YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu saldırı anınını saniye saniye anlatıı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin'de konvoya düzenlenen silahlı saldırı anında yaşadıklarını anlattı. Kılıçdaroğlu, "Birdenbire silah sesleri geldi" dedi.
Kılıçdaroğlu saldırı anınını saniye saniye anlatıı
27 Ağustos 2016 / 11:33 Güncelleme: 27 Ağustos 2016 / 11:34

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin'de konvoya düzenlenen silahlı saldırı anında yaşadıklarını anlattı. Kılıçdaroğlu, saldırıyı PKK'nın üstlenmesi hakkında, "15 Temmuz sonrası suikast yapılabileceği konusunda uyarmışlardı. Bir bedel ödenmesi gerekiyorsa vatandaşın değil, bizim ödememiz gerekir. Türkiye'nin refahı için benim bir bedel ödemem gerekiyorsa, ben hazırım. Ana muhalefet partisinin genel başkanın bir suikasta kurban gitmesi, Türkiye'yi daha fazla karıştıracaktır diye düşünmüş olabilirler" ifadesini kullandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu CNNTürk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı ve Artvin'de yaşanan silahlı saldırıya ilişkin şunları söyledi:

"Daha önce bizim Ardanuç Belediyesi binası yapılmıştı. Bu belediye binası açacaktık. 15 Temmuz olayları olunca erteledik. Şavşat'ta küçük bir miting yaptık ve daha sonra Ardanuç'a doğru yola çıktık. Dar bir vadiden giderken araçlar durdu. Biz neden durduğunu merak ettik. Araçlardan güvenlik görevlileri çıktılar ellerinde uzun namlulu silahlarla. Güvenlik görevlisi arkadaşlar dikkatli olmamız konusunda uyardı. Dağın yamacına iyice yaklaştık, dağın tepesinden gelecek saldırılardan dolayı. Birdenbire silah sesleri geldi. PKK ile bir çatışma olduğu bize söylendi. Bir süre sonra bir ambulans hızla yanımızdan geçti. Zaten bizi takip ediyor, bu kez öne doğru gitti. Sorduğumuzda yaralılar olduğu söylendi. Arkasından bir çatışma daha oldu, ikinci bir çatışma. Bir süre sonra orada beklemenin riskli olduğu ifade edildi, zırhlı araç geldi ve 'Şavşat'a yakın bir yere gitmemiz gerekiyor' dediler.

Jandarmaya ait bir araç. Karayollarının bulunduğu bölgeye gittik.

Orada Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan telefonla aradılar, geçmiş olsun dileklerini ilettiler. İlk araya İçişleri Bakanı Efkan Ala oldu, her türlü önlemi aldıklarını ifade ettiler. Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan birlikteymiş. Sonra diğer bakanlar aradı. Selahattin Demirtaş, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden aradı. Daha sonra karayollarının da güvenli olmadığını söylediler. Teröristlerin 2 gün önce görüldüğünü söylediler. Daha sonra Şavşat'a Kaymakam Beyin makamına gittik. Sayın Ala aradı, bir helikopter tahsis ettiklerini ifade etti. Helikopterle Ardanuç'a gittik. Artvin programımız vardı, gecikme fazla olduğu için uçağı kaçırmayalım diye Erzurum'dan Ankara'ya döndük."

"Suikast yapılabilir diye uyarı almıştım"

Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından suikast ihbarı aldığını belirterek, "15 Temmuz sonrası suikast yapılabileceği konusunda uyarmışlardı. Bir bedel ödenmesi gerekiyorsa vatandaşın değil, bizim ödememiz gerekir. Türkiye'nin refahı için benim bir bedel ödemem gerekiyorsa, ben hazırım. Ana muhalefet partisinin genel başkanın bir suikasta kurban gitmesi, Türkiye'yi daha fazla karıştıracaktır diye düşünmüş olabilirler. Bu bilgileri toplayan istihbarat teşkilatları var" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler