YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'dan sert eleştiriler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Suriye politikasında batağa sürüklendiğini ileri sürerek, sert açıklamalarda bulundu.
Kılıçdaroğlu'dan sert eleştiriler
12 Şubat 2013 / 14:59 Güncelleme: 12 Şubat 2013 / 15:23

 

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Konuşmasının başında toplantıya katılan CHP'nin yurt dışı örgütlenmesi kapsamında Almanya'da kurulan CHP birliklerinin yöneticilerini kürsüye davet eden Kılıçdaroğlu, partisinin Türkiye'deki üye sayısının 1 milyonu aştığını, yurt dışında örgütlenme çalışmalarının da hızla sürdüğünü söyledi. Avrupa'nın en çok üyeye sahip sosyal demokrat partisinin CHP olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, işin reklamına kaçmadan, halkı kucaklayarak, kim ne derse desin yollarından dönmeden her yerde örgütlenmeye devam edeceklerini söyledi. 
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasında Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamaya da değinerek, olayı haber alır almaz CHP'li milletvekillerinin bölgeye giderek incelemelerde bulunduklarını aktardı. Kılıçdaroğlu, CHP olarak, sınır kapısındaki kameraların olay anına ilişkin kayıtlarını izlemek istediklerini, ancak yetkililerin 'gizlilik kararı nedeniyle'' kendilerine olumsuz yanıt verdiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
 
''Bakanlar gider kamera kayıtlarını izlerler gizlilik yasağı yoktur, bizim milletvekilimiz gider 'ben de görmek istiyorum' der. 'Hayır sen göremezsin, gizlilik kararı var'. Şimdi ben şu Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'na ne söyleyeyim  Eleştirmeyeyim de ne söyleyeyim  O savcılara ne söyleyeyim ben  Çifte standart hukukta olmaz, milletvekillerinde çifte standart olmaz. AKP'ye oy veren vatandaş bizim vatandaşımız, CHP oy veren vatandaş da bizim vatandaşımız. Siz çifte standartla vatandaşları bölüyorsunuz. Neden göstermiyorsunuz o kamera kayıtlarını  
 
Ama ne yaparlarsa yapsınlar, Suriye politikasında Türkiye'yi bir batağa sürüklediler. Daha düne kadar 'kardeşim' dediği kişiye altı ay bile geçmeden, 180 derece çark edip, bir numaralı düşman ilan eden kişiye sesleniyorum; eğer orada bir bomba patladıysa bunun sorumluluğu senin sırtındadır. Bu da sakın ola ki uçak işine dönmesin. Uçağın düşürüldüğünü de biz başka yerlerden öğrendik.''
 
Gazete ve televizyonların 21 Temmuz 2012'de ''Cilvegözü Sınır Kapısı Türkiye tarafından tek taraflı olarak kapatıldı'' şeklinde haberler verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Madem bu sınır kapısı kapatıldı, nereden geliyor bu  Nasıl geliyor bu  Suriye tarafı kimin kontrolünde  Hatay tarafında ne oluyor '' sorularını sordu. 
 
Yabancı basın mensuplarının Hatay'da kimlerin nasıl bomba imal ettiğini gösterdiğini, bunun internet üzerinden izlendiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Bu bomba olayını siz, Türkiye Cumhuriyeti'nin vakarına yakışır şekilde, kamuoyunu tatmin edecek şekilde açıklayacak mısın, açıklamayacak mısın  Bunu bekliyoruz'' diye konuştu. 
 
CHP olarak terörü her zaman lanetlediklerini belirten Kılıçdaroğlu, patlamada ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.
 
 
''Biz ne o taraftanız, ne bu taraftanız''
 
 
Suriye politikasının kanayan yara haline geldiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin bir diğer ülkenin iç işlerine karışma hakkı olmadığını vurguladı. Suriye konusunda CHP olarak duyarlılıklarını koruduklarını belirten Kılıçdaroğlu, bu yaklaşımlarını başta Sosyalist Enternasyonal olmak üzere uluslararası ortamlara da taşıdıklarını söyledi.
 
''Suriye olayında biz ne o taraftanız, ne bu taraftanız. Biz Suriye halkının yanındayız'' diyen Kılıçdaroğlu, birisinin eline silah verip, ''git kardeşini öldür'' diyen bir anlayışı CHP olarak kabul etmediklerini ifade etti. 
 
 
''Anayasa Uzlaşma Komisyonu partilerin turnusol kağıdı oldu"
 
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına da değindi. Türkiye'nin her zaman çağdaş ve özgürlükçü bir anayasaya sahip olmasından yana olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndaki çalışmalarında da bu ilkeler doğrultusunda hareket ettiklerini bildirdi. Kılıçdaroğlu, ''Geldiğimiz noktaya bakın, görüşmeler devam ediyor. Bu görüşmeler her siyasal partinin Türkiye'ye nasıl baktığını göstermesi açısından çok önemlidir. Bu komisyon Türkiye'de siyasal partilerin turnusol kağıdı olmuştur. Herkes koyduğu önerilerle kendisini gösteriyor'' şeklinde konuştu.
 
İktidarın ise yeni anayasa konusunda dayatmacı bir anlayış içinde hareket ettiğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
 
''Birden bire bir itiraz; 'Efendim ya Mart ayı sonuna kadar bitirirsiniz, bitirmezseniz biz kendi anayasamızı vereceğiz'. Şantajla bir ülkenin anayasası değişmez. O şantaj belki birileri için geçerlidir ama onların unutmaması gereken bir şey var; hiçbir şantaj, hiçbir CHP'li için geçerli değildir.''
 
Anayasa yapımının önemine değinen ve AK Parti'nin başkanlık sistemi önerisini de eleştiren Kılıçdaroğlu, ''Parlamenter sistemin kuruluşu yeni değildir. Onlara söylemek istiyorum, Erzurum Kongresi'ne, Sivas Kongresi'ni, TBMM'nin toplanmasına bakın önce. Niye onlar başkanlık sistemini kurmadılar  Halkın doğrudan iradesine saygı duydukları için'' dedi. 
 
Türkiye'nin rejimini kuran iradenin, kurucu irade olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Rejimi değiştirmek için sizin vereceğiniz önerge TBMM'den CHP olduğu sürece asla ve asla geçemez'' ifadelerini kullandı. 
 
 
''Kendi tarihini bilsen, başkanlık sistemini mi önerirsin''
 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kuvvetler ayrılığına ilişkin sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Bunu söyleyen kişi devletin bütün yetkilerini kendi üzerinde toplamak istiyor. Sen kendi tarihini bilmekten aciz bir adamsın. Sen kendi tarihini bilsen, Erzurum'u, Sivas'ı bilsen, başkanlık sistemini mi önerirsin '' dedi.
 
Kılıçdaroğlu, CHP olarak düşüncelerinden ödün vermeyeceklerini ve parlamentoda onurlarıyla mücadele edeceklerin belirtti.
 
 
''Bu anlayışa sahip olanları Şhangay Beşlisi'ne bile almazlar''
 
 
Türkiye'nin yönünün çağdaş uygarlık olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''(Yetkilerin tamamı ben de olsun, ben istediğimi yapayım). Bunun adı ne olsun  Demokrasi olsun  Bu anlayışa sahip olanları bırakın AB'yi, Şhangay Beşlisi'ne bile almazlar. Ama o beyefendiye bir tavsiyem var. Bir üçlü yapsınlar; Katar, Suudi Arabistan, Türkiye. Biraz da zorlarsa onun da liderliğini alır. Böyle bir anlayış olabilir mi  21. yüzyılın Türkiyesi böyle bir anlayışa hapsedilebilir mi '' şeklinde konuştu.  
 
 
AA
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler