YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nun şartını açıkladı...
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'teki yemin krizini bitirmek için tek bir şart öne sürdü.
Kılıçdaroğlu'nun şartını açıkladı...
07 Temmuz 2011 / 14:36 Güncelleme: 07 Temmuz 2011 / 16:45

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Tutuklu vekiller için gerekli mekanizmaların devreye girmesi durumunda yemin ederiz.

CHP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Yeditepe ve North Florida Üniversitesi Türk-Amerikan İlişkileri Ortak Sertifika Programı öğrencilerini genel merkezdeki makamında kabul etti.

Kabulde öğrencilerin sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, "CHP neden parlamentoda yemin etmedi" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Halkın oyları ile seçilmiş ve haklarında mahkumiyet kararı olmayan milletvekillerinin yemin etmeleri engellenmiştir. Bu demokrasiye, insan haklarına ve evrensel hukuka aykırıdır. Biz bu demokrasi ayıbını milletimize ve dünya kamuoyuna duyurmak için yemin etmedik. Amacımız TBMM'yi kilitlemek değildir. Hukuka, bağımsız yargıya ve evrensel hukuk kurallarına saygı istiyoruz. Siz öğrencisiniz, sizin gibi öğrenci olan bazıları parasız eğitim istediği için 14 aydır tutuklu. Bu gençlerin sesini duyan var mı? Biz yemin etseydik tutuklu milletvekillerinin de kimse farkına varmayacaktı. Ayrıca biz hiç yemin etmeyeceğiz demiyoruz ki yemin edebilmemiz için tutuklu milletvekilleri konusunda gerekli mekanizmaların devreye sokulacağı güvencenin verilmesini istiyoruz. Bu güvence verilirse verilirse çıkar yeminimizi ederiz. Biz yemin etmeyerek bir demokrasi ve hukuk ayıbını dünyaya göstermek istedik. Yeri ve zamanı geldiğinde yeminimizi edeceğiz."

AA

YALANCININ MUMU...
 // Süleyman Akyıldız
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
07 Temmuz 2011 16:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler