YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan referandum açıklaması
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Gezi Parkı evrensel bir parktır. Artık dünyanın özgürlük parkıdır. Ne plebisit ne referandum ne yargı kararı orayı park olmaktan alıkoyamaz" dedi.
Kılıçdaroğlu'ndan referandum açıklaması
14 Haziran 2013 / 17:19 Güncelleme: 14 Haziran 2013 / 17:26

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlenen Türkiye Kent Konseyi Toplantısı'nın açılışına katıldı.

Gezi Parkı odaklı gelişmeleri 2 haftadır dikkatle izlediklerini belirten Kılıçdaroğlu, olayların sadece Türkiye'de değil dünyada takip edildiğini söyledi.

"Nasıl olsa yetki bende, istediğimi yaparım" devrinin bittiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

" Bir toplum, onca baskıya, onca şiddete, onca biber gazına rağmen, ölümü göze alarak şehrini savunuyorsa, bunun karşısında kızmak, öfkelenmek değil, bunun karşısında mutluluk duymak gerekiyor. Çünkü demokrasi kazanıyor, çünkü özgürlük kazanıyor. Şunu bütün samimiyetimle ifade etmek istiyorum ki Haçlı işgallerinden bu yana İstanbul hiçbir zaman, hiçbir dönem böyle yağmalanmamıştı. Bunu pervasızca, fütürsuzca yaptılar, ahlaksızca yaptılar. Şimdi kusma zamanı geldi."

Başbakan Erdoğan'ın, "Ne olursa olsun değişmem" dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Sormak gerekiyor. Sayın Başbakan, dünya değişti, Türkiye değişti, sen değişmiyorsan zaten ülkenin karşısına sorun olarak çıkıyorsun. Aslında sorunumuz da senin değişmemen, dünyayı görmemen, dünyayı yorumlamamandır " şeklinde konuştu.

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacağını savunan Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Bunu anlayanlar anlayacak, anlamayanlar gidecek. Artık hiç kimse 1900’lerin başında çoğunlukçu demokrasi anlayışını Türkiye'ye dayatamayacak. Sayın Başbakan bu olayları kullanarak Türkiye’yi geriye götürmek, çağdışı bir rejim anlayışıyla Türkiye’yi yönetmek istiyor. Bunun yolarını arıyor. 'Sosyal medya bizim için baş belasıdır' demesinin altında da zaten bu yatıyor. Buradan ifade ediyorum, söylüyorum, uyarıyorum: Sayın Erdoğan boşuna çırpınıyorsun, değiştireceksen kafanı değiştir. Biraz demokrat ol, biraz halkını anlamaya çalış.”

Başbakan’a demokrasi ve özgürlük çağrısı yapıyorlar

Başbakan Erdoğan’ın Avrupa Parlamentosunun (AP) Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin kararını tanımadığına ilişkin sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Sağduyulu bütün Adalet ve Kalkınma Partililer, bütün siyasi partiler, bütün gazeteler, uluslararası kuruluşlar ortak bir çağrı yapıyorlar Sayın Başbakan’a, ‘Makul ol diyorlar, halkını anla, demokrasiyi, özgürlüğü anla ve makul ol’ diyorlar. Hepsine verdiği ortak bir yanıt var, ‘Ben sizi tanımıyorum.’ Bir zamanlar ‘dünya beni istiyor istiyor’ diyen kişi, şimdi ‘ben dünyayı tanımıyorum’ deme noktasına geldi” dedi.

Plebisit tartışmaları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın plebisitle ilgili açıklamalarına da değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:


“ ‘Yargı kararından sonra, plebisit yapalım’ diyor. Hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisine bile bunu anlatamazsınız. Cidden merak ediyorum, Sayın Başbakan’ın etrafında bir sürü hukukçu var, hiçbirisi çıkıp da bunu Sayın Başbakan’a anlatmıyor mu? Yargı kararından sonra, diyor. Gezi Parkı artık sıradan bir park olmaktan çıkmıştır. Gezi Parkı İstanbul’un parkı olmaktan da çıkmıştır. Gezi Parkı evrensel bir parktır. Demokrasinin ve özgürlüğün seslendirildiği bir parktır. Gezi Parkı artık dünyanın özgürlük parkıdır. Ne plebisit, ne referandum, ne yargı kararı orayı park olmaktan alıkoyamaz."

İHA

18:01
 // DEMOKRASİYİ ÇOĞUNLUK TESİS EDER
Bir avuç azınlık, çoğunluğa hükmedemez, çoğunlukla eşit erkte olamaz. Çakma gandiydin, Çarkçı gandi oldun. Evet hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Çünkü konuşma sırası çoğunlukta!...
14 Haziran 2013 18:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler