YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan TSK yorumu
Kılıçdaroğlu'ndan TSK yorumu
22 Nisan 2013 13:12
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasını değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasını, ''Yasaların, orduya verdiği görev var. Yasalar çerçevesinde ordu da görevini yapacak. Bu, büyütülecek olay değil'' diye değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

23 Nisan resepsiyonuna katılıp katılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, bir sorun çıkmaması halinde yarınki resepsiyona katılacağını bildirdi.

Kılıçdaroğlu'na, Genelkurmay Başkanlığı'nın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yasalarda ve Hükümet direktifinde belirtildiği şekilde teröristle mücadelesinin devam ettiğine yönelik açıklaması da soruldu. Kılıçdaroğlu, yasaların, orduya verdiği görevlerinin bulunduğuna işaret ederek, ''Yasalar çerçevesinde ordu da görevini yapacak. Bu, büyütülecek olay değil'' dedi.

TSK'ya yazılı emir verilmesinin gündeme geldiğinin ifade edilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Yetki zaten Hükümet'te. Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı'na bağlı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi işlev görüyor. Kırsal alandaki yasalara aykırı işlerde Jandarma Genel Komutanlığı çalışmasını yapar. Bir de Genelkurmay'a bağlı olan Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri var. Bunlar, hükümetin talimatıyla görev yaparlar ve yasaların verdiği görevleri yerine getirirler. Jandarma'nın yaptığı iş ile ordunun yaptığı işi birbirinden ayırmak gerekiyor. Olaya böyle bakmamız gerekiyor. Bir yerde gerçekten büyük olaylar olmuşsa, devletin ve hükümetin temsilcisi vali, orduyu olayları yatıştırmak üzere göreve davet eder. Bir davet gelmeden ordu kendiliğinden gitmez. Bu, bildiğimiz yasal tanımlamalar.''

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, böyle bir emir verilmesi ve uygulamasının suç olduğuna yönelik açıklamasının anımsatılması üzerine, kimsenin, yasalara aykırı talimat veremeyeceğini belirtti.

Yasaların öngördüğü kurallar ve ilkelerin bulunduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, ''O, parlamentonun iradesidir. Yani bir anlamda milli iradedir. Yasaların öngördüğü kuralların dışında, kimsenin talimat vermeye yetkisi de hakkı da yoktur'' şeklinde konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler