YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na sert çıktı
Kılıçdaroğlu'na sert çıktı
10 Mart 2011 08:49
TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na sert tepki gösterdi. "Görevini adam gibi yapmıyor"suçlamasında bulunan Kılıçdaroğlu'na "Baronun isyan etmek gibi bir görevi yok"dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Vedat Ahsen Coşar, kendisine 'görevini adam gibi yapmıyor' suçlamasında bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert çıktı.

TBB'nin herhangi bir siyasi partinin birliği olmadığını belirten Coşar, TBB'nin görevlerinin Avukatlık Kanunu'nun 110. maddesinde düzenlendiğine dikkat çekerek "Sayın Kılıçdaroğlu'nun okuduğu zaman göreceği üzere, anılan maddede tahdidi (sınırlı) olarak sayılan görevler arasında 'isyan etmek', 'yeri göğü inletmek' gibi görevler yer almadığı gibi, kanunla verilen görevlerin dışında bir başka faaliyette bulunulması da hukuken mümkün değildir.'' dedi.

Coşar, "Zorunlu Açıklama'' başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, katıldığı bir televizyon programında kendisini "görevini adam gibi yapmamakla, kimi yargısal tasarruflara karşı isyan etmemekle, yeri göğü inletmemekle ve yerini bilmemekle'' itham ederek, kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu'nun kimi konularda bilgi veya bilgilendirme eksikliği olduğunu kaydeden Coşar, görevini 'adam gibi' yapıp yapmadığı konusundaki değerlendirmeyi sadece kendisini seçen Türkiye Barolar Birliği delegelerinin yapabileceğine dikkat çekti. "O nedenle benim bu konuda hesap vereceğim makam anamuhalefet partisinin Sayın Başkanı değil, Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'dur." diyen Coşar, şöyle devam etti: "TBB hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmakla görevlidir. Bu görevin yapılmasında Türkiye Barolar Birliği'nin ve başkanı olarak benim ölçüm, hukukçu olmanın, hukuk kuruluşu olmanın ağırlığına, ciddiyetine, saygınlığına dikkat etmek, siyasetin diliyle değil, hukukun diliyle yazmak ve konuşmak, medya yoluyla kendi kişisel reklamımı yapmamak, devam eden kimi davalarla ilgili olarak yapılan açıklamalarda Anayasa'nın 138/2 ve Türk Ceza Kanunu'nun 288. maddelerine uygun hareket etmektir."

Zaman

hayret.nasıl oldu?
 // ibrahim çelikoğlu
T.C. bir hukuk devletidir.Hukukçuların taraf olması hukuğu yanıltmak olacağından siyeset yapamamalıdır.Siyasetçiyi doğrulardan,hukuk kurallarından çıkmamak bakımdan savunması normaldir.Faydalıdır.
TBB nını tebrik ediyor,gösterdiği hassasiyetten,kanunlara saygısından ötürü teşekkür ediyoruz.Var olsunlar.Sağ olsunlar......
10 Mart 2011 12:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler