YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na sürpriz destek
Rahşan Ecevit: "İş birliği için olumlu bir adım Kılıçdaroğlu'nu destekliyorum..."
Kılıçdaroğlu'na sürpriz destek
21 Mayıs 2010 / 15:30 Güncelleme: 21 Mayıs 2010 / 16:35

DSHP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, daha önce birlikte çalıştığı arkadaşlarını ve Bülent Ecevit'e gönül vermiş yurttaşları, CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'ye destek olmaya çağırdı.

Ankara Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Rahşan Ecevit'in konuya ilişkin yazılı açıklamasını okudu.

Ecevit, açıklamasında, Türkiye'deki sıkıntı, kuşku ve ümitsizliğin artarak devam ettiğini ifade etti. Anayasa, hukuk düzeni ve Cumhuriyetin temel ilkelerinin, onarılması zor yaralar aldığını iddia eden Ecevit, vatandaşların, yaşadığı olumsuzlukların yanı sıra yarınıyla ilgili daha da büyük endişeler taşıdığını belirtti.

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in, rahatsızlanmadan önce Türkiye'nin, içinde bulunduğu karanlık tablodan kurtulması için geniş tabanlı bir güç birliği oluşturmayı hedeflediğini anımsatan Rahşan Ecevit, kendisinin de bu amaçla partileri ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiğini vurguladı.

Ecevit, şunları kaydetti:

''Bugün Ecevit'in hedefi, daha da yaşamsal bir biçimde önümüzde durmaktadır.

Halkımız, mutlu, güvenli ve huzurlu bir Türkiye için bölünmeleri değil, bütünleşmeleri beklemektedir. Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine bağlı kesimler, bireysel ve partisel beklentilerinden arınarak bir araya gelmelidir.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte güçlü bir ivme yakalayacağına inandığım CHP, bu buluşmanın adresi olmalıdır. Daha önce birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızı ve Ecevit'e gönül vermiş yurttaşlarımızı Sayın Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye destek olmaya davet ediyorum.''

''ECEVİT'LER CHP'DE''

Soruları da yanıtlayan Halıcı, Rahşan Ecevit'in, CHP'ye üye olup olmayacağının sorulması üzerine, ''Önümüzdeki günlerde olur mu, bilemiyorum. Ama Ecevit'ler yeniden CHP'de diyebiliriz. Benim duyumsadığım o'' diye konuştu.

Halıcı, kendisinin CHP'ye geçip geçmeyeceğinin sorulması üzerine de gelişmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Halıcı, ''Kurultaydan sonra ne tür bir bağ olur; onu zamana bırakıyorum'' dedi.

Emrehan Halıcı, Rahşan Ecevit'in, büyük olasılıkla yarın CHP kurultayına katılacağını da açıkladı.

Ecevit'in, partisini feshedip CHP'ye katılmasının mümkün olup olmadığına yönelik soruyu Halıcı, ''Tahmin ediyorum gelişmeler oraya doğru gidiyor'' diye yanıtladı.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler