YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu o vekilleri biçti
CHP'de genel seçim adaylarını belirlemek için 29 ilde yapılan ön seçimler mevcut milletvekilleri için hüsran oldu...
Kılıçdaroğlu o vekilleri biçti
05 Nisan 2011 / 08:47 Güncelleme: 05 Nisan 2011 / 08:50

Kılıçdaroğlu'na genel başkanlık için destek imzası veren 14 vekil de ön seçime takıldı.

CHP'de, milletvekili listelerinin kesinleş meşine bir hafta kala "ilk tasfiye" 29 ilde yapılan ön seçimlerle gerçekleşti. On seçime giren milletvekilleri "örgüt" sandığından çıkamadı. Sadece Sivas Milletvekili Malik Ec-der Özdemir, ön seçimden birinci sırada çıktı. Ön seçimi kazanan tek kadın aday adayı, Uşak'tan Dilek Akagün Yılmaz oldu.

Şahin Mengü de seçilemedi

Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkanlığa adaylığını açıkladığında Meclis'te 58 milletvekili imzalı destek açıklaması yapmıştı. İmza veren bu vekillerden Hüseyin Ünsal, Akif Ekici, Ahmet Küçük, Fatih Atay, Erol Tınas-tepe, Halil Ünlütepe, Ali Rıza Ertemur, Yaşar Ağyüz, Ali Arslan, Tansel Barış, Turgut Dibek, Bilgin Paçarız, Şahin Mengü, Rasim Çakır da ön seçimden çıkamayı başaramadı. Ön seçimin ardından Genel Merkez'de liste mesaisi başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ön seçimi kazanan isimlerin doğrudan listede yer alacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, ön seçim sonuçlarının ardından anket ve kamuoyu yoklamalarını kesin listeleri belirlemede dikkate alacak. Kılıçdaroğlu başkanlığındaki Merkez Yönetim Kurulunun da bu hafta, resmi ve gayri resmi seri toplantılar yapması bekleniyor.

PM "son dakika" yapılacak

Parti tüzüğüne göre, milletvekili listesini onaylayacak Parti Meclisi (PM) toplantı tarihi netleşmedi. PM için 8-9 Nisan tarihleri konuşuluyordu ancak dün itibariyle listeye son şekli verecek MYK'nın 10 Nisan Pazar günü toplanması ardından PM'nin gerçekleşmesi beklentisi oluştu. PM'nin listelerin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verilecek son gün olan 11 Nisan tarihine sarkabileceğine işaret ediliyor. Genel Merkez'in listelerin kamuoyuna yansımasını ve tartışmayı önlemek için bu yönteme başvurduğu iddia ediliyor. PM'ye gelecek listeler, sırasıyla seçim çevrelerine göre okunacak ve oylanacak. Sıralama ve isimlere yönelik önerge veya sözlü itirazda bulunulabiliyor. Bu durumda seçim çevrelerinin okunmasının ardından itirazlar görüşülecek. İtiraza göre, isim ve sıralama değişiyor ya da isimler listeden düşebiliyor.

TÜRKİYE DEĞİŞİM İSTİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı TOBB Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP'nin 29 ildeki ön seçimlerde milletvekillerinin alt sıralarda yer aldıklarını hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Demokrasiyi, biz bu ülkeye getireceğiz, kararlıyız, parti içi demokrasiyi de getireceğiz onda da kararlıyız. Siyasi partiler yasasını değiştireceğiz, siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. 29 ilde ön seçim yaparak, önemli bir başarıya imza attık. Ortaya çıkan sonuçlar şu; Türkiye değişim istiyor. Bir ilimizde birinci ve ikinci sırada kadın milletvekili adayları çıktı ve ön seçimden bizim düşündüğümüzden daha fazla kadınlar çıktı, bundan da son derece mutluyuz" dedi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler