YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan Silivri çıkışı
Kemal Kılıçdaroğlu, Vali Mutlu’nun Ergenekon duruşmasına izleyici alınmayacağıyla ilgili açıklamasına ilişkin 'Demokrasiye yakışan tutum değil' dedi.
Kılıçdaroğlu'ndan Silivri çıkışı
03 Ağustos 2013 / 00:17 Güncelleme: 03 Ağustos 2013 / 00:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Vali Mutlu’nun Ergenekon duruşmasına izleyici alınmayacağıyla ilgili açıklamasına ilişkin, “Binanın etrafına gitmek ne zamandan beri suç olmaya başladı. Hangi gerekçeyle yasaklıyor. Valinin başka görevi yok mu? Sanık yakınları var, bu yakınlar nereden izleyecekler duruşmayı? Olacak şey mi bunlar? Demokrasiye yakışan tutum değil” dedi.Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle Ankara’dan İstanbul’a gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı VİP salonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun 5 Ağustos’ta görülecek olan Ergenekon davasının karar duruşmasına izleyici alınmayacağıyla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Binanın etrafına gitmek ne zamandan beri suç olmaya başladı. Hangi gerekçeyle yasaklıyor. Valinin başka görevi yok mu? Sanık yakınları var, bu yakınlar nereden izleyecekler duruşmayı? Olacak şey mi bunlar? Demokrasiye yakışan tutum değil” dedi.Yargının bağımsız olmadığını, siyasallaştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Duruşma salonlarına kimlerin girip girmeyeceğine yargıç karar verir. Vali ne zamandan beri yargıçlık görevini üstlenmeye başladı. Hadi Gezi Parkı ile olanı anladık. Tayyip beyden talimat alıyorsun. Yargıya müdahale konusunda da mı Tayyip beyden talimat almaya başladın” ifadelerini kullandı

Vali yasakların sözcüsü müdür?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de adliyeleri izlemek serbesttir. Adliyeleri izlemek aslında yasal bir zorunluluktur. Türkiye'de istediğiniz herhangi bir duruşmayı izleyebilirsiniz. Silivri'de yapılan yargılamalar adil yargılamalar değildir. Toplumun tepkileri var. İnsanlar o tepkilerini bir şekilde dile getirmek istiyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sivas ve Erzincan Dernekleri Federasyonları tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Kılıçdaroğlu, iftarın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun 5 Ağustos’ta görülecek olan Ergenekon Davası'nın karar duruşmasına ilişkin, açıklamalarına değinen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de adliyeleri izlemek serbesttir. Adliyeleri izlemek aslında yasal bir zorunluluktur. Türkiye'de istediğiniz herhangi bir duruşmayı izleyebilirsiniz. Silivri'de yapılan yargılamalar adil yargılamalar değildir. Toplumun tepkileri var. İnsanlar o tepkilerini bir şekilde dile getirmek istiyor. Demokrasilerde bu insanların en doğal hakkındır. İstanbul Valisi neye güvenerek böyle bir yasak getiriyor. İstanbul valisinin başka bir işi yok mu? Vali yasakların sözcüsü müdür? Bu yasakları bıraksınlar. Orda adaletin olmadığını bende biliyorum, bütün dünya da biliyor. Dünyadaki bilim adamlarına, sanatçılara, politikacılara bakın. Herkes oradaki yargılamalardan rahatsız. Bizim insanımız da rahatsız. Ama yasak dediler. Yürümek, toplanmak, konuşmak, yazı yazmak yasak. Böyle bir ülke olabilir mi? Yasaklarla ülke mi yönetilir?" dedi.

“Demokrasiyi mi savunacaksınız polis devletini mi?”

Kılıçdaroğlu, "İstihbarat aldık diyorlar. Çağdaş bir ülke, yönetim istihbaratla yönetilmez. Demokrasiyi mi savunacaksınız polis devletini mi? Bu tür yasaklamalar polis devletinde olur. Yazık günahtır" diye konuştu.
Gazetecilerin, ‘Ergenekon Davası'nın karar duruşmasını izleyecek misiniz?’ sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlarım oraya gidecekler, yasak, baskı ile bir şey olmaz. Yasak şiddeti doğurur. İktidarın bundan ders alması gerekir. Eğer bunu yapmazsanız ülkeye yazık olur, insanımıza yazık olur. Bakın Türkiye’nin imajını tüm dünyada yerle bir ettiler. Polis devletine doğru hızla ilerliyoruz. Ramazan sofralarında bile baskıyı ve şiddeti anlatıyor Sayın Başbakan, olacak şey değil. Benim aklım almıyor, bunu inancımda almıyor mantığımda almıyor. Birlikten beraberlikten söz etmek varken, kardeşlikten söz etmek varken, beraber olmanın ne kadar önemli olduğundan söz etmek varken, tasada ve kıvançta beraber olmalıyız demek varken hala şiddetten, hala yasaklardan söz ediyoruz. İnsanların farklı düşünceleri olabilir bizim görevimiz o farklı düşüncelere saygı duymaktır" diye konuştu.

Gezi Parkı olaylarına da değinen Kılıçdaroğlu, "Gezi Parkı olaylarında 5 kişi hayatını kaybetti. Ondan fazla kişi gözünü kaybetti. Yoğun bakımda yatanlar var. Gözaltılar hala devam ediyor. Bunları hangi gerekçe ile yapıyoruz. O gencecik çocuklar özgürlük için hayatlarını ödedi. Bütün Dünya ayakta bizim ülkemizin gençleri bizim ülkemizin demokrasi özlemini bütün dünyaya duyurdular ama iktidara duyuramadılar iktidar duymazlıktan geldi" dedi.

İHA

DEMOKRASİ
 // MALİKİ
Ne demokrasi ne başka bişey. Sizin demokrasinizi biz biliyoruz. Mısır dakine benziyor. İşinize gelmeyince hemen bir lastikciye gidip rot balans ayarı yaptırıyorsunuz . Biz ne demokrasi istiyoz ne sizin özgürlüğünüzü nede sizi istiyoruz. sizin Esad dan bir farkınız yok . Biz müslümanlar için ha başı kesilmiş ha başı açılmış. AYNI ŞEY.
Biz sizin hiçbirşeyinizi istemiyoz. Biz sadece bu hükümeti bu başbakanı ve onların icraatlarını istiyoruz. Sizde gidin isteklerinizi KOÇ abinize söyleyin...
03 Ağustos 2013 Cumartesi 14:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler