YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan flaş açıklama
MİT kanununda değişiklik teklifi ile ilgili CHP lideri Kemal kılıçdaroğlu izleyecekleri yolu açıkladı. Eğer yasa kabul edilirse CHP'ye yine Anayasa Mahkemesi'nin yolu görünecek...
Kılıçdaroğlu'ndan flaş açıklama
16 Şubat 2012 / 12:18 Güncelleme: 16 Şubat 2012 / 13:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT Yasası'nda değişiklik yapan teklifin yasalaşması halinde iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını söyledi. 

Kılıçdaroğlu, NTV'nin canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

MİT Yasası'nda değişiklik teklifinin, TBMM Genel kurulunda görüşüleceği belirtilerek, ''Tavrınız ne olacak  Anayasa Mahkemesi'ne gidecek misiniz'' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, MİT mensuplarıyla ilgili bir düzenlemenin zaten bulunduğunu belirterek, ''kişiye özel yasa yapılamayacağı'' eleştirisini yineledi.

Kılıçdaroğlu, düzenlemenin hukuk devletine aykırı olduğunu, bazı devlet görevlileriyle ilgili soruşturmayı Başbakan'ın iznine bağlamanın demokrasi açısından büyük risk ve yanlış olduğunu söyledi.

Bu gibi düzenlemelerin devleti illegal yapının içine sokabileceğini ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Hep derin devlet deriz, faili meçhuller deriz. Yıllardır bunu tartışıyoruz. Şimdi geldiğimiz noktada devleti resmen bir yasayla illegal bir çetenin avuçlarına teslim ediyoruz. Bu doğru bir olay değil'' ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Genel Kurul'daki görüşmelerde düzenlemeye karşı çıkacaklarını belirterek, ''Ama eğer AKP bunu kabul eder, yasalaştırırsa o zaman doğal olarak biz Anayasa Mahkemesine gideceğiz'' dedi.

''Yargı, MİT, Emniyet bu çatışma üçgeninin içinde, bir başka iddia daha var, cemaat de gündeme geliyor. Sizce bir kavga var mı  Ve kimler arasında'' sorusu üzerine ise ''Belli bir inanç grubunun bir araya gelmesi, kendi inançlarını paylaşması bizim açımızdan sorun değil. Herkesin inancı vardır, biz ona saygı duyarız. Ama belli bir inanç grubunun siyaseti yönlendirmek, siyasetin yapısına müdahale etmek gibi bir anlayışı doğru bulmayız'' diye konuştu.

Böyle bir durumun olup olmadığının sorulduğu Kılıçdaroğlu, ellerinde somut bir veri olmadığı, ancak bunun gazetelerde yazıldığını söyledi. Elde somut veri olmadan bir tarafı suçlamanın yanlış olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ancak savcıların ellerinde bulgu olmadan kimseyi ifadeye çağırmayacaklarını anlattıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, her şeyin araştırılması ve sorgulanmasından yana olduklarını dile getirdi.

''Cemaate bakış açısı''

Kılıçdaroğlu, ''cemaate bakış açısının ne olduğu'' şeklindeki soruyu yanıtlarken de ''Biz kişilerle, makamlarla, unvanlarla ilgili değiliz. CHP olaya hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları açısından bakar. Hukuk açısından kim mağdursa onun hakkını savunuruz'' ifadesini kullandı. Hukuk devletinde özel görevlendirme olamayacağını da belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Biz şu cemaattir, şu MİT müsteşarıdır, şu savcıdır diye bakmıyoruz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü açısından olaylara bakıyoruz. Bir siyasetçinin görevi de budur zaten. Siz olaylara demokrasi ve hukukun üstünlüğü açısından bakmaz, irdelemezseniz dar sokaklara girersiniz o dar sokaklar çıkmaz sokaklardır. Biz kim olursa olsun bizim ülkemizde yaşayan tüm yurttaşların hukukun üstünlüğü çerçevesinde belli güvencelerinin olmasını isteyen bir siyasi anlayışa sahibiz. Siz kalkıp 'şu bendendir, bu benden değildir' diye bir ayrım yaparsanız, şimdi de devletin kurumlarını 'benden yana olanlar, bana karşı olan kurumlar' diye ayırırsanız devlet dediğimiz gücü çatırdatmış olursunuz. Şu anda geldiğimiz nokta bu. Devletin içinde ciddi bir bölünme var.''

Kılıçdaroğlu, bir başka soruyu yanıtlarken de özel yetkili mahkemelerin eski sıkı yönetim mahkemeleri olduğunu öne sürerek, hukukun olduğu yerde bu tür mahkemelere ihtiyaç olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu, ''Bunlar operasyon mahkemeleridir. Bunlara talimat verilir, bu mahkemeler talimatın gereğini yerine getirirler'' dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a yöneltilen suçlamaların, görev alanına girip girmediği sorusunu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ''Şu soruyu kendimize sormamız lazım, İlker Başbuğ'u bir komutanken aldınız, ordu komutanı, kara kuvvetleri komutanı, genelkurmay başkanı yaptınız. Ve terör örgütünü de kara kuvvetleri komutanıyken kurduğu söyleniyor. O zaman bu terör örgütüne yardım ve yataklık yapanlar kim  Onu terfi ettirenler mi  Onlar yargılanmayacak mı  Böyle bir saçmalık olabilir mi'' diye konuştu.Kılıçdaroğlu, herkesin yargılanabileceğini, ancak o yargının bağımsız yargı olması gerektiğini de söyledi.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler