YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nun kafası karışık!
Kılıçdaroğlu'nun kafası karışık!
28 Kasım 2011 08:58
Dersin polemiği büyüyor. Erdoğan'ın katliam için özür dilemesi Kılıçdaroğlu'nun kafasını karıştırdı. CHP lideri önce tarihçilere bırakılsın dedi, ertesi gün Gül özür dilesin açıklamasını yaptı. Son olarak da özrün nefret tohumları ekeceğini söyledi.

Başbakan’ın Dersim katliamı için özür dilemesi CHP liderinin kafasını karıştırdı. Kılıçdaroğlu hem “iç savaş uyarısı” yaptı hem “tarihçilere bırakalım” dedi hem de “Cumhurbaşkanı özür dilesin” diye konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dersim katliamı ile yaptığı çelişkili açıklamaların arkası kesilmeden devam ediyor. Bir “Dersim’i tarihçiler incelemeli” diyen Kılıçdaroğlu, ertesi gün Başbakan Erdoğan’ın özrünün yeterli olmadığını Cumhurbaşkanı’nın özür dilemesi gerektiğini söylüyor. Bazen Dersim’de isyan olduğu ve dönemin şartları içinde değerlendirilmesini isteyen Kılıçdaroğlu, kısa bir süre sonra da özür dilemenin kin ve nefret tohumu ekmekle eş anlamlı olduğunu söyleyebiliyor:

O günün koşulları, özür gerekmez

HAZİRAN 2010: (Youtube’a düşen ve Kılıçdaroğlu’nun daha önce bir TV programında “Bir Dersimli olarak 38 olayları hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna yanıtı) O coğrafyada bir isyan çıkmıştır ve isyan bastırılmıştır. Dolayısıyla özür dilemek ya da özür dilememek gibi değil. O günün koşullarında olan bir olaydır.

Arşivlerin açıklanması yetmez

24. 11. 2011: (İstanbul’da bir açılışta): Başbakan’ın özür dilemesini istedim. ‘Ben özür dilemem’ dedi. Neyse dün özür diledi. Ama özür dilemek yetmez. Açıkladığı belgeler kamuoyunun bilmediği belgeler değil... Hala söylüyorum. Dersimin arşivlerinin açılması yetmez. Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Aziz Nesin ve Necip Fazıl Kısakürek’le ilgili arşivleri de açalım.

Başbakan nefret tohumları ekti

23.11.2011: (Ankara’da şehit ailesi ziyaretinde): Bir Başbakanın görevi toplumda sevgiyi egemen kılmaktır. Toplumun kaynaşmasına katkı vermektir. Sayın Başbakan topluma kin ve nefret tohumları ekti. Çok ağır ifadeler. Ben kendisini dinlerken ‘acaba Türkiye Cumhuriyetine düşman bir kişiyi mi dinliyorum?’ diye kaygıya kapıldım. Nasıl olur da bir  ülkenin başbakanı kendi yurttaşları arasında ayrım yapar. Kin ve nefret tohumları eker. Ben merak ediyorum. Bundan sonraki adımı ne olacak acaba.

Sözcülük yapmak sana kalmadı

22.11.2011: (CHP grup konuşması) Evet ben Dersimli bir ailenin çocuğuyum. Bu ulusun çocuğum, bu ülkenin çocuğuyum. 3 tane pırlanta evlat yetiştirdim bu ülke için. Gönüllerinde Kuvayi Milliye ve Mustafa Kemal var. Dersimli’yim, şimdi de CHP’nin Genel Başkanı’yım. Onur duyuyorum, gurur duyuyorum... Dersim’de acı çekenlerin sözcülüğünü yapmak sana kalmadı.

Çok doğru bulmuyorum

18.11.2011: (Hüseyin Aygün’ün açıklamaları ve CHP’li vekillerin bildirisi üzerine yaptığı açıklamada) Geçmişteki olayların günümüze taşınarak, o günün koşullarından soyutlanarak bugünkü koşullara indirgenip sorgulanmasını çok doğru bulmuyorum... Demokrasi herkesin düşündüğünü özgürce söylediği bir rejimdir ama disiplin içinde söylediği bir rejimdir. Onlar için de gereği yapılacak.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler