YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan AB'ye eleştiri
Parti genel merkezinde gündemi değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB'nin Anayasa değişikliğine verdiği desteği eleştirdi...
Kılıçdaroğlu'ndan AB'ye eleştiri
09 Temmuz 2010 / 12:12 Güncelleme: 09 Temmuz 2010 / 12:50

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesinin anayasa değişikliğiyle ilgili karar toplantısına yönelik, bir gazetede yer alan habere atıfta bulunarak, ''Anayasa Mahkemesi Başkanı 'telefonlar dinleniyor' diye karar toplantısına üyeleri kurye ile çağırıyor.Geldiğimiz noktaya bakın'' dedi.

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlenen CHP İl Başkanları Toplantısı öncesinde, ülke gündemindeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye gündeminin çok hızlı değiştiğini belirten Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliğine ilişkin kararda Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını beklediklerini söyledi.

Asıl değerlendirmelerini bu karar sonrası yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, ''Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın açıklamaları bazı çelişkilerin olabileceğini gösteriyor. Bu çelişkiler gerekçeli kararda ortaya çıkacaktır'' dedi.

Parti olarak hak ve özgürlüklerin genişletildiği bir demokrasi istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, 12 Eylül Anayasası'nın bir uzantısı olarak gördükleri Anayasa değişikliğine referandumda ''hayır'' oyu vereceklerini bildirdi.

Baskıcı bir rejimin toplumun geleceği için son derece tehlikeli olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bugün bir gazetenin manşetinde Anayasa Mahkemesi ile ilgili çok ilginç bir haber yer alıyor. Anayasa Mahkemesi Başkanı, 'telefonlar dinleniyor' diye karar toplantısına üyeleri kurye ile çağırıyor. Geldiğimiz noktaya bakın. Bu sadece Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın bir kaygısı değil. Bu kaygı sokaktaki yurttaşın da paylaştığı bir kaygı. Bu kaygıyı yaratan bir siyasal iktidar demokrasiyi geliştirmek için sağlıklı bir anayasa yapabilir mi? Son Anayasa değişikliği yürütme organının, yargı üzerine baskısını artıran bir değişikliktir.

Yine bir gazetenin manşetinde AB'nin bir sözcüsünün bu Anayasa değişikliği desteklediği belirtiliyor. Şunu gerçekten merak ediyorum, bu sayın sözcü, Türkiye ilgili bugüne kadar yayımlanan AB ilerleme raporlarını niçin okumuyor. Kendi yazdıkları raporları okumayan bir sözcü, nasıl bu değişikliğe evet biz bunları destekliyoruz diyebilir. Dönsün baksın o raporlarına, HSYK'da bakanın, müsteşarın olmamasını ben değil onlar söylüyor. 'Biz yazarız ama farklı söyleriz' diyor. AB kendini AKP'ye endekslediyse o ayrı bir şey. Biz bunu AB'nin etik değerleriyle bağdaştırmıyoruz. Bir şey söylüyorlarsa arkasında dursunlar. Halka bunların hepsini anlatacağız.''

YAPAY GÜNDEM OLUŞTURULUYOR

Kılıçdaroğlu, ''Bir iktidar koşusu başlattık onu tamamlayacağız'' dedi.

Yapay gündemlerle halkın, boğuştuğu sorunlardan koparılamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, CHP'nin sorunları ve çözüm yollarını bildiğini, bunu da anlatmaya devam edeceğini bildirdi.

Anayasa değişikliği ve referandum konusunda herkese büyük görevler düştüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bu Anayasa değişiklikleri bu haliyle gerçekleşirse, ciddi kaygılar taşıdığımızı belirtmek istiyorum'' dedi.

İl başkanlarından halkın sorunlarına kenetlenmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Kurultaydan sonra yeni bir süreç başladı. Bütün yorgunlarımızı unutup Türkiye için çalışmak zorundayız. Bütün yorgunluklarımızı Türkiye karanlıktan aydınlığa çıktığı zaman göreceğiz. Hiç kimse 'ben yoruldum' demeyecek. Kadın kolları, gençlik kolları tüm partililer aktif bir şekilde çalışacak. Halkın ayağına gidecek. İstanbul il başkanım burada. İstanbul'da her sokakta, her semtte bir sorumlu olacak. Ben bunları tek tek soracağım. Bir üzüm salkımı gibi yayılacağız. 'Bizim oylarımız çalındı' diye de bir şikayet duymak istemiyorum. Eğer sokaklara kadar inmişsek, sandıklara da sahip çıkmışız demektir. Kim sandıkta görevliyse 12 saat 24 saat aç kalsa da o sandığa sahip çıkacaktır. Eğer o 12-24 saat bu toplumun çıkarlarına ise biz bir hafta da aç kalırız. Sandığa sahip çıkmayanın, kusura bakmasın bu partide işi yok.''

Kılıçdaroğlu, ''sokak sorumlusu'' uygulamasının sadece İstanbul değil, tüm iller için de geçerli olacağını belirterek, ''İstanbul zor bir yer onun için oradan başlıyoruz. Biz zoru severiz'' dedi.

Halkın sorunlarını çok iyi bildiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, il başkanlarından bu sorunların çözümünü tek tek vatandaşlara anlatmalarını istedi.

''GİZLİ GÜNDEMİMİZ YOK''

Her zaman doğruyu söyleyeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bizim AKP gibi gizli gündemimiz yok, içimiz neyse dışımız da o. Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış, olsun biz onuncu köye de gideceğiz'' diye konuştu.

''Biz kendi cebini, yandaşını düşünen bir siyasi parti değiliz'' diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''AKP'nin baskıcı politikalarından Türkiye'yi kurtarmamız lazım. İhaleye fesat karıştıranların, halkın değil, kendi çıkarlarını düşünenlerin bu parlamentoda ne işi var. Biz ülkenin derinleşen sorunlarını çözeceğiz. Terörü de biz çözeceğiz, çünkü bizim gizli gündemimiz yok. Çok söyleyen, az yapan bir parti olmayacağız. Söylediğini yapan bir parti olacağız. Bir iktidar koşusu başlattık bunu tamamlayacağız. Bu 1 kişinin, 5 kişinin, 10 kişinin çalışmasıyla olmaz. Hepimiz çalışacağız. İl başkanlıklarında oturmayacağız. Laf değil, iş üreteceğiz.''

İL BAŞKANLARINA PERFORMANS UYGULAMASI

İl başkanlarının performanslarını da ölçeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, uygulayacakları yöntemle, il başkanlarının kendi bölgelerine ve bölgenin sorunlarına ne kadar hakim olduklarını saptayacaklarını bildirdi.

Hükümetin tek kaygısının iktidarını korumak olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, ''YÖK ayıbından da Türkiye'yi kurtaracak parti CHP'dir. Üniversitelerde düşünce özgürlüğünü sağlayacağız. Saydam bir toplum yaratacağız'' diye konuştu.

Türkiye'nin yoksulluğun sıradanlaştığı bir ülke haline geldiğini de savunan Kılıçdaroğlu, sosyal devleti yeniden inşa edeceklerini kaydetti.

Toplantı basına kapalı olarak devam etti. (A.A.)

akıllara ziyan bir durum
 // engin öz
Siperman bugüne kadar hiç görmediği okumadığı bir metrin hakkında o metni hazırlayan kişiye uyarıda bulunuyor gülermisin ağlarmısın...
09 Temmuz 2010 14:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler