YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan savcıya suçlama
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Savcı Sinan Kuş'a suçlama geldi: Doğruyu söylemiyor
Kılıçdaroğlu'ndan savcıya suçlama
25 Aralık 2009 / 12:07 Güncelleme: 25 Aralık 2009 / 12:17

CHP’li Kılıçdaroğlu, önceki gün TBMM'de yaptığı açıklamada Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği bir kararın fotokopisini dağıtıp, “Boş bırakılan yer istendiği gibi doldurulup, hangi ev, mekân ya da kişi aranmak isteniyorsa, bu olanaklı olacaktır” demişti. Kılıçdaroğlu'nun bu iddiasına dün yanıt veren Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, mahkemenin kararının usul ve kanuna uygun olduğunu söylemişti.

Bugün bir kez daha kameraların karşısına geçen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'ndan savcıya suçlama geldi: "Doğru söylemiyor..."

SAVCI NE DEMİŞTİ?

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, 'boş arama kararı' iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, kararın aslının Erzincan Merkez Komutanlığı görevlilerine ve şüphelilere gösterildiğini bildirdi. Başsavcı Kuş, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın organlarında yer alan "Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen mahkeme kararında, 'aramanın nedeni, aranacak kişi ve arama yapılacak evler ve diğer adresler' gibi bilgilerin yer almadığı ve şüphelilerin adreslerinin bulunduğu bölümün boş olduğu" yönündeki iddialarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

KOPYA BELGE BİLGİ AMAÇLI

Açıklamada, hakim tarafından verilen kararın usul ve kanuna uygun olduğunu kaydeden Başsavcı Kuş, "Boş bırakıldığı belirtilen isim ve adresler, delil karartma durumunun önüne geçilmesi açısından kapatılmış, karar kurumlar arası çatışmaya sebebiyet vermemek ve ilgili makamın nezaketen bilgilendirilmesine yönelik olarak Erzincan Merkez Komutanlığı'na faks çekilmiştir" ifadelerini kullandı. Kuş, kararın aslının ise cumhuriyet savcıları tarafından Komutanlık görevlilerine ve şüpheli ve temsilcilerine gösterildiğini açıkladı.

KILIÇDAROĞLU SUÇ İŞLEDİ

Başsavcı Sinan Kuş, isimleri kapatılarak Merkez Komutanlığı'na fakslanan kararın örneklerini basın mensuplarına da verdi. Bu arada Milletvekili Kılıçdaroğlu'nun gizlilik emri olan bir belgeyi basına göstermesinin suç olduğu belirtildi. Savcıların da Kılıçdaroğlu ve belgenin yer aldığı basın yayın organları hakkında suç duyurusunda bulunması bekleniyor.

CHP'YE SERVİS EDİLDİ

Savcıların, kurumlar arası çatışma yaşanmaması için şüphelilerin isimlerinin karartılılarak Merkez Komutanlığı'na gönderdiği faks metninin ardından komutanlığa gelerek isimlerin de açıkça görüldüğü 'asıl' belgeyi ibraz etmelerine rağmen bazı personel tarafından kopya metnin CHP'ye servis edildiği ortaya çıktı. CHP'nin sık sık belge açıklamasıyla ünlenen Başkanvekili Kılıçdaroğlu'nun ise gerekli inceleme ve araştırmaları yapmadan bu faks metni ile Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nı töhmet altında bırakan önceki günkü açıklamasını yaptığı anlaşıldı.

yine çam devirdi
 // mehmet summak
başta chp ve tabi kılıçtaroğlunun devirdiği çamlar 1000 i aştı neden devletin önemli kurumlarının yapmış olduğu ve vermiş olduğu kararlara işlere bukadar muhalefet ediyor anlayamıyorum üstelik kendi partilerinde ve chp li belediyelerin yolsuzlukları almış başını giderken...
25 Aralık 2009 15:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler