YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan ilk tepki!
Fezlekeyi öğrendi ‘Beni de mi Silivri’ye götürecekler’ dedi
Kılıçdaroğlu'ndan ilk tepki!
10 Ocak 2012 / 07:44 Güncelleme: 10 Ocak 2012 / 09:44

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, Silivri’deki Ergenekon mahkemesi için “Burada siyasi otoritenin emrinde olan yargıçların oynadıkları bir tiyatro var. Vicdanı ile hareket etmeyen yargıç, yargıç olabilir mi” sözleri üzerine Başsavcı fezleke hazırladı. “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” ve “hakaret” suçlarından hakkında 6.5 yıl hapis istenen Kılıçdaroğlu “Nasıl yani? Beni de mi Silivri’ye götürecekler” dedi...

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, geçen Kasım ayında Silivri Cezaevi’ndeki tutuklu milletvekillerini ziyaretinden sonra yaptığı açıklama nedeniyle 6.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle fezleke düzenledi. Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Ali İşgören’in hazırladığı fezlekede, Kılıçdaroğlu hakkında “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek” ve “kurum halinde çalışan kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek” suçlarından yargılanması için dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

Haberi MYK’da aldı

Kılıçdaroğlu, hakkında soruşturma başlatıldığı haberini MYK toplantısında aldı. Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK, Uludere olayı, Başbuğ’un tutuklanması ve kısa da olsa fezlekeyi görüştü. 14:30’da başlayan MYK toplantısı devam ederken CHP liderinin danışmanları 15.30 sıralarında soruşturma belgelerini Kılıçdaroğlu’na sundu.

CHP’li üyeler şaşkın

Kılıçdaroğlu’na “önemli bir gelişme var efendim” denilerek sunulan soruşturma bilgisi hakkında CHP lideri aldığı birkaç sayfalık evrakı hızlıca okudu. Evrakı eliyle kaldırarak MYK’ya gösteren CHP lideri, “Beni de Silivri’ye götürecekler...” dedi. Bu esnada ne olduğunu anlayamayan MYK üyeleri evrakın ne olduğunu sorunca Kılıçdaroğlu, “Yargıçlarla ilgili açıklamalarıma soruşturma açmışlar” dedi.

Fezlekeyi ciddiye almadılar

Bunun üzerine MYK üyeleri Kılıçdaroğlu’na gülümseyerek, “Hayırlı olsun” dedi. MYK üyeleri, “Meselenin özü çok ciddi. Reaksiyon verelim”, “Hepimizin dokunulmazlığı kalksın”, “Siyasi bir soruşturma” gibi değerlendirmeleri olurken Kılıçdaroğlu yine gülümseyerek, “Biz gündemimize devam edelim” dedi ve fezlekeyi ciddiye almadığı mesajını verdi.

Bugün açıklama yapacak

Hakkında hazırlanan fezlekeye ilişkin VATAN’ın ulaştığı CHP lideri, “Yarın grupta açıklama yapacağım. Bugün bir açıklama yapmayacağım. Arayan hiçbir gazeteci arkadaşa konuşmadım” dedi.

Güler: Maalesef partimize sıçradı

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, “Bugün bu tutuklamalar, yargı eliyle baskın yapmalar ne yazık ki bizim partimize, partimizin genel başkanına adeta sıçradı” dedi. Güler, “Öyle görünüyor ki daha önce üniversiteleri susturan, daha sonra askeri yönetimin hiyerarşisini alt üst eden, sonra yargıyı siyasallaştıran ve yargıyı Türkiye’de güvenilmez kurum kılan AKP iktidarı, şimdi bütün bu diktatoryal gelişmelere direnen ana muhalafet partisini de hedef almış görünüyor” diye konuştu.

Tekin: Boyun eğmeyeceğiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin VATAN’a yaptığı açıklamada CHP lideri hakkında fezleke hazırlanmasına tepki gösterdi ve “Faşizme boyun eğmeyeceğiz” dedi. Tekin, şunları söyledi: “CHP, 12 Eylül dahil Faşizme hiçbir döneminde boyun eğmedi bundan sonra da eğmeyecek. Fezlekeye hodri meydan diyoruz. Tüm CHP’liler aynı görüşte hepimiz, 135 vekilimiz hakkında fezleke hazırlayıp yargılayıp içeri atsınlar. Meclis Başkanı’na çağrı yapıyorum 135 vekilin de dokunulmazlığını kaldırın. Bütün muhalifleri susturabilirler ama CHP ’yi asla suturamazlar. Hele ki Genel başkanı suturacak güç kimsede yok. Herkes haddini bilsin. Eğer bir bedel ödenecekse bunu tüm CHP’liler ödemeye hazırdır. En başta da CHP Genel Başkanı olmak üzere tüm örgütler vekiller bedelini öder, kimsenin şüphesi olmasın.” (Vatan)
 

Köpeksiz köyde değneksiz gezmeye alışmışlar
 // veli günlü
İstediğinizi söyleyip,istediğinizi görevden alıyordunuz.İstediğinizi asıp istediğinizi kesiyodunuz,rahmetli menderes gibi.Birine faşit birine komunist deyip kardeşi kardeşe kırdırdınız yıllarca.Ama çok şükürki dualarımız kabul oluyo inşallah.Saltanatınız bitiyo beyler.Artık doğruları sadece siz bilmiyosunuz,bütün millet biliyo.Tarihi kendi ellerinizle yazamıycaksınız artık.Bu ülkeye kaostan başka hiç bi halt getirmediniz,getiremezsinizde.Derdiniz bundanda n...
10 Ocak 2012 10:07
şaşırdık
 // mustafa islamgil
acaba toptan akp li mi olsak,mapuslar da yer kalmadı.artık oyum chp ye bunlar oyumu hakketmiyorlar...
10 Ocak 2012 09:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler