YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na 'tek aday' formülü
İhsanoğlu'nun aday gösterilmesiyle, seçimlerden hezimetle çıkan CHP'nin parti içerisinde Kılıçdaroğlu'na karşı 'istifa' sesleri yükselirken, gönderilmesi için formül şimdiden hazır.
Kılıçdaroğlu'na 'tek aday' formülü
16 Ağustos 2014 / 16:15 Güncelleme: 16 Ağustos 2014 / 15:54

CHP’de “Kılıçdaroğlu istifa” seslerine eski milletvekilleri de katıldı. Kılıçdaroğlu’na karşı kulis ve ikna çalışmasına hız veren muhalifler, kurultayda oyların bölünmemesi için tek aday formülünde uzlaşma eğiliminde. Baykal ve Sav da muhaliflerin girişimine olumlu bakıyor.

CHP’de kurultay kavgasının ardından şimdi gözler delege hesabına çevrildi. Kurultay için delege imzası toplamaktan kurtulan muhalifler, delegeleri Kılıçdaroğlu’na oy vermemeleri yönünde ikna ve kulis çalışması yürütecek. Kılıçdaroğlu’nun kurultay takvimini yarın yapılacak MYK toplantısında netleştirmesi bekleniyor. CHP’de Kurultayın Eylül sonu veya Ekim başında yapılabileceği belirtiliyor.

Delege hesabı yapılıyor

Parti içi muhalefet bir yandan Kılıçdaroğlu’nun istifasını istemeyi sürdürürken, diğer yandan kurultay için harekete geçti. Yaklaşık 1180 kurultay delegesinin bulunduğu partide muhalifler delege hesabı yapmaya başladı. Parti kulislerinde, muhaliflerin öncelikle tek bir adayla Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkarak oyların bölünmemesi hesabı yaptığı ifade ediliyor. Daha sonra Türkiye genelinde il ve ilçe başkanlarının nabzını tutacak olan muhaliflerin, delegeyi ikna için de yoğun kulis çalışması yürüteceği belirtiliyor. Muhaliflerin temel çıkış noktasını ise partinin ideolojik çizgisinden uzaklaştırılması ve sağa kayması oluşturacak.

Kılıçdaroğlu’nun ise il başkanlarının büyük bölümünün destek açıklaması üzerine, delegenin ağırlıkla kendisini destekleyeceği hesabı yaptığı ifade ediliyor. Bunun yanında genel seçimlere bir yıldan az süre kalmasının da Kılıçdaroğlu’na milletvekili desteği açısından avantaj yaratabileceği belirtiliyor. Çok adaylı bir yarışta Kılıçdaroğlu’nun şansının daha yüksek olacağı da konuşuluyor.
 
Kılıçdaroğlu: Kriz yok
 
CHP’li vekil Muharrem İnce’nin kurultayda olası rakibi olup olmayacağı sorusuna ise Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi: “Niye olmasın arkadaşlar, bu gayet doğal. Birisi Genel Başkan adayı olabilir. Hukuk içinde olağan karşılamamız gerekiyor.” Kılıçdaroğlu, bazı milletvekillerin imza topladığı yönünde haberlerle ilgili de, “İmza toplayabilirler, görüş beyan edebilirler. Demokrasilerde bunları olağan kabul etmek lazım. Bizi diğer partilerden ayıran temel fark budur. CHP içinde herhangi bir kriz yok. Bütün hedef 2015 seçimlerinde daha başarılı bir performans çıkartmak” dedi.

Hezimet krizine nikah molası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’nin eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, RTÜK üyesi Ali Öztunç’un nikah şahitliğini yaptı. Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile katıldığı nikah töreninde, çok sayıda milletvekili ve gazeteci de yer aldı.

 

STAR

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler