YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Siyaseti bırakırım
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu sorunun çözümü siyasi hayatıma mal olacaksa siyasi hayatımı feda ediyorum." dedi.
Kılıçdaroğlu: Siyaseti bırakırım
26 Ekim 2012 / 14:05 Güncelleme: 26 Ekim 2012 / 14:30

 Kurban Bayramı ziyaretleri için Diyarbakır'a gelen Kılıçdaroğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir'le görüştü. Ziyaret sırasında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Analar ağlamasın" sözüne atıfta bulunarak, "Ağlamayan ana kalmadı." ifadesini kullandı.

 Sorunların çözmek maksadıyla bir araya gelinebilmesi için çok çaba sarf ettiklerini ancak siyasetçileri bir araya getiremediklerini belirten Kılıçdaroğlu, sorunların çözümü için siyasette üslubun değişmesi gerektiğini ifade etti.

 Kılıçdaroğlu, kin ve öfke ile halkın ayrıştırıldığına işaret ederek, "Birbirimiz ile konuşarak çok şeyi çözebiliriz. Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplanmış. Ben adımın 'Kemal' olduğu gibi eminim bu partilerde, siyasi soruna sağlıklı çözüm sunacak arkadaşlar var. Yeter ki bu ülkeye acıları tattırmayalım." şeklinde konuştu.

Sorunların çözümü adına çıkardıkları yol haritasını beğenmeyenlerin olabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Yol haritamız eksik, yanlış olabilir. Eksik varsa siz bir yol haritası belirleyin. Temel nokta sorunun çözümü Meclis. Orada özgürce tartışalım." şeklinde konuştu.

  "BAŞKALARININ ÖLMEMESİ İÇİN SİYASETİ BIRAKIRIM"

 "Bu sorunun çözümü siyasi hayatıma mal olacaksa siyasi hayatımı feda ediyorum" diyen Kılıçdaroğlu, insan hayatından daha önemli bir şeyin olmayacağını kaydetti.

 Kılıçdaroğlu, "Benim siyasette olmamla bir kişinin hayatın kaybetmesi diye bir denge kurmaya kalkarsak, benim siyasi hayattan çekilmem daha iyidir. Yeter ki bu ülkede insanlar barış huzur içinde yaşayabilsinler." dedi.

  Hapishanelerde mahkumların ölüm orucunda olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "İnsan bedenini eğer ölüme yatırıyorsa bunun üzerinden oturup düşünmemiz lazım. Arkadaşlarıma söyledim, hapishanelere bakıp geziyorlar. Bir kişinin tutuklu veya mahkum olması onun yaşamının devletin güvencesi altında olması anlamına geliyor. Eğer bir insan kendisini ölüme yatırıyorsa hepimizin kulak kabartması lazım." şeklinde konuştu.

"MAHKUMLARA ÇAĞRIM ÖLÜM ORUÇLARINI BIRAKSINLAR"

 İnsan hayatının çok değerli olduğunu belirten CHP Genel Başkanı, hapishanelerde ölüm orucuna yatan mahkumlara, bu duruma son verme çağrısında bulundu.

 Kılıçdaroğlu, "Eğer bu çağrı kabul edilirse son derece memnun olurum. Bu ölüm oruçlarını bıraksınlar. Onların sesleri belki yeteri kadar dillendirilmedi ama insan hayatı çok değerlidir. Onlar şu veya bu şekilde yine düşüncelerini aktardılar. Hükümetin bu konuda daha duyarlı olmasını arzu ederiz, isteriz. Özet olarak söyleyeceğimiz şudur; Barış, herkesin çok rahat ağzına aldığı bir sözcük haline geldi. Oysa barışın bir anlamı var. Barış, aynı zamanda karşındaki kişiyi dinlemek, karşısındaki kişinin eleştirisine kulak kabartmak, bir başkasının talebi varsa o talepleri dinlemektir, kendi düşüncesini ifade edebilmektir." diye konuştu.

 Barış içinde yaşabilmek için çaba harcanması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, yurttaşlar arasında ayrım yapılmaması gerektiğini önemle vurguladı. Her dile, inanca, kimliğe saygılı olduklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, herkesin kucaklaşmasını istedi.

 Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

 "Diyarbakır'a gelişimizin bir anlamı var. Biz bu ülkede, bu topraklara herkesin birbiri ile kucaklaşmasını istiyoruz. Barış içinde yaşamasını istiyoruz. Kucaklaşmanın yollarını oluşturmalıyız. Güçlü bağlarımız var, ayırmak istiyorlar, ayıramıyorlar, ayıramazlar."

Belediye başkanlarının hapse atılmasını doğru bulmadıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, CHP'li 8 milletvekilinin hapiste olduğunu hatırlatarak, "Bunu da doğru bulmuyoruz. Belediye başkanlarının hapse atılmasını da doğru bulmuyoruz. Siyasetten gelenleri halk cezalandırır. Biz demokrasi kültürümüzü bu inanç üzerinden geliştirebilirsek sanırım daha güzel bir şey elde etmiş oluruz." dedi.

 "BAŞBAKANIN HAPİSHANE SÖZÜ VERDİĞİ HALDE MİLLETVEKİLİ ÇIKARMASI ZORUMA GİDİYOR"

Diyarbakırlılara sitemli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakırlılara modern hapishane sözü verdiği halde halkın Erdoğan'a oy verdiğini ifade etti. Bu durumu içine sindiremediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şu eleştirilerde bulundu:

 "Bunu içime sindiremiyorum. Hapishane sözü veren dünyadaki ilk Başbakan. Hapishane sözü verdiği için de milletvekilli çıkaran ilk Başbakandır. Bunu içime sindiremiyorum. Diyarbakır'ın demokrasi bilinci bu söyleme karşın tam ters bir uygulama yapması gerekiyordu. Yani kusura bakmayın siz bize hapishane sözü verdiniz fabrika verse anlarım, yol köprü verse anlarım hapishane sözü vereceğim ve ben oy alacağım ve milletvekili çıkaracağım. Bunu içime sindiremiyorum."

cha

basbakanın dıyardakırda kı oylarını kıskanan keMAL
 // ali yıldız
tabı anlamazsın adamları hapıshaneerde curuttunuz en cok bulundugu yer orası baska ne ıstemesı gerekırdı oda o sozu vrdı dıe demekkı ......
30 Ekim 2012 05:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler