YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nun TSK planı...
CHP lideri Kılıçdaroğlu, ikinci mitingini Ecevit’in seçim bölgesi Zonguldak’ta yaptı...
Kılıçdaroğlu'nun TSK planı...
26 Nisan 2011 / 07:29 Güncelleme: 26 Nisan 2011 / 07:38

Askerliği kademeli olarak önce 9 aya sonra da 6 aya indireceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Askerliği orduyu yeniden ele alacağız. Daha dinamik bir ordu haline getireceğiz. Hantal bir yapıdan kurtaracağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci seçim mitingini, Ergenekon davasında tutuklu yargılanan isimlerden Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Mehmet Haberal'ın 1. sıra adayı olduğu Zonguldak'ta yaptı. Haberal için "yiğit adam" diyen Kılıçdaroğlu, "Orduyu hantal yapasmdan kurtaracağız" dedi.

San barede selamladı

Zonguldak Madenci Anıtı'ndaki mitingde, milletvekili aday tanıtımında Haberal, "Haberal, sizleri Silivri'den selamlıyor Zonguldak" şeklinde anons edildi. Anonsa alandakiler "Haberal nerede biz oradayız" şeklinde karşılık verdi.

Aday tanıtımının ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, alandakileri "sarı madenci bareti" ile selamladı. Konuşmasına "Merhaba Zonguldak. Alın terinin başkenti" diyerek başlayan Kılıçdaroğlu, "12 Hazirana az kaldı. Hep beraber bileğimizin gücüyle, alnımızın teriyle AKP'ye dersini vereceğiz. Söz mü" dedi. Partililer "söz" karşılığı verince Kılıçdaroğlu, "Ben de size söz veriyorum. Günün 24 saati sizin için çalışacağım" dedi.

Daha dinamik olacak

Partisinin seçim vaatlerini anlatan Kılıçdaroğlu, "Her eve en az 600 lira asgari gelir olacak. Her eve para girecek. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Aile sigortası getireceğiz" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, partisinin askerlik kısaltılmasına ilişkin seçim taahhüdü ile ilgili olarak da "Başbakan, 'Memleketin güvenliğini kim sağlayacak' diyor.

Senin oğlun vali gözetiminde el bebek gül bebek 21 gün askerlik yaparken aklına gelmezken, milletin gariban çocuğu askerlik yapınca mı aklına geliyor" tepkisi gösterdi. Askerliği kademeli olarak 6 aya indireceklerini vurgulayan CHP lideri, "Orduyu yeniden ele alacağız; daha dinamik ve atak bir ordu yaratacağız. Hantal yapısından kurtaracağız. Gençleri daha aktif kullanacağız" dedi.

Haberal'dan "yiğit adam" diye bahseden Kılıçdaroğlu, "Hemşehriniz Haberal adayımız. Haberal'ın suçu ne? Ben size söylüyorum. Üniversite kurmak. Dünyanın sayılı cerrahlarından birisi olmak. Bu milleti, fakir fukarayı düşünmek. Bütün mal varlığını üniversiteye bağışlamak" diye konuştu.

Haberal onurumuzdur

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ı eleştirdiği konuşmasına şöyle devam etti:

"Suçu var mı ortada mahkeme kararı bile yok. 'Parlamentoya gelirsem dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin ilk imzayı ben atacağım' diyor. Adam gibi adamsan kaldır dokunulmazlıkları. Ama kaldıramaz. Bir adamda mangal gibi yürek olacak. Sonra kalkıp Haberal'ı suçlayacak. Sen kim Haberal kim Allah aşkına? Rahmetli Ecevit'e sağlık hizmeti sundu, rahmetli Ecevit'in yanından ayrılmadı, rahmetli Ecevit onu cumhurbaşkanı adayı olarak önerdi. Bunu Türkiye biliyor. Haberal ister çıksın ister çıkmasın Haberal bizim onurumuzdur. Zonguldak'ın onurudur Türkiye'nin onurudur."

Başbakan'a ağır hakaret

CHP'nin Zonguldak mitinginde siyaset tarihine geçecek bir olay yaşandı. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterirken, "Size bir soru sorayım. Recep Tayyip Erdoğan karşıma çıkabilir mi? Ben diyorum ki çıkamaz. Çıkması için mangal gibi yürek olması lazım. Var mı o yürek onda" dedi. Eleştirilerinin dozajını artıran Kılıçdaroğlu, şok ifadeler kullandı:

"Meydan okuyorum. Eğer bir toplu iğne ucu kadar yakınlarıma çıkar sağladığımı ispat edersen eyvallah, ispat edemezsen, benim adımı yolsuzlukla anarsan ana.. aa.. söylemeyeyim, gerisini söylemeyeyim. Neden bu kadar söylüyorum. Arkadaşlar biz temiz siyaseti getirmek istiyoruz."

Miting sonrası Genel Maden İşçileri Sendika-sı'nı ziyaret eden Kılıçdaroğlu'na "Ana.. a." şeklindeki sözleriyle neyi kastettiği soruldu. Kılıçdaroğlu, "Aslında daha sert bir ifade kullanacaktım. Ama şu anda doğru olmayacağını düşündüm ve o anda kestim" dedi. (Bugün)

vaybe
 // atmalıbeyi
sayın kılıcdaroğlu sen küfür etme hakkını nerden alıyorsun.inanki köyde koyun otlatan hic okul yüzü görmeyen coban dahi bu küfrü yapmaz. reyimizi verirken cooooook düşünmeliyiz....vaybe kimlere kaşdık......
26 Nisan 2011 12:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler