YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan milliyetçilik açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın milliyetçilikle ilgili söylemlerine atıfta bulunarak, "Hiçbir zaman 'milliyetçiliği ayaklarımızın altına alıyoruz' demedik, demeyeceğiz" dedi.
Kılıçdaroğlu'ndan milliyetçilik açıklaması
24 Mayıs 2013 / 17:38 Güncelleme: 24 Mayıs 2013 / 17:43

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Feshane Kültür Merkezi’de 'Ordulular Günü' etkinliklerine katıldı. Etkinliğe Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Milletvekilleri eşlik etti. Burada açılan stantları gezen Kılıçdaroğlu, daha sonra kürsüye çıkıp katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

Ordu ile ilgili anılarını anlatarak sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, “İlkokulda öğrendiğim ilk türkü 'Ordu'nun Dereleri' olmuştur. Nerede biliyor musunuz; Van’ın Erçiş ilçesinde ilkokulda başlarken Ordu’nun Dereleri'ni öğrenmiştim. Kısmet, sonra kız kardeşim bir Ordulu ile evlendi. Dolayısıyla sizin bir hemşehriniz oluyorum. Az önce başkan konuşurken ‘ben köyümü seviyorum’ dedi. Az önce başkan konuşurken ‘ilimi, ilçemi, ülkemi seviyorum’ dedi. Elbette ki ülkemizi, Türkiye’mizi, vatanımızı, milletimizi seviyoruz; ama hiçbir zaman ama hiçbir zaman milliyetçiliği ayaklarımızın altına alıyoruz demedik, demeyeceğiz" diye konuştu.

Barış ve güven içerisinde yaşamak istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Özgürlüğün olduğu bir ortamda barış olur, demokrasinin olduğu bir ortamda barış olur, insanların düşüncelerini özgürce dile getirdikleri bir ortamda barış olur. Bunun çabası içerisindeyiz. Barış olsun, huzur olsun, herkes birbirini kucaklasın. Anneler çocuklarını güven içinde, huzur içinde sabahleyin okula göndersinler. Hiç kimsenin kaygısı, tasası olmasın” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün barış ile ilgili söylemlerini hatırlatarak, “Barışı bu coğrafyada egemen kılalım, herkesle barış içerisinde yaşayalım. Büyük bir önderimiz var; adı Mustafa Kemal Atatürk. Söylediğini bütün dünya kabul ediyor. 'Yurtta barış, dünyada barış' demiş. Yurtta da barış istiyoruz, dünyada da barış istiyoruz. Bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Bütün arzumuz bu” diye konuştu.

Kanın aktığı tek coğrafyanın İslam ülkeleri olduğunu ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Bakınız İslam coğrafyası dışında kan akan bir yer yok. Neden? Bir düşünmemiz gerekiyor. Neden İslam coğrafyasında kan akıyor? Neden insanlar birbirlerini öldürüyor? Neden masum çocuklar ölüyor? Neden bombalar patlıyor? Neden insanlar ölüyor? Hep İslam coğrafyasında… Sormamız gereken soru şu; neden İslam coğrafyasında bu oluyor. Eğer bu sorunun yanıtı verirsek düğümü çözmüş oluruz. Bu sorunun yanıtı başkalarına biat etmeden, başkalarının çıkarlarını savunmadan, kendi insanımızın kendi halkımızın çıkarlarını savunacağız ve talimatı ancak ve ancak kendi milletimizden yani Türk Milletinden alacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmasının ardından stantları gezdi, kep giydi ve vatandaşlarla sohbet etti. Kılıçdaroğlu daha sonra beraberindeki heyetle birlikte buradan ayrıldı.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler