YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na öyle bir cevap verdi ki
Kılıçdaroğlu'na öyle bir cevap verdi ki
09 Ağustos 2012 08:18
Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun, hükümetin Suriye politikasıyla ilgili eleştirilerine, "Olayların illiyet bağını kurmak çap gerektirir" yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hükümet'in Suriye politikasına ilişkin eleştirileri hakkında, ''Olayların illiyet bağını kurmak bir çap gerektirir. İlliyet bağı kurmak yok. Her gün kalkıyor, Kılıçdaroğlu için yeni bir dünya doğuyor. O gün bakıyor. 'Ben nereden Davutoğlu'na vurayım, nereden Sayın Başbakan'a vurayım ' O günkü gerçeklik üzerinden birşey söylüyor'' dedi.

Davutoğlu, resmi temaslarda bulunacağı Myanmar'a giderken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye-İran ilişkileri hakkındaki soru üzerine Davutoğlu, iki ülke ilişkilerinin köklü ve tarihi olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin her zaman İran'la ilişkilere büyük bir özen gösterdiğini vurguladı.

Davutoğlu, ''Tarihi ve yoğun ilişkilere sahip olduğumuz bir ülkeden saygı beklemek ve o ülkenin yetkililerinin açıklamalarında Türkiye ile olan ilişkilerine verilen değeri görmek bizim hakkımız'' diye konuştu.

Daha önce de bu tür açıklamalar yapıldığını anımsatan Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'ye bunları söylediğinde kendisine, ''İran için Cumhurbaşkanı Ayetullah Hamaney ve ben konuşurum, diğerleri iç politika saikiyle söylenen sözler. Önem vermeyin'' dediğini ve bunu birkaç kere tekrarladığını aktardı.

Ancak, bu tür açıklamaların devam ettiğine işaret eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Genelkurmay Başkanı'nın böyle bir açıklama yapması tabii bizim için hiçbir şekilde ve hiçbir şartta kabul edilemez bir durumdu. Dikkat ederseniz Sayın Salihi Türkiye'ye gelme arzusunu beyan ettikten sonra bu açıklamanın gelmesi üzerine biz de bir açıklama yaptık. Orada pozisyonumuzu net olarak ortaya koyduk.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler