YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na hodri meydan
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na çağrı yaptı. Bozdağ, 'Kimseyi töhmet altında bırakma, ne biliyorsan açıkla.' dedi.
Kılıçdaroğlu'na hodri meydan
09 Mart 2011 / 17:46 Güncelleme: 09 Mart 2011 / 17:49

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Odatv Muhabiri İklim Ayfer Kaleli Bayraktar ile yaptığı görüşmeye ilişkin sözlerini değerlendirirken, ''Eğer Sayın Kılıçdaroğlu, siyasi ahlaka sahipse bu konularda etik düşünüyorsa, bu toplumun değerlerine saygı duyuyorsa başkalarını töhmet altında bırakmaktan vazgeçmeli, aslı neyse kamuoyuna açıklamalı'' dedi.

Bozdağ, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''İklim Bayraktar hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz? Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde üst düzey AK Parti'li bir yöneticiden söz ediyor'' sorusu üzerine Bozdağ, ''CHP içinde dönen oyunlara bizim aklımız pek ermiyor işin doğrusu. Dönen dolaplara baktığınız zaman insanın, 'Bizans oyunları bile az kalır' diyesi geliyor. O nedenle partinin içine dönük bir değerlendirme yapmak istemem'' diye konuştu.    

''Hayretle ve ibretle izliyoruz bunu'' diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de iktidara talip olduğunu söyleyen bir yapının, siyasi organizasyonun içinde bulunduğu ahlaki yapı tümüyle Türk milletinin gözü önünde cereyan ediyor. Sayın Kılıçdaroğlu'na düşen şey şu; 'Aramızda böyle bir konuşma var' dediğine göre başka birilerine çamur atarak, işin içinden sıyrılmasın. Buradan sesleniyorum; hiç kimseyi töhmet altında bırakmayın Sayın Kılıçdaroğlu. Sayın Kılıçdaroğlu'nun, soru sorarak, 'Siz şu camdan baktınız mı bakmadınız mı söyleyin' diyerek, pek çok namuslu, haysiyetli insana çamur attığını bir sürü örnekle ortaya koyduk. Eğer Sayın Kılıçdaroğlu, siyasi ahlaka sahipse, bu konularda etik düşünüyorsa, bu toplumun değerlerine saygı duyuyorsa başkalarını töhmet altında bırakmaktan vazgeçmeli, aslı neyse kamuoyuna açıklamalı. Eğer bir AK Parti'linin ismi geçiyorsa onu da buyursun kamuoyuna açıklasın, tüm kamuoyu bilsin.

Kılıçdaroğlu, bir yandan, 'Silivri'de devam eden yargılamalar alenidir. Yassıada bile radyodan canlı verildi' diye açıklama yaparken, böylesi Türk siyasetinde üzücü olayların, ahlaki açıdan düşüklüklerin yaşandığı bir ortamda, başkalarını töhmet altında bırakacak bir duruşla kurtulamaz.''

İnsanları töhmet altına bırakmanın, Anamuhalefet Genel Başkanı'na yakışır bir duruş olmadığını belirten Bozdağ, toplumun bu tür ahlaki zafiyetleri kabul etmeyeceğini söyledi. Bozdağ, ''Herkes çıksın kamuoyu önünde gerçeği söylesin. Bizimle ilgili olmayan bir olay. İşin içerisine başkalarını çekmeye çalışmak... Namuslu, haysiyetli bir genel başkana düşen, böyle bir bilgi varsa tüm kamuoyu ile paylaşmaktır. Ahlaklı bir duruş sergilemek istiyorsa Sayın Kılıçdaroğlu paylaşsın aksi halde kimsenin namusunu, şerefini diline dolamasın. Bir genel başkan aklına estiği gibi konuşamaz'' şeklinde konuştu.


-12 MART VE 12 EYLÜL'DE TSK'DAN İLİŞİĞİ KESİLENLER-


Bekir Bozdağ, bir başka gazetecinin, ''YAŞ kararıyla ihraç edilenlere ilişkin AK Parti'nin bir çalışması vardı ancak kapsamda bir daraltılma söz konusu anladığımız kadarıyla. Gelinen son aşama nedir?'' sorusuna, ''Hayır, kapsamda bir daraltma yok'' yanıtını verdi. YAŞ kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ilişiği kesilenlerle ilgili hükümet tasarısının TBMM'ye geldiğini anımsatan Bozdağ, şunları kaydetti:

''Bu tasarı, Sözleşmeli Er Yasa Tasarısı ile birleştirildi, şu anda parlamentoda görüşülüyor. Bunun içerisinde sadece YAŞ kararlarıyla TSK'dan ilişiği kesilen personel için düzenleme vardı. Bizim hazırlayıp TBMM Başkanlığına sunduğumuz bir öneriyle bunun kapsamını genişletiyoruz. Yani, YAŞ kararıyla ilişiği kesilenlerin tamamını kapsama alan bir değişiklik önergesi verdik.

12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde TSK'dan ilişiği kesilenler bu kapsamda yok. Zaten tasarıda yoktu ama biz bunun kapsama alınmasıyla ilgili 'ne yapabiliriz' diye baktığımızda konunun çalışılmaya muhtaç olduğunu gördük. Çünkü bunlarla ilgili sağlıklı veriler şu anda yok. O nedenle hazırlık çalışmasına ihtiyaç olduğu için şu anda kapsama dahil edilemedi.'' AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler