YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu İstanbul adayını açıkladı!
Kılıçdaroğlu, Pazar akşamı, CHP’nin Washington temsilciğinin açılışını resmen yapmak üzere, temsilciliğin verdiği bir resepsiyona katıldı. Bu resepsiyonda, ilk kez, Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacağını söyledi.
Kılıçdaroğlu İstanbul adayını açıkladı!
02 Aralık 2013 / 07:57 Güncelleme: 02 Aralık 2013 / 09:41

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘’tarihi’’ Washington gezisine başladı. Gezi gerçekten de tarihi çünkü bu, bir CHP genel başkanının Washington’a 37 yıldan sonra ilk kez gelişi demek. En son, rahmetli Bülent Ecevit, 1976 yılında Washington’a CHP Genel başkanı sıfatıyla gelmiş.

Washington’da Vatan’ın bu geziyle ilgili görüştüğü hemen bütün Türkiye uzmanları, Kılıçdaroğlu’nun ABD’ye nasıl bir vizyon anlatacağının çok önemli olduğunun üzerinde durdular.

Washington’da Kılıçdaroğlu Beyaz Saray Milli Güvenlik Konseyi’nin Avrupa işlerinden sorumlu ismi Karen Donfried ile görüşecek. Kılıçdaroğlu ayrıca Washington’da kamuya açık da iki konuşma yapacak. Washington’ın önde gelen ve Demokratlara yakınlığı ile bilinen Brookings Institüte’de Pazartesi sabahı bir konuşma yapacak olan Kılıçdaroğlu, Çarşamba günü ise Johns’ Hopkins Üniversitesinde bir konuşma yapacak ve bu iki konuşması sonrası da sorulara cevap verecek, Washington’ı ikna etmeye çalışacak.

Bu iki kurum dışında ise Kılıçdaroğlu, Obama yönetimine en yakın düşünce kuruluşu ünvanlı Center for American Progress ile ABD’nin Türkiye eski büyükelçileri olan Morton Abramowitz ve Eric Edelman’ın konuğu olarak Bipartisan Policy adlı düşünce kuruluşunda basına kapalı iki ayrı görüşme yapacak.

Kılıçdaroğlu: Obama ile aynı dokudan geliyoruz!

Mustafa Sarıgül İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

Kılıçdaroğlu, Pazar akşamı, CHP’nin Washington temsilciğinin açılışını resmen yapmak üzere, temsilciliğin verdiği bir resepsiyona katıldı. Bu resepsiyonda, ilk kez, Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, soru üzerine ‘İstanbul adayımız belli. Mustafa Sarıgül önümüzdeki hafta büyük ihtimalle adaylığını açıklar. Olmazsa bu ay içinde adaylığını açıklarız,’’ dedi.


Kılıçdaroğlu’nun bunun yanısıra, Wall Street Journal gazetesi ile de bir mülakat yaptığı ve bu mülakat esnasında, Kılıçdaroğlu’nun gazeteciye ‘’eğer biz iktidarda olsa idik, o krizin olmasına izin vermezdik’’ şeklinde bir cevap verdiği aktarıldı.

Kılıçdaroğlu ayrıca, Vatan Gazetesi yazarı Ruşen Çakır’ın da bulunduğu küçük bir halkada Vatan’ın sorularına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, gezinin amacı olarak şunları söyledi: ‘’Washington’da bir boşluğu doldurmak üzere bulunuyoruz, bu ziyaretin uzun bir zaman sonra geldiğinin farkındayız.’’ Kılıçdaroğlu ayrıca, konuşmalarında ve Washington ziyaretlerinde ‘gezi protestolarının ağırlık taşıyacağının’ altını çizdi, ve bu gezinin de, dünyanın diğer şehirlerine yapılan geziler gibi, yeni CHP’yi tanıtmak amaçlı olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, resepsiyonda misafirlerle biraraya gelirken, bir de kısa bir konuşma yaptı ve ‘’Yeni CHP dünyayı daha iyi okumaya çalışan bir parti’’ olarak Washington’a geldiklerini ifade etti, konuşmasında ayrıca, kendi partilerinin yeterince kendisini anlatamadıklarının farkında olduklarını ve bu eksikliği kapatma hedeflerinin olduğunu söyledi.

‘’Amerikalılar AKP’yi Bizden Daha Yakın Takip Ediyorlar’’

CHP Adana Milletvekili, Dış İlişkiler ve Yurt Dışı Örgütlenmelerden sorumlu genel başkan yardımcısı Faruk Loğoğlu da Vatan’a gezi ile ilgili demeçler verdi. Loğoğlu, ziyaretlerinin ana hedefi olarak, ‘’CHP’nin iktidarında, demokrasi, ekonomi, dış ilişkiler alanında neler yapacağını anlatmak, bu konudaki hedef, ilke ve değerlerimizi genel başkanın ağzından, uzun yıllardan beri yapılan bu ilk ziyarette ifade etmektir,’’ dedi. Loğoğlu ayrıca, ‘’bu vesileyle, CHP’yi daha iyi anlatmak hem de genel başkanı daha iyi tanımalarına imkan sağlamak hedefindeyiz. Ziyaretin temel amacı bu. Mesajlarımız ise, demokrasi, temel özgürlükler ve sorumlu bir dış politika. AKP ile bir derdimiz yok, Türk milletinin derdi var. Amerikalılar bizden daha yakın takip ediyorlar AKP’yi zaten. Ondan dolayı, biz kendimizi anlatmaya geldik.’’

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, resepsiyonda bir saati aşkın bir süre kaldıktan sonra ise, Amerikan-Musevi toplumunun önde gelen isimleri ile görüşmek üzere ayrıldı.

Dört Günlük Yoğun Tempo

Yukarıdaki görüşmelerden başka, Kılıçdaroğlu’nun dört günlük Washington ziyaretindeki yüksek tempo dikkat çekiyor. Pazartesi akşamı Amerikan Kongresindeki Türkiye Dostluk Grubunun davetlisi olarak bir resepsiyona katılacak ve Çarşamba sabahı ise Amerikan-Türk Konseyi kahvaltılı toplantısına katılacak. Washington’daki Türk dernekleri ile görüşmeler yapacak olan Kılıçdaroğlu, Salı gününün büyük kısmını ise Amerikan Kongresinde geçirecek. Burada Kongre üyeleri Eric Cantor, Ed Whitfield görüşmeler dışında, Demokrat Partili Meclis üyeleri ile bir akşam yemeği yiyecek. Çarşamba günü ise Amerikan Türk Konseyinde kahvaltılı bir toplantı yapacak ve Türk basını ile bir basın toplantısı yaptıktan sonra, Çarşamba akşamı ise Washington’dan ayrılacak.

 

VATAN

13:23
 // Oktay D
Baykal'dan korktuğu için mı yoksa ABDden en sonunda icazet alabildiği için mı Sarıgül'ün adaylığını Washington'da ilan etti?(ha bir de birbirlerinin tipatip aynı:aynı boy,aynı ten rengi,ikisi de Gozluklu Gandi'ye benziyor,ikisinin de torunları daha kundakta iken sigortalive ikisi de kaset komplosuyla baskan oldu..degil mi saygıdeğer ve saf okuyucular?!)...
02 Aralık 2013 13:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler