Sürekli kendi içindeki ayrımcılık bizi bölüyor parçalıyor. Kalkınma hamlemizdeki hedeflere ulaşmamızı yavaşlatıyor. Ayağımıza pranga koyuyor."

Bakan Şahin, CHP'nin konuşmaya geldiğinde farklı, icraatta farklı olduğunu dile getirerek, "Siyasette en önemli şey güvenilirliktir. Ağzından çıkanın gereğini yapmaktır. Toplumun sorunlarına sahip çıkmak, çözümün parçası olmaktır. Sandıkta halkımız gereğini yapıyor. Ben yine aynı sürecin yaşanacağına inanıyorum ama muhalefetin vesayet rejiminden, vesayet mantığından kurtulup milli iradeyi arkasına almadığı sürece iflah olması mümkün değil. Bu son olay da bunun göstergesi" şeklinde konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler