YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nu Brüksel havası çarpıyor
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Brüksel'de yaptığı açıklamalarını değerlendirdi.
Kılıçdaroğlu'nu Brüksel havası çarpıyor
15 Mayıs 2013 / 23:29 Güncelleme: 15 Mayıs 2013 / 23:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti çerçevesinde Washington'da bulunan Bakan Bağış, AA muhabirlerine açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Erdoğan'ı her yurt dışına çıktığında şikayet etmekten başka gündemi olmadığını aktaran Bağış, şunları söyledi:

"Türk halkına şikayet edemiyor. Ettiği zaman çarpılabileceğini biliyor. O yüzden yabancılara sığınıyor. Ne yapsın, adres bulma konusunda kendisinin zaafı var. 'Somali'ye gidiyorum' diye Kenya'ya gitmişti. Adresini bildirmediği için oy kullanamamıştı. O yüzden her seferinde adres şaşırıyor. Bu akıl almaz zafiyeti de AB'nin Türkiye ile en fazla uyum gösterdiği konulardan biri olan Suriye konusunda yapabiliyor.

Öyle aciz bir durumu düşürüyor ki kendisini ve partisini... Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Başbakan Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'le kıyaslanamayacağını belirtmek zorunda kalıyor.

Yani kendi başbakanına sarf ettiği suçlamalardan dolayı bir yabancı temsilci ülkemiz muhalefetini yalanlamak zorunda kalıyor. Sonra da büyük feraset örneği göstererek akşamki toplantılarını iptal etme gereği duyuyor. Doğrusu, kim olursa olsun Türkiye'den bir siyasetçinin yurt dışında böyle bir durumla karşı karşıya kalmasını kabul edemezdim ama aklın yolu bir. Artık Avrupalılar bile 'CHP'dir, ne yapsa' yeridir diyor. Görülüyor ki yurt dışında da CHP'ye hak edildiği gibi davranılıyor."

"Brüksel havası çarpıyor"

Kılıçdaroğlu'nun Brüksel'deki açıklamalarıyla ilgili de Bağış şu ifadeleri kullandı:
"Kemal Bey'i her gidişinde Brüksel havası çarpıyor. Bu sefer de hava sert esmiş olacak ki iyice şirazeden çıkmış. O hava daha çok çarpmaya devam edecek Kemal Bey'i. Çünkü Brüksel havasında demokrasi vardır, özgürlük vardır. Buna alışması için bilgi notu da göndermiştim kendisine. Ama anlaşılan onu da okumamış. Keşke okusaydı. Okusaydı bilirdi, bilse çarpılmazdı."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler