YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu ‘Proje Şehir’ hayali kurarken....
CHP’nin sır gibi sakladığı ‘Yüzyılın Projesi’ndeki çalıntı ‘Merkez Türkiye’ sloganının altından sadece bir ‘proje şehir’ çıktı. Oysa Türkiye 13 yıldır yaptığı projelerle üç kıtanın merkez ülkesi oldu bile.
Kılıçdaroğlu ‘Proje Şehir’ hayali kurarken....
02 Haziran 2015 / 08:53 Güncelleme: 02 Haziran 2015 / 08:57

Kılıçdaroğlu ‘Proje Şehir’ hayali kurarken, Türkiye çoktan 3 kıtanın ‘MERKEZ ÜLKE’si oldu

CHP’nin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Stratejik Derinlik’ kitabından çaldığı ‘Merkez Türkiye’ adıyla açıkladığı ‘yüzyılın projesi’ beklenen etkiyi yaratmadı ve fiyaskoyla sonuçlandı.

CHP, ‘merkez ülke’ demesine rağmen bütün kalkınma projelerini tek bir şehirde toplayacağını açıklarken, AK Parti hükümetleri ise yapılan ve yapımı süren projelerle Türkiye’nin bütün tarım ve sanayi üretim kentlerini kara, hava ve demiryolları ile limanlar üzerinden dünyaya bağladı.

Avrupa-Asya-Afrika arasındaki havayolu trafiğinde THY en büyük payı aldı; Türk işadamları ‘1.5, 3 ve 4 saat’ uçuş mesafesindeki ülkelerde trilyon dolarlık pazarlara açılarak ihracat rekorları kırdı. Ayrıca İstanbul’da Kanalistanbul projesi çevresinde ve batı yakasında bir değil iki ‘proje şehir’ kurulmaya başlandı. İşte Türkiye’yi gerçek ‘merkez ülke’ haline getiren 13 yılda yapılanlar ve yapımı süren projeler:

İSTANBUL’A İKİ YENİ ŞEHİR

-Kanalistanbul ile Karadeniz’den Marmara Denizi’ne ikinci bir boğaz açılıyor ve iki yanında yeni bir şehir kuruluyor.

-Bir başka şehir de İstanbul’un Anadolu yakasında kuruluyor.

- Proje şehirlerde yaşam alanları, kongre, festival ve fuar merkezleri, oteller, spor tesisleri olacak.

-İki yeni şehir, otoyol, tünel ve köprüler ile hızlı trenlerle Anadolu’ya ve dünyaya bağlanacak.

DENİZYOLLARI LİMANLAR YENİLENDİ, MARİNALAR ARTIYOR

-Dış ticaretin yüzde 80’den fazlasını taşıyan Türk gemileri 2003 öncesinde ‘kara liste’deydi. Gerekli düzenlemeler yapıldı, denetimler artırıldı ve ‘beyaz liste’ye girdiler.

-2003’te sahibi Türk olan 568 gemiye karşılık, bugün deniz ticaret filosunda bin 489 gemi var. 2003’te 8.8 milyon DWT taşıma kapasitesi 30.4 milyon DWT’e çıktı.

-Limanlar iyileştirildi ve 2003’te 2.49 milyon olan konteyner kapaistesi 8.35 milyona yükseldi.

-Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın temeli 2011’de atıldı, yapımı sürüyor. Karadeniz’de Filyos Limanı, Akdeniz’de Mersin Konteyner Limanı yapılacak.

-Turizm amaçlı yat limanları da büyüyor. 2003’te 8 bin 500 olan yat bağlama kapasitesi 17 bin 700’e yükseldi.

-Balıkesir Avşa, Silivri, İzmir Çeşme, Tekirdağ ve İstanbul Haliç Yat limanı projesi sürüyor.

KARAYOLLARI 470 YERALTI TÜNELİ

-6 bin 100 kilometrelik bölünmüş yol 23 bin 716 kilometreye çıkarıldı. 75 il birbirine bölünmüş yolla bağlandı. Ortalama hız 40 km’den 80 km’ye çıktı.

 

-Kaliteli yol, iş gücü, zaman kaybı, araç yıpranması ve akaryakıt harcamalarından yılda 15.6 milyar TL’ye yakın tasarruf sağladı. Trafik kazaları ve can kaybı yüzde 59 azaldı, kirlilik düştü.

-2 bin 282 kilometre olan otoyol ağını 2023’te 8 bin kilometreye çıkaracak yolların yapımı sürüyor.

-Edirne’den İstanbul’a gelen otoyolun bir ucu, Gebze’den Körfez Köprüsü geçişiyle Bursa ve İzmir’e uzanırken, diğer ucu Yavuz Selim Köprüsü (3. Köprü), Tekirdağ, Çanakkale Köprüsü ve Balıkesir üzerinden gelerek Bursa’da birbirine bağlanacak. Böylece Marmara denizi çevresinde bir ‘bölge çevreyolu’ oluşacak.

-Ankara-Niğde Otoyolu, batıdan güneydoğuya kesintisiz ulaşım sağlayacak. Şanlıurfa-Habur otoyolu da Avrupa’yı doğrudan Ortadoğu’ya bağlayacak. Edirne’den otoyola giren yolcu veya TIR, tek hat üzerinden güneye inebilecek.

-Mersin-Silifke, Çiğli-Aliağa-Çandarlı, Aydın-Denizli-Burdur, Afyonkarahisar-Burdur-Antalya, Antalya-Alanya, Ankara-Sivrihisar-İzmir, Merzifon-Gürbulak (sınır kapısı) otoyolları Anadolu’nun bütün üretim merkezlerini limanlara ve sınır kapılarına bağlayacak.

-Tüm hatlar İstanbul Boğazı’nın üstünden üç köprü ve altından biri 3 katlı 3 tünel ile Avrupa’ya bağlanıyor. Köprü ve tüneller aynı zamanda şehir içi yol ve metroları da birbirine bağlayacak.

-Bu yol, köprü ve tünellerin bir kısmı yapıldı, yarıya yakını inşa halinde, kalanının da projesi bitti.

-Projelerin tamamlanmasıyla Afyon’un mermeri, Denizli’nin tekstili, Muğla’nın meyvesi, Çanakkale’nin domatesi 3.5-4 saatte İstanbul’a, 1-2 saatte ihracat limanlarına ulaşacak.

-Yolların 700 kilometresi, doğaya zarar vermemek ve mesafeyi kısalmak için 470 tünelle yer altından geçecek.

 

DEMİRYOLLARI TREN ÇEVRE YOLU

-Hedef Avrupa demiryolu sistemini Ege, Akdeniz ve Karadeniz limanlarına, Ortadoğu ve Asya çıkış kapılarına ulaştırmak.

-Önce mevcut demiryolu hatları iyileştirildi, 12 yılda bin 759 kilometre yeni demiryolu yapıldı, 2 bin 712 kilometrelik demiryolu inşaatı sürüyor.

-Yapımı tamamlanan Marmaray ve projesi biten 3 katlı tünel ile İstanbul Boğazı altından Avrupa-Asya bağlantısı sağlanıyor.

-Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Ankara Konya yüksek hızlı tren yolları tamamlandı; Eskişehir-Konya hattı birbirine bağlandı.

-Hızlı ve yüksek hızlı tren hatları bin 213 kilometreye ulaştı. İstanbul-Ankara arası 3.5 saate indi.

-Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı, Erzincan-Erzurum-Kars üzerinden Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’ne bağlanacak. Böylece Avrupa’dan Asya’ya 250 km hızla tek hat üzerinden geçilebilecek.

-Hızlı tren hatları batıya doğru İzmir, Afyonkarahisar, Kütahya, Aydın ve Denizli’yi Ankara ve İstanbul’a bağlayacak.

-Güneye doğru, Isparta-Burdur-Antalya ve Konya-Karaman-Adana-Mersin üzerinden Akdeniz’e inecek.

-Kırıkkale-Samsun hattıyla da Karadeniz’e ulaşacak.

-Bütün hatlar, Halkalı-Kapıkule hattı ile Avrupa’ya bağlanacak.

-Ayrıca, Marmara bölge çevre otoyoluna paralel, İstanbul Yavuz Selim ve Çanakkale Köprüsü’nden geçecek hızlı tren çevreyolu yapılacak.

TREN ÜRETİMİ YERLİ HIZLI TREN

-Demiryollarında hızlı tren dahil yerli oranı giderek yükseliyor. Sivas, Adapazarı ve Eskişehir’de kurulan fabrikalarla ‘demiryolu endüstrisi’ kentleri oluşturuldu.

-Klasik tren ve demiryollarını iyileştirme yerli imkanlarla yapılmaya başlandı.

-Hızlı tren teknolojisinin girmesiyle birlikte çelik ray, vagon tekerleği ve elektrifikasyon, sinyalizasyon sistemleri yerli olarak üretiliyor.

-Eskişehir’de Milli Yüksek Hızlı Tren, Adapazarı’nda Milli Elektrikli Dizel Tren, Sivas’ta Milli Yük Vagonu üretim tesisleri kuruldu.

-İlk yerli hızlı trenin prototipi ile ilk yeni nesil yerli elektrikli/dizel tren 2018’de, yani 3 yıl sonra raylarda olacak.

-Yeni nesil ilk yerli yük vagonları ise iki yıl sonra, 2017’de yük taşımaya başlayacak.

-TÜLOMSAŞ-General Electric ortaklığıyla Eskişehir’de üretilen 50 lokomotifin sekizi raylara indi, 12’sinin yapımı sürüyor. ABD ve Avusturya’ya da ikişer lokomotif ihraç edildi.

-Güney Kore ortaklığıyla yine Eskişehir’de 72 elektrikli lokomotif üretim aşamasında.

-Adapazarı TÜVASAŞ tesislerinde ‘Anadolu’ markalı 24 tren seti ‘yerli’ olarak üretildi, 28’i üretim aşamasında.

 

HAVAYOLLARI 80 MİLYON YOLCU

-Dünya havacılık sektörü 12 yılda yılda ortalama yüzde 5 büyürken, Türkiye’de yüzde 15 büyüdü.

-Havalimanı sayısı 26’dan 53’e çıktı, eski havalimanları yenilendi.

-2003’te iç hat yolcu sayısı 9.1 milyonken, 2014’te 86 milyona yükseldi.

-Dış hat yolcu sayısı 25.3 milyonken, 2014’te 80 milyona çıktı.

-Büyük gövdeli uçak sayısı 162’den 423’e yükseldi.

-2003’te sadece THY ve sadece 2 merkezden yurt içinde 26 noktaya uçabiliyordu; bugün 6 havayolu şirketi 7 merkezden 53 havalimanına uçuyor.

-2003’te 2 havayolu şirketi yurt dışında 60 noktaya uçabiliyordu; bugün Türk 6 havayolu şirketi 108 ülkede 237 noktaya uçuyor.

-İstanbul’a yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli üçüncü havalimanı inşaatı sürüyor; 29 Ekim 2017’de ilk uçuş gerçekleşecek.

-Avrupa’da denizde yapılan ilk havalimanı ‘Ordu-Giresun havalimanı’ hizmete açıldı.

-Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı ve Hakkari Yüksekova Havalimanı hizmete girdi.

-Milli Bölgesel Yolcu Uçağı, milli haberleşme ve gözlem uyduları Türk mühendisleri tarafından tasarlanıyor.

-Bunları koordine edecek Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor.

20 NOKTADA LOJİSTİK MERKEZİ

-Türkiye’nin tarım ve sanayi üretim merkezlerini birbirine ve limanlara bağlayan hatlar üzerinde taşımacılık da yeniden tanımlanıyor.

-Demiryolu ağının geçtiği 20 noktada lojistik merkez planlandı; 7’si tamamlandı (Samsun, Uşak, Denizli, İzmit, İstanbul, Eskişehir ve Balıkesir). Bozüyük, Mardin, Erzurum, Mersin, İzmir lojistik merkezleri inşa halinde.

Erivanli'nin
 // uykucu
Bunu idrak etmesi cok zor....
02 Haziran 2015 Salı 09:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler