YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan dershane açıklaması
Kılıçdaroğlu'ndan dershane açıklaması
19 Ekim 2012 16:33
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dersanerin kapatılmasına ilişkin, "Dershaneleri bugünkü koşullarda kaldırıyoruz derseniz dershaneler yer altına iner." dedi.

Bir AK Parti il başkanının Hz. Muhammed'e kimlik kartı çıkardığını öne süren Kılıçdaroğlu, bunun müthiş bir saygısızlık olduğunu vurguladı.

 Böyle bir şey olamayacağının altını çizen Kılıçdaroğlu, "Siyasette eğer siz dini kullanırsanız bu noktaya geliyorsunuz. O kadar acımasız bir tablo ki Hz. Muhammed'in çocuklarından birisinin adının Tayyip olduğunu yazıyorsunuz. Hz. Muhammed'in nesebiyle oynuyorsunuz. Böyle bir çocuğu yok halbuki. Siz Hz. Muhammed'in çocuklarının adını bile değiştiriyorsanız, istismar ediyorsanız; kimse kusura bakmasın ama onun Müslümanlığı bile tartışılır. Ve dönüyorsunuz Hz. Muhammed'in kimlik kartının arkasına AKP'nin amblemini koyuyorsunuz. O milyarların peygamberidir. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisidir. Milyarlarca insanı etkilemiştir, milyarlarca insan şu anda Müslümanlığı kabul ediyor, içselleştirmiştir, huzur içinde o inanca sahip çıkmıştır. Siz nasıl kalkarsınız ve bunu bir siyasal partinin kimliği haline dönüştürürsünüz?" şeklinde konuştu.

"AHIRA DÖNÜŞTÜRÜLEN CAMİLERİ SORDUK CEVAP ALAMADIM"

Tek Parti döneminde camilerin ahıra dönüştürüldüğü yönündeki tartışmalara değinen Kılıçdaroğlu, konuyu Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başbakanlık'a sorduklarını ancak ahıra dönüştürülen cami cevabı verilmediğini söyledi.

"Tek Parti dönemi sadece bizim partinin dönemi değil cumhuriyetin dönemidir." diyen Kılıçdaroğlu, "Bir Cumhuriyet yaratmaya çalışıyoruz. Ortak tarihimizi elbette sorgulamalıyız bir itirazım yok ona. Kim yapar bunu? Tarihçiler yapar. Siyasetçi önyargıyla yaparsa halkı yanlışa götürür. Tarihle yüzleşmeyi tarihçiler yapacak, siyasetçiler değil." dedi.

 "DERSHANELER KAPATILIRSA YER ALTINA İNER"
  
Dershanelerin kapatılacağına yönelik açıklamaları değerlendiren Kılıçdaroğlu,

"Dershaneleri bugünkü koşullarda kaldırıyoruz derseniz dershaneler yer altına iner. Yani kayıtlı olmaktan çıkar, kayıtsız, aynı işlevi gören pek çok dershane çıkar ortaya. Rahmetli Özal dershaneler kalksın diye 'dershaneler okula dönüşürse onlara 5 yıllık vergi muafiyeti getireceğiz' demişti 1980'li yıllarda. Pek çok dershane özel okula dönüştü fakat dershaneler yine kalkmadı. Neden? Eğer yüz binlerce gencimiz üniversite kapısından dönüyorsa veya 500 kişilik yere bin 500 kişi talip oluyorsa ve onlar arasında sınav yapılacaksa dershaneler olur." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, dershanelerin şu aşamada kaldırılmasını riskli gördüğünü vurguladı.

Özel hayatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, dizilerle hiç arasının olmadığını, çünkü televizyonları izleme şansı bulunmadığını ifade etti. "Yoğun bir çalışma var gündemimde. Anadolu'yu geziyorum." diyen Kılıçdaroğlu, eşiyle beraber belki bir tiyatroya gidebileceklerini kaydetti. Vakit buldukça siyasal kitaplara baktığını anlatan Kılıçdaroğlu, eleştirilerini 'haklılık zemini'ne oturtmaya özen gösterdiğini, hakarete varan bir kelimesi olmadığını söyledi.

 MAKAM ODASINDA KUR'AN, NUTUK VE İMZALI 'ORHAN BABA' ALBÜMÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cihan Haber Ajansı (Cihan) Genel Müdür Yardımcısı Hakan İnce, Ankara Temsilcisi Mustafa Kılıç ve CHP muhabiri Emrullah Bayrak'ı makamında kabul etti.

Cihan ekibini samimi bir şekilde karşılayan Kılıçdaroğlu, en sevdiği yağlı boya İsmet İnönü tablosunu gösterdi. 1994'te Yalçın Kayışçı tarafından çizilen İnönü tablosunun yanında bir de İnönü heykeli bulunuyor.

Röportajın ardından engelli bir çocuğa ait tablonun hikayesini de anlatan Kılıçdaroğlu, genç ressamı engelliler gününde davet ettiklerini ve ailesine destek verdiklerini kaydetti. "Çocukta olağanüstü bir renk uyumu var. Allah vergisi var." diyen Kılıçdaroğlu, evini ziyaret ettiklerini ifade etti. Tablolarını sergilediklerini ve satıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, Muhammed Yalçın'ın yakında ziyaretine geleceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu'nun makam odasında, 60. sanat yılında  Orhan Gencebay'ın Kılıçdaroğlu için  imzaladığı albüm dikkat çekti. Albüm, 33 sanatçının seslendirdiği Orhan Gencebay'a ait 33 şarkıdan oluşuyor. Dinleyip dinlemediğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Orhan Bey'i dinlemeyen var mı?" karşılığını verdi. Masasının üzerinde Nutuk ile Kur'an-ı Kerim ve Suat Yıldırım'ın hazırladığı Kur'an-ı Kerim meali bulunan Kılıçdaroğlu,  4 maymunu sembolize eden biblonun anlamını şöyle açıkladı: "Yazan maymun, gören maymun, işiten maymun ve konuşan maymun."

Cihan Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Hakan İnce, röportajın sonunda Kılıçdaroğlu'na  'Cihan' yazılı bir porselen takdim etti.
 
CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler