YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nun MHP planı
Kılıçdaroğlu'nun MHP planı
04 Haziran 2011 07:29
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kanaltürk’te çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, cezası kesinleşen Ergenekon sanıklarının milletvekili dokunulmazlığının arkasına sığınamayacağını açıkladı...

CHPGenel BaşkanıKemalKılıçdaroğlu, cezası kesinleşen Ergenekon sanıklarının CHP’demilletvekili dokunulmazlığının arkasına sığınamayacağını söyledi.Kılıçdaroğlu, Kanaltürk’te yayımlananMerkez Siyaset adlı programda gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP lideri, “Yargılaması devamedenmilletvekili adaylarınız dokunulmazlık kazandıktan sonra suçları kesinleşirse ne olacak” sorusuna şu karşılığı verdi: “CHP’de hiçbirmilletvekili dokunulmazlığın arkasına saklanamaz. Saklanmaması lazım.Onlar ceza alırlarsa istifa edecekler. Bu konuda taahhütname verdiler.”

MECLİS’E GİREMEYEBİLİRLER

CHP lideri, Ergenekon sanıklarının durumuyla ilgili de 367 kararınınmucidi, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı SabihKanadoğlu’nun “Milletvekili seçilse dahi dokunulmazlık kazanamazlar” şeklindeki açıklamasına göndermede bulundu.Kılıçdaroğlu, yargının izin vermemesi halinde bu sanıklarınMeclis’e giremeyeceğini vurguladı. 12Haziran seçimlerinde cezaevinde tutuklu olmalarına rağmenMehmetHaberal veMustafa Balbay CHP’den, EnginAlanMHP’den aday gösterildi. Bu isimlerin seçildikten sonra yemin etmek içinMeclis’e gelmeleri gerekiyor.

‘AKiL ADAM’LA SORUNU ÇÖZELiM

Kılıçdaroğlu, kısa süre önce Kürt sorununun çözümü için ortaya attıkları ‘Akil adamlar’ projesinin İspanya modeliyle örtüştüğünü belirtti. Kılıçdaroğlu, şu bilgileri verdi: “30 yıldır bir olay var mı? Var. Binlerce çocuğumuz öldü mü? Öldü. Erdoğan ziyarete geldiğinde ‘Asker bizden ne istediyse verdik’ dedi. Ya bu iş silahla çözülmüyor. Siyaset kurumunun çözmesi lazım.” Özerklik önerisinin sadece Hakkari için değil, İzmir için de geçerli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bu eyalet sistemi değil. Terör toplumsal uzlaşmayla çözülür. Medya desteği de alınmalı. Sayın Erdoğan bana formülün ne diyor. Akil adamları toplayalım sorunu çözelim.”

Kılıçdaroğlu: Kıraç’la Isparta’da görüştüm

Kılıçdaroğlu, İşadamı İnan Kıraç’la Isparta’da Süleyman Demirel’le birlikte katıIdığı üniversite açılışında görüştüğünü açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Deniz Baykal’ın genel başkanlıktan ayrılması, sizin CHP lideri olması sürecinde İnan Kıraç’ın rolü var mı?” yönündeki soruya şu karşılığı verdi: “Diyelim ki ben bir işadamıyım, dedim ki ‘X parti birinci olacak.’ Demokraside bir adam bunu söyleyemez mi? Bunu söyledi diye linç edilir mi? Bir başbakanın bir işadamına ‘Sen gelecekte risk aldın’ demesi ne demektir? ‘Ben senin üstünü çizdim’ demektir. Alkışlasa risk alır mıydı? Ben, Kıraç ile CHP Genel Başkanı seçildikten sonra görüştüm. Süleyman Demirel’in de katıldığı konferansta konuşmacıydık. Demirel’in uçağına bindiğim gün görüştüm.”

CHP’ye yönelik kaset komplosundan üç ay önce işadamı Kıraç’ın, Baykal’ı ziyaret ederek “Önder Sav, Onur Öymen ve Mustafa Özyürek’i aday göstermeyin” dediği iddia edilmişti. Baykal, bunu reddettikten kısa süre sonra kaset komplosuyla koltuğundan olmuştu.

İmam hatipler kapanmayacak

CHP’ninmilletvekili aday listesinde terörörgütüne yardımve yataklık ettiği gerekçesiyle yargılanmış adaylarbulunuyor. CHP’nin uzlaş ıkültürü derken bu örnekler buna dahil mi?

Bizim adaylarımız CHP’nin programını okuyan, ilkelerini savunanadaylarımızdır.KimCHP’ninilkelerini, programlarını, seçimbildirgelerini okuyup ‘Evet benbuna katılıyorum’ diyorsaAKP’dende gelebilir,BDP’den de gelebilir,MHP’dende bağımsızdanda gelebilir.Bize AKP’dengelenbelediye başkanları da var.Ne yapalım? Yere yatırıp keselimmi ‘Senbizeniye geliyorsun’ diye.

BAŞÖRTÜSÜ SORUNUNU BİZ ÇÖZDÜK

Ünivesiterlerdekibaşörtüsüyasağıyla ilgili düşünceleriniznedir? Üniversitelerde başörtüsü sorunu yok.Bu sorunu çözen de biziz.YÖKbaşkanına sorabilirsiniz.

CHP’nin eğitim raporunda “İmam hatip öğretimine ilişkin yapılacak düzenleme” bu okulların ihtiyaçtan fazlasının kapatılmasını öngörüyor. İhtiyaç fazlası denilerek bu okulların bazıları kapatılacak mı?

İmamHatipleri kuran CHP’dir.Bu ülkeninaydın dinadamına ihtiyacı var.Bunu hepimiz biliyoruz.Yani yurttaşlarımız bu konudaki bilgileri iyi yetişmiş dinadamındanöğrenecekler ama biz ihtiyaca göre bunlar belirlenecek diyoruz. Bizimdingörevlisine de ziraat görevlisine de ihtiyacımız var.Her alanda ihtiyacımız kadar eğitimplanlaması yapmamız lazım.Bu suç mu? Örneğin kriptoloji diye bir bölüm var. Bundan10 yıl önce kimseninaklına bile gelmez. Benim yeni yeni öğrendiğimbilimdalları çıkıyor. Burada eğitiminplanlaması kastedilmiştir.Elbette ki dingörevlisine de ihtiyacımız var. İHL’ler kapanmayacak.

MAHKUMLARI İŞE ALDIM

Erdoğan sizi SSK Genel Müdürlüğü dönemininizde yolsuzluk yapmak ve PKK’lıları işe almakla suçluyor.

Benimdönemime ait enson araştırmayı AK Parti yaptırdı.Oincelemeninardındanverilen raporda ‘Yolsuzluk bulunamadı’ denildi.Oraporu da açıklayacağım. ‘PKK’lıları işe aldın’ diyorlar.BakanlarKurulu’nunkararını uygulamama şansımvar mıydı. Eski mahkum ların işe alınması Bakanlar Kurulu’nun aldığı ve bize uygulama talimatı verdiği bir uygulama.

Yargılaması devam eden milletvekili adaylarınız dokunulmazlık kazandıktan sonra suçları kesinleşirse ne olacak?

CHP’de hiç bir milletvekili dokunulmazlığın arkasına saklanamaz. Taahhütname verdiler.

Çoğu mitingde bayrak yok

Bir CHP genel başkan yardımcısıyla BDP’li bir yöneticinin miting için destek görüşmesi yaptığı ve katılımların bayraksız olacağı iddia edildi.

CHP’nin çoğu mitinginde bayrak yok. Böyle bir görüşme de söz konusu değil.

‘Türklük’ ifadesi Anayasa’dan çıkarılacak mı?

Türkiye Cumhuriyeti siyasal bilinç devletidir. Her etnik kimlikten farklı inançlardan insanımız var. Söylenmek istenen budur.

CHP ’nin projeleri

5 yılda 12 bin öğrenci yurtdışında doktora eğitimi için gönderilecek.

Askerlik kademeli olarak ilk etapta 9, daha sonra da 6 aya indirilecek.

Yoksul ailelere bin 200 TL'ye kadar aile sigortası ödemesi yapılacak.

YÖK kaldırılacak.

Çiftçiler için mazot 1 TL olacak.

MHP ile niye çatışalım?

MHP’ye neden yüklenmiyorsunuz? Koalisyon planınız var mı?

İktidarda olsaydı MHP’yi belki belli icraatlarından ötürü eleştirecektik ama şu anda MHP ile çatışacak her hangi bir durum yok Tek başına iktidarı hedefliyoruz. Ciddi sorunlar var. Bunları AKP çözemez. AKP yoksulluğu yönetiyor, biz yoksulluğu bitireceğiz. Aramızda temel fark var, dünya görüşümüz farklı. Onun için ülkenin gerçekten CHP iktidarına ihtiyacı var. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler